AIKIDO

Wszystko co dotyczy japońskich sztuk walki i sportu

Postautor: o'tosa » 03 marca 2006, 12:42 - pt

Wirid_:P pisze:Czy znajomość sztuki walki pomogla wam kiedys np. na ulicy?? [...cut]

Odpowiem trochę off-topic, bo pytanie zostało zadane w kontekście "bojowym" :-) Mogę chyba powiedzieć, że znajomość padów z aikido uratowała mi kiedyś życie (a zdrowie napewno). Otóż byłem u qmpla, który trenował biegi (dzienna przebieżka rzędu 15km). Zaproponował mi wspólną "przebieżkę", na to ja stwierdziłem, że znam prostsze i przyjemniejsze sposoby popełnienia samobójstwa :P Wtedy on zaproponował mi rower, na co ja przystałem i razem "poszliśmy pobiegać" za miasto... On biegł z przodu, ja jechałem za nim. Gdy mieliśmy zjechać z asfaltu na ścieżkę biegnącą wzdłuż drogi, zabiegł mi drogę i przednie koło roweru oparło się o jego nogę. Ponieważ jechałem dość szybko, to rower... obrócił się wokół przedniego koła a ja wyleciałem ja z procy. Po przeleceniu jakichś 3-4 metrów wylądowałem w rowie. Jakiż szok malował się na twarzy qmpla, gdy po wylądowaniu w rowie "okręciło" mnie i postawiło spowrotem na nogi. Nawet okulary nie spadły mi z nosa. A on, po tym jak przeleciałem mu nad głową, był gotowy łyżeczką zapakować mnie do foliowej torebki i odnieść żonie :D
Ostatnio zmieniony 03 marca 2006, 12:58 - pt przez o'tosa, łącznie zmieniany 1 raz
“Do or do not... there is no try.”
Centrum Aikido Aikikai w Warszawie
Awatar użytkownika
o'tosa
 
Posty: 166
Rejestracja: 01 marca 2006, 19:10 - śr
Lokalizacja: Warszawa


Postautor: o'tosa » 03 marca 2006, 12:56 - pt

shirokaze pisze:
Wirid_:P pisze: Nasz sensei określił to zbójeckim aikido :P .

No to coś dla mnie... też lubie skracać i nieco "ubrutalniać" techniki - to bardziej przypomina Aikijujutsu i dla mnie jest bombowe :)

Tak mnie naszło :-D
"Dokładnie rzecz biorąc aikido jest ofensywne i agresywne, ponieważ wysyłasz bardzo silne ki i stosujesz techniki jeszcze zanim przeciwnik będzie w ogóle w stanie zaatakować. Z zewnątrz aikido wygląda miękko i delikatnie, ale w sferze ki i umysłu jest bardzo agresywne i jest strona atakującą".
Koichi Tohei "Aikido - The Arts Of Self-Defense"
“Do or do not... there is no try.”
Centrum Aikido Aikikai w Warszawie
Awatar użytkownika
o'tosa
 
Posty: 166
Rejestracja: 01 marca 2006, 19:10 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: shirokaze » 03 marca 2006, 21:53 - pt

LesioS pisze:"Dokładnie rzecz biorąc aikido jest ofensywne i agresywne, ponieważ wysyłasz bardzo silne ki i stosujesz techniki jeszcze zanim przeciwnik będzie w ogóle w stanie zaatakować. Z zewnątrz aikido wygląda miękko i delikatnie, ale w sferze ki i umysłu jest bardzo agresywne i jest strona atakującą".
Koichi Tohei "Aikido - The Arts Of Self-Defense"


No tak... pan Tohei, słynie z tego typu wypowiedzi... ale tak sobie myśle, że ma do tego pełne prawo - końcu 10dan piechotą nie chodzi :D
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: o'tosa » 04 marca 2006, 00:43 - sob

