CO WYBRAĆ: UJ CZY UW???

Informacje o studiach w Polsce

CO WYBRAĆ: UJ CZY UW???

Postautor: Megera » 22 lipca 2014, 21:52 - wt

Hej!

Mam to szczęście, że udało mi się dostać na japonistykę do Warszawy i do Krakowa. Niestety teraz mam problem, który uniwersytet wybrać. Najpierw dostałam się do Warszawy, dopiero później, w kolejnej turze do Krakowa, ale dokumenty złożyłam jak na razie na oba. Najbardziej zależy mi na nauce języka, chciałabym zostać tłumaczem. Od dłuższego czasu chciałam dostać się na UJ, ale teraz nie wiem co wybrać. Wiem, że magisterka na UW jest bardziej kulturoznawcza, dlatego gdybym tam poszła to najprawdopodobniej przeniosłabym się na mgr do Poznania lub gdzie indziej. Sprawdzałam też programy obu uniwersytetów i w tylko w trackie I semestru na I roku na UJ jest o 30h więcej z każdego przedmiotu związanego z językiem. Za to nie wiem czy w Warszawie nie ma więcej możliwości, jest też tam ambasada Japonii. Wiem, że UJ byłby pewnie lepszym rozwiązaniem, bo jest więcej godzin języka, nie musiałabym iść gdzie indziej na mgr, ale kiedy pomyślę, że idę do Krakowa to zaczynam tęsknić za Warszawą :(
Obu miast nie znam, jestem z Wrocławia, więc same ,,miasto'' nie wpływa na moją decyzję. Dodatkowo wydział orientalistyki w Warszawie sprawił na mnie lepsze wrażenie, pod względem wyglądu, atmosfery, ale wiem, że nie powinnam się tym sugerować. Proszę pomóżcie, ktoś kto tam studiuje, studiował lub się orientuje. PROSZĘ!
Awatar użytkownika
Megera
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 lipca 2014, 21:40 - wt


Re: CO WYBRAĆ: UJ CZY UW???

Postautor: rosmene » 28 lipca 2014, 19:21 - pn

Cześć!

Gratuluję, że dostałaś się na obie uczelnie. Specyfika polskich japonistyk jest dobrze opisana tutaj: http://jugyouchuu.blogspot.com/2013/08/ ... styke.html
Może też warto napisać do autorki bloga?

Chciałabym się dostać na japonistykę na UW w przyszłym roku. Czy mogłabyś zdradzić, jaki miałaś wynik na maturze? Jestem ciekawa progów punktowych, bo zdawałam starą maturę, której nie można poprawiać, i boję się, że z jej wynikiem nic nie zdziałam...

Pozdrawiam
AS
rosmene
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 lipca 2014, 19:14 - pn

Re: CO WYBRAĆ: UJ CZY UW???

Postautor: noel » 29 lipca 2014, 21:16 - wt

@Megera
Jeśli jesteś na 100% przekonana, że język to jest to co chcesz robić to wybierz tę uczelnię, która oferuje więcej zajęć z języka. Ja jestem po UAM więc nie doradzę w kwestii UW vs. UJ, ale po sobie i kilku znajomych wiem jak to jest męczyć się z programem nie do końca dostosowanym do własnych preferencji naukowych. Nie rozumiem tylko argumentu "bo w Warszawie jest ambasada" - ambasada to ani nie zatrudnia, ani to urząd pracy z ogłoszeniami dla japonistów. Prawda jest taka, że szybciej dostaniesz namiary na pracę od wykładowcy lub z wydziałowej tablicy ogłoszeń niż z ambasady, a najwięcej ofert dla tłumaczy jest na Śląsku (fabryki itp.). Jeśli wiesz co chcesz osiągnąć, jeśli masz profesora z którym chciałabyś pracować to idź tam, gdzie będziesz mogła to osiągnąć niezależnie od miasta.

@rosmene
Jeśli chcesz stawać w szranki ze starą maturą to wydaje mi się, że powinnaś mieć minimum piątki z wymaganych przedmiotów, aby myśleć o dostaniu się na UW. Progi co roku się różnią, a po pierwszym etapie rekrutacji też są przetasowania. Nie jestem pewna czy UW udostępnia w systemie rekrutacyjnym tabelę wyników, ale mam swoje z UJ i UAM i widzę, jak bardzo to się zmienia z roku na rok i jakie są różnice między uczelniami. Jeśli masz możliwość wyboru innych uczelni niż UW to próbuj.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: CO WYBRAĆ: UJ CZY UW???

Postautor: rosmene » 31 lipca 2014, 18:24 - czw

@noel
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Myślę o UW, bo jestem już na tyle ustatkowana, że nie mogę sobie pozwolić na studia dzienne poza Warszawą. Sama przerwa w pracy jest dla mnie sporym szaleństwem.

Według sposobu obliczania punktacji na UW mam z matury 85% i zastanawiam się, czy to wystarczy, żeby się dostać na studia wieczorowe. Drugą opcją jest zaoczna japonistyka w WSSM w Łodzi, ale - prawdę mówiąc - skoro już decyduję się na taką rewolucję w życiu, wolałabym studia dzienne.

Najgorsze dla mnie w tej sytuacji jest to, że kiedy zdawałam maturę, to na studia zdawało się kolejne egzaminy. Teraz ich nie ma, za to można poprawiać maturę, ale tylko nową. Tak że mimo iż chętnie stanęłabym do egzaminu, to niestety na żaden się nie łapię. Zapadł co prawda wyrok TK w tej sprawie, ale wchodzi w życie dopiero na początku 2015 roku - mam wątpliwości, czy do maja powstaną już i zostaną wdrożone procedury dla "starych" maturzystów, którzy chcą uzyskać lepszy wynik :(
rosmene
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 lipca 2014, 19:14 - pn

Re: CO WYBRAĆ: UJ CZY UW???

Postautor: noel » 31 lipca 2014, 19:36 - czw

Rosmene, może warto skontaktować się z działem rekrutacji UW i udzielą Ci informacji jakie były progi w tym roku na japonistykę. Będziesz wtedy miała rozeznanie jak wyglądają twoje szanse, choć jak wspomniałam z roku na rok to się zmienia. Nie wiem na ile elastyczne jest UW, ale na UAM w tym roku przyjęto aż 32 osoby (zwykle maksymalnie 25, bo jeszcze w trakcie I semestru ludzie się wykruszali) i próg był wyjątkowo niski - 75,3 pkt., więc mogła się dostać osoba nawet z 65. miejsca na liście. Poza tym jeśli decydowałabyś się na wieczorowe na UW to masz duże szanse bo widzę, że w tym roku organizują drugą turę naboru, a więc nie mieli dość kandydatów. Z drugiej strony nie każdego stać na wyłożenie 3,5 tys. zł za semestr.

WSSM zdecydowanie sobie odpuść chyba, że koniecznie musisz pracować pn.-pt. i inaczej nie da rady. Po pierwsze WSSM ma fatalną sławę, a po drugie japonistyka to nie jest kierunek, który nadaje się do nauki raz na dwa tygodnie. Nawet na studiach dziennych materiału jest dużo, tempo ogromne i nauka wymaga sporych nakładów pracy i regularności - choć nie przeczę, że pewnie są egzemplarze co zasysają gramę i kanji jak gąbka i zaliczają rok z palcem w nosie.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr


Wróć do Studia - Japonistyka