Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Informacje o studiach w Polsce

Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Filologia Japońska » 22 lipca 2008, 16:03 - wt

:wow: FILOLOGIA JAPOŃSKA w WYŻSZEJ SZKOLE STUDIÓW MIĘDZYNARODOWYCH W ŁODZI :wow:

Jest to bardzo atrakcyjna filologia obca, jedyna taka filologia w Łodzi i Regionie. Uczelnia nasza proponuje filologię japońską w atrakcyjnym modelu studiów dwujęzycznych, tzn. język japoński jako główny oraz język drugi do wyboru:

* Filologia japońska z jęz. angielskim
* Filologia japońska z jęz. hiszpańskim
* Filologia japońska z jęz. włoskim
* Filologia japońska z jęz. chińskim

Dodatkowo proponujemy naszym studentom moduły zawodowe (do wyboru) poszerzające naukę o elementy polityki, dyplomacji, prawa międzynarodowego oraz turystyki i hotelarstwa.

Taki nowoczesny model studiów powoduje, że absolwent „japonistyki”, biorąc pod uwagę rolę Japonii w świecie, będzie miał duże możliwości znalezienia pracy w różnych instytucjach polskich i międzynarodowych.

Na trzecim roku studiów student wybiera seminarium dyplomowe i specjalność z zakresu której pisze pracę licencjacką. W WSSM oferujemy następujące specjalności:

1. Translatoryka (tłumaczenia)
2. Językoznawstwo
3. Literatura, kultura i media
4. Dydaktyka (nauczanie) języka japońskiego.

Program studiów obejmuje m. in. następujące przedmioty:

* Praktyczna nauka języka japońskiego (6 godz. tygodniowo)
* Nauka pisma japońskiego (4 godz. tygodniowo)
* Gramatyka opisowa jęz. japońskiego (4 godz. tygodniowo)
* Konserwatorium literackie (2 godz. tygodniowo)
* Tłumaczenie tekstów japońskich (2 godz. tygodniowo)
* literatura japońska (2 godz. tygodniowo)

Przedmioty te obejmują ok. 20 godzin tygodniowo + 10 godzin tygodniowo przedmiotów ogólnych np. Historia Japonii, Kultura Japonii, Filozofia, Wychowanie Fizyczne.

Kadrę nauczającą stanowią znani japoniści np. Pan Masakatu Yosida (Japończyk), dr Iwona Kordzińska - Nawrocka oraz młodzi japoniści: mgr Izabela Plesiewicz, i mgr Witold Wybrański. Być może konsultantem japonistyki w WSSM będzie też wybitny polski japonista prof. dr hab. Mikołaj Melanowicz.

Rekrutacja – dokumenty

1. złożenie wymaganych dokumentów
2. wpłata wpisowego
3. podpisanie umowy

:idea: Opłaty za studia: :idea:

wpisowe
stacjonarne - 390
niestacjonarne - 330

Czesne płatne miesięcznie
stacjonarne - 430
niestacjonarne - 390

INNE WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

* Wszystkie zajęcia odbywają się na terenie kampusu WSSM przy ul. Brzozowej 3/9.
* Zajęcia na studiach stacjonarnych (dziennych) odbywają się od poniedziałku do piątku. Ilość godzin – ok. 30 godz. tygodniowo
* Zajęcia na studiach niestacjonarnych (zaocznych) odbywają się w formie zjazdów co dwa tygodnie :
- piątki od godz. 15 00 – 20 00
- soboty - 8 00 – 20 00
- niedziela – 8 00 – 15 00
* Biblioteka WSSM znajduje się w budynku głównym (Brzozowa 5/9), IV piętro (winda)
* Studenci mogą korzystać ze stołówek (barów)
* Istnieje możliwość zakwaterowania w Domu Akademickim WSSM
* Studenci WSSM mają bogatą ofertę praktyk zawodowych. Sprawy te prowadzi Biuro Karier.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2008, 16:42 - czw przez Filologia Japońska, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Filologia Japońska
 
Posty: 7
Rejestracja: 22 lipca 2008, 15:54 - wt
Lokalizacja: Łódź


Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: kajte88r » 22 lipca 2008, 19:25 - wt

A jak to wygląda zaocznie? Mogłabym otrzymać taką informacje?
Ilość godzin japońskiego+języka? I innych przedmiotów?
kajte88r
 
Posty: 50
Rejestracja: 19 lipca 2008, 21:01 - sob

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Senna » 23 lipca 2008, 10:57 - śr