Możemy pociągnąć wątek w tą stronę?
Ogólnie przyjmuje się, podążając za nauką Dziadka, że w aikido należy neutralizować działania przeciwnika a nie samego przeciwnika. Różnica niby drobna, ale zasadnicza. Oznacza to takie wykonywanie technik, aby przeciwnik nie ucierpiał. Piękna idea i w przekazie wyznawcy pacyfistycznej sekty Omote jak najbardziej zrozumiałe.
A jakie jest Wasze zdanie w tej materii? Czy sztywne trzymanie się przekazu Dziadka jest niezbędne do uprawiania "prawdziwego" aikido? Czy "modyfikacje" polegające na "podkręcaniu" technik (szczególnie wtedy, gdy zaczynają być niebezpieczne dla przeciwnika) są OK?
Pytanie moje wynika trochę z lektury książki "Aikido Inside Out" (sorry, ale nie pamiętam autora), gdzie pada stwierdzenie, że "Twoje aikido jest takie jak Twoje wnętrze"...
“Do or do not... there is no try.”
Centrum Aikido Aikikai w Warszawie
Awatar użytkownika
o'tosa
 
Posty: 166
Rejestracja: 01 marca 2006, 19:10 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: shirokaze » 04 marca 2006, 23:34 - sob

LesioS pisze:"Twoje aikido jest takie jak Twoje wnętrze"...


Moim zdaniem trzeba sobie zadać pytanie "które" nauki Dziadka będziemy brali do siebie. Pamiętać przecież należy, że Aikido nie było od początku takie jak znamy obecnie (narazie pominę jego dzisiejsze odłamy). Tak samo jak O'Sensei zmieniał się przez wszystkie lata treninu.
Pzrypominając początki - najpierw było Daito-ryu, twarde, brutalne, nastawione jak najbardziej na destrukcję przeciwnika - i takiej sztuki Ueshiba nauczał, miał wszak Menkyo Kaiden właśnie w Daito. Z czasem sztuka walki Ueshiby ewoluowała - tak jak i on sam zresztą. Przecież pacyfistyczne koncepcje pojawiły się w Aikido dopiero po wstąpieniu Ueshiby do Omoto-kyo. Ot nawet sama nazwa Aikido - to w zasadzie władze okupacyjne "wymusiły" zmianę nazwy i w dużym stopniu metod treningowyc - chociaż w mniejszym niż na przykład w rzypadku karate czy kendo (kenjutsu). Tak więc mówienie, że Aikido z zasady jest defensywne, moim zdanim troszkę mija się z celem.
Poparzmy na współczesne skzoły i style - chodźby Yoseikan, czy Yoshinkan. style twarde, nasawione na zastosowane praktyczne. Z drugiej strony francuska linia Kobayashi-ha robi Aikido toszkę, no... odrealnieone - tak mi się przynajmniej wydaje po tym co widziałem na stażach czy treningach, ale to zależy od człowieka nie od organizacji... I to chyba jest właśnie odpowiedź - zgodnie z przytoczoną przez Ciebie maksymą, każdy robi takie aikido jakie mu się podoba i do jakiego ma predyspozycje. Żadna sztuka walki nie jest jednoznacznie ofensywna czy defensywna, brutalna czy łagodna - to człowik wykonje techniki i to do czego je wykożysta to jego wola...
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: o'tosa » 06 marca 2006, 11:26 - pn

Aikido jest jak młotek: wbijesz gwódź, albo rozbijesz głowę :D
“Do or do not... there is no try.”
Centrum Aikido Aikikai w Warszawie
Awatar użytkownika
o'tosa
 
Posty: 166
Rejestracja: 01 marca 2006, 19:10 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Wirid_:P » 30 marca 2006, 18:40 - czw

Hehe!! Powracam do życia!! Witam wszystkich po przerwie!

Wracając do tematu, aikido przez to, że nie jest ograniczone przez jakies przepisy obowiązujęce w zawodach (tak jak np. w judo), daje każdemu na pewnym stopniu wtajemniczenia swobodę interpretacji i szukania własnej drogi do skutecznego wykonania techniki. Co innego jest kiedy na treningu ćwiczy taka kruszykna jak ja, z 180 cm kolesiem ważącym 2x więcej niż ja, a co innego jak się zetrą dwa takie same olbrzymy, alboi kruszynki. Musimy to mieć na uwadze, znaczy ja to mam na uwadze :P.

pozdrawiam wszystich "peace and harmony!!!!!"
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań

Postautor: Wirid_:P » 09 kwietnia 2006, 22:21 - ndz

Ech rozmowbni jak zwykle.

