ceremonia herbaty - warsztaty

Różnego typu informacje związane z Japonią

ceremonia herbaty - warsztaty

Postautor: WSJJ » 30 marca 2012, 14:57 - pt

"Wiedzcie, że ceremonia herbaty, to po prostu zagotować wodę, zaparzyć herbatę, i pić."

Tymi słowami Sen no Rikyū - mistrz Drogi Herbaty, po japońsku zwanej chadō lub sadō, opisuje wszystko to, co jest konieczne do podjęcia gości herbatą. Choć ceremonia herbaty charakteryzuje się, jak powyższe słowa, prostotą, jest jednocześnie czymś nad wyraz złożonym. Czerpiąc z innych sztuk japońskich, takich jak układanie kwiatów, architektura, sztuka projektowania ogrodów, ceramika, kaligrafia i wiele innych, jest kwintesencją kultury japońskiej. Jaka jest jej historia? Jakie są jej zasady? Tego dowiecie się na naszych warsztatach.

Zajęcia są dwudniowe:

Część teoretyczna 21 kwietnia (sobota) – 16:00-18:00

Miejsce: Warszawska Szkoła Języka Japońskiego, Żurawia 20a/7, Warszawa

Podczas zajęć poznamy podstawowe zasady rządzące ceremonią herbaty, poznamy jej rodowód, szkoły, ideały, przebieg. Drugą godzinę poświęcimy samemu spotkaniu herbacianemu w teorii, będzie to przygotowanie do części praktycznej. Nauczymy się zachowania gościa – ukłonów, poruszania się po pokoju herbacianym, przyjmowania słodyczy oraz herbaty.

Część praktyczna 22 kwietnia (niedziela) – 13:00

Miejsce: keikoba Stowarzyszenia Sunshinkai, Kompasowa 11 m.37, Warszawa

Weźmiemy udział w 2-3 godzinnym spotkaniu herbacianym (ochakai). Będziemy gośćmi Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai, które od 2007 roku działa jako oficjalna filia Chadō Urasenke Tankōkai, stowarzyszenia utworzonego w 1940 roku przez Sen Sōshitsu, XIV głowę rodu Urasenke.

Dresscode: eleganckie ubranie zachodnie (biała koszula, czarna spódnica/spodnie) lub japońskie (kimono), białe skarpetki lub tabi.

Koszt:

Część teoretyczna: 20zł (uczniowie WSJJ 10zł)

Część praktyczna: orei, czyli opłata w podziękowaniu z chakai, zależy od gościa, ale prosimy, żeby przygotować przynajmniej 40 zł w podpisanej kopercie.

Uwaga! Można zapisać się tylko na zajęcia sobotnie, ale osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu herbacianym w niedzielę, powinny zapisać na obie części warsztatów.

Zapisy: prosimy wysyłać maile na kontakt@wsjj.pl (w temacie maila prosimy wpisać „warsztaty herbaciane”)
WSJJ
 
Posty: 10
Rejestracja: 28 września 2011, 23:07 - śr


Wróć do Wydarzenia

cron