Mogłabym się dowiedzieć ile osób juz sie zapisało na ten kierunek, czy to poufne dane? Bo słyszałam że jest 50 miejsc.
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Filologia Japońska » 23 lipca 2008, 16:47 - śr

Witam :-D
Na chwilę obecną na kierunek filologia japońska w WSSM zapisało się już około 30 osób. Resztę informacji podam jutro.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Filologia Japońska
 
Posty: 7
Rejestracja: 22 lipca 2008, 15:54 - wt
Lokalizacja: Łódź

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Senna » 23 lipca 2008, 17:46 - śr

Tak jeszcze się zastanawiam czy kierunek wystartuje jeśli nie zbierze się te 50 osób? Dziękuję za informację :ok:
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: noel » 23 lipca 2008, 18:55 - śr

Przepraszam, ale nie mogłam się powstrzymać od komentarza.

Rozumiem niezwykłe parcie jakie mają niektórzy na japonistykę, ale jak widzę coraz częściej powoduje to jakąś zaćmę umysłową i brak racjonalnego myślenia. Wystarczy wywieszka "japonistyka" i już lecą jak muchy do lepu.

O WSSM krążą różne opinie, przy czym większość tych złych. I prawda, bo uczelnia należy do jednych z kombinatorskich, o czym miałam okazję przekonać się na własnej skórze. I co kogo obchodzi, że uczelnia jest taka "świetna", bo ma studia doktoranckie na jednym kierunku. Wielkie mi coś, wystarczy dokupić odpowiednią ilość kadry, która i tak na codzień wykłada gdzie indziej i można doktorat otwierać. Swego czasu na niemal wszystkich forach japonistycznych, ktoś z WSSM zakładał konta i tym samym tekstem zachwalał uczelnię (po czym znikał). Żałosna forma propagowania miernego produktu. Część z was dopiero kończy licea i właściwie nie ma pojęcia jak "wygląda" studiowanie oraz samo funkcjonowanie uczelni i tym samym daje się nabrać na wspaniałe obietnice, cudowne programy itd. (to odnośnie wszystkich uczelni, nie tylko WSSM). Nie ma co się rzucać na hurrraa, tylko podejść do niektórych rzeczy racjonalnie.

Japonistyka na WSSM jako filologia startuje PIERWSZY raz. Nie ma więc powodów, by wychwalać ją bardziej niż tą drugą na Wschód-Zachód (skrót mi wyleciał z głowy). Nie wiadomo, jak będzie wyglądać poziom zajęć oraz ich treść. Przyjmijcie więc do wiadomości, że w chwili obecej stoicie przed wielką niewiadomą. Oczywiście dopóki uczenia nie zdecyduje się oficjalnie na start kierunku to nie zakontraktuje kadry i nie zobaczycie nawet syllabusów do zajęć.

Kadra - podstawowa rzecz. Gdziekolwiek idziecie na studia zawsze sprawdźcie jacy wykładowcy są na waszym kierunku. Pamiętam, że jak sama szłam na studia to w głowie miałam tylko nazwę kierunku, a reszta się nie liczyła. Dopiero po licencjacie człowiek zmienia podejście i na magisterkę wybrałam się już tam, gdzie wykładali interesujący mnie ludzie. W chwili obecnej WSSM podpiera się WYŁĄCZNIE 4 osobami - 1 native (Masakatu Yosida), 2 mało znanych magistrantów i jeden doktor (tak przy okazji to dr Iwona Kordzińska - Nawrocka, a nie "Korcińska"). Ciekawa jestem na ile Pani Kordzińska-Nawrocka jest w stanie pociągnąć kolejny etat, gdyż w chwili obecnej wykłada także na UW i PJWSTK (zresztą czy przypadkiem nie obowiązuje ustawa ograniczająca ilość etetów do 2?). Pan prof. Melanowicz pozostaje w chwili obecnej w sferze marzeń WSSM - "być może" to dosyć lakoniczne zapewnienie. I to do tego jako konsultanat, a nie wykładowca. Pewnie tylko po to by mieć kogoś do pomocy przy obronach licencjackich. (*Pod znakiem zapytania postawiłabym też wszystkie te specjalności - no chyba, że Pani dr jest taka wszechstronna).

A właśnie obrony.... Magistrantom nie wolno prowadzić seminariów, ani występować w roli promotorów. W chwili