Ja rzucam pytanie. KTO JEDZIE NA SEMINARIUM W OPOLU?? :?:

Ja jade :wink:
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań

Postautor: shirokaze » 11 kwietnia 2006, 01:23 - wt

a kto prowadzi??
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Wirid_:P » 11 kwietnia 2006, 11:29 - wt

Shiro, dziwi mnie ze o nim nie slyszales :| , jest to staz z okazji 30-lecia aikido w Polsce :
ZAPROSZENIE NA STAŻ JUBILEUSZOWY

30 lat Aikido w Polsce

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów Aikido do wspólnego wzięcia udziału w jubileuszowym stażu organizowanym z okazji 30-lecia Aikido w Polsce.

W tym stażu zapowiedzieli swój udział nauczyciele, którzy mieli od lat wpływ na kształt polskiego Aikido: Asai Katsuaki - 8 dan Aikikai, Kanetsuka Minoru - 7 dan, Fujimoto Yoji - 7 dan, oraz przedstawiciel Hombu Dojo.

Termin: 29.04 - 01.05.2006 (sobota, niedziela, poniedziałek).

Miejsce: Opole, hala Gwardii, ul. Kowalska 2. (www.opole.pl/mapa/)

Rozkład zajęć:

29 kwietnia, sobota: 16.00 - 19.30 trening,

30 kwietnia, niedziela: 10.00 - 12.15 trening, 12.30 pokazy aikido,

16.00 - 18.15 trening, 18.30 egzaminy dan (1-4),

20.00 - biesiada.

01 maja, poniedziałek: 10.00 - 12.30 trening.


Koszt stażu dla uczestników:

Przedpłaty: do 31.03.2006 - 110 PLN,

po 01.04.2006 lub przy zakupie biletów na miejscu - 130 PLN.

UWAGA!!!

W PRZYPADKU UCZESTNICTWA W STAŻU WIĘCEJ NIŻ JEDNEJ OSOBY Z NAJBLIŻSZEJ RODZINY (MAŁŻEŃSTWO, DZIECKO...) OPŁATA ZA OSOBĘ WYNOSI 75 ZŁ



Noclegi: (www.opole.pl/turystyka/hotele.html) :
Hotele w Opolu - od 120,- PLN;
schroniska młodzieżowe - od 20,- PLN;
nocleg w sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego nr 3 w Opolu przy ul. Lelewela 9;
10 PLN/osoba (konieczna karimata + śpiwór) (www.opole.pl/mapa/)



Prosimy o zapoznanie się z formularzem zgłoszeniowym. W przypadku przedpłaty na konto Stowarzyszenia prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie go razem z kopią przelewu do sekretariatu PSA na adres: Polskie Stowarzyszenie Aikido 'AIKIKAI POLSKA', 45-218 Opole, ul. Zakopiańska 4/3, tel. /fax (077) 457 78 68. Przelewu prosimy dokonać na konto: Kredyt Bank S.A. O/Opole, Polskie Stowarzyszenie Aikido, nr rachunku: 98 1500 1575 1215 7004 9021 0000.

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Aikido, http://www.aikido-polska.pl/

Dodatkowe informacje: Andrzej Biegalski tel. 0601-464-477
Wojciech Mamczura tel. 0607-981-869


pozdrawiam ;)
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań

Postautor: Wirid_:P » 13 kwietnia 2006, 14:06 - czw

Ale teraz głupio zrobili z tymi stażami... :? , najpierw jest w Opolu z Kanetsuka- sensei, Asai- sensei i Fujimoto- sensei w ostatni weekend kwietnia, potem zaraz jest Pascal Guillemin- sensei w Poznaniu a tydzień dalej Giampietro Savegnago- sensei. Ja wole pojechac na 3 japończyków, a znam ludzi którzy wola zostac w Poznaniu i isc na staz z Pascalem, ktory i tak jest co roku. A takich mistrzuniow naraz to z rzadka sie ma... Dziwni ludzie na tym swiecie sa i aikido cwicza...

Pozdrawiam
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań

Postautor: shirokaze » 13 kwietnia 2006, 20:08 - czw

Wirid_:P pisze:Shiro, dziwi mnie ze o nim nie slyszales :| , jest to staz z okazji 30-lecia aikido w Polsce :

zależy czyje 30 ;) ja od konkurencji więc nie słyszałem :D


Wirid_:P pisze:Ale teraz głupio zrobili z tymi stażami... Confused , najpierw jest w Opolu z Kanetsuka- sensei, Asai- sensei i Fujimoto- sensei w ostatni weekend kwietnia, potem zaraz jest Pascal Guillemin- sensei w Poznaniu a tydzień dalej Giampietro Savegnago- sensei. Ja wole pojechac na 3 japończyków, a znam ludzi którzy wola zostac w Poznaniu i isc na staz z Pascalem, ktory i tak jest co roku. A takich mistrzuniow naraz to z rzadka sie ma... Dziwni ludzie na tym swiecie sa i aikido cwicza...


Ja osobiście ybrał bym się na staż z sensei Savegnago... powyzsza odpowiedź tłumaczy dlaczego :D.
BTW: a dlaczego uważasz że to źle że idą na staż z "bialym"? Może im się bardziej podoba? Może wolą ego metody? Japończyk wcale nie oznacza lepszy ;)
Ja na przykład gdybym miał wybór pojść na jakiegoś Japońca co przyjedzie raz na 100 lat i którego ni w ząb nie znam, a pójść na J. Bernasheviche, który przjeżdża częściej, którego znam i szanuję - poszedł bym na tego drugiego ;)
[/img]
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Wirid_:P » 14 kwietnia 2006, 13:06 - pt

zależy czyje 30 :wink: ja od konkurencji więc nie słyszałem :D
w sumie racja ;)

BTW: a dlaczego uważasz że to źle że idą na staż z "bialym"? Może im się bardziej podoba? Może wolą ego metody? Japończyk wcale nie oznacza lepszy
Ja na przykład gdybym miał wybór pojść na jakiegoś Japońca co przyjedzie raz na 100 lat i którego ni w ząb nie znam, a pójść na J. Bernasheviche, który przjeżdża częściej, którego znam i szanuję - poszedł bym na tego drugiego
[/img]


No w sumie ja mam takie podejście bo nie lubie "francuskiego" aikido, a ci trzej senseiowie (dobrze odmieniłam?) byli w polsce w zeszlym roku i ogolnie przyjezdzaja od czasu do czasu. Żle to ubrałam w słowa, ja osobiscie poprostu wole aikido kontaktowe, a nie współpracę na macie, ot co ;)

pozdrawiam
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań

Re: AIKIDO

Postautor: Shinshin » 07 grudnia 2008, 18:43 - ndz

Co akidoga, to opinia... Według mnie ta sztuka walki jest bezkonkurencyjna, choć praktyczne jej zastosowanie (oby okazji było jak najmniej: ) wymaga lat praktyki i umiejętności, o których ja - początkująca na raze mogę sobie tylko pomarzyć, ale jestem baaardzo cierpliwa i zdeterminowana :!: , więc wszystko jeszcze przede mną... :?
Awatar użytkownika
Shinshin
 
Posty: 10
Rejestracja: 07 grudnia 2008, 00:28 - ndz

Re: AIKIDO

Postautor: semp19 » 14 marca 2010, 17:57 - ndz

Zapraszam wszystkich na treningi w nowej sekcji we Wrocławiu!
www.akademiaaikido.wroclaw.pl
Dojo na placu Grunwaldzkim, dobra atmosfera, sensei wymagający - czyli taki jak powinien być :)
semp19
 
Posty: 1
Rejestracja: 02 marca 2010, 02:55 - wt

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sztuki Walki i sport

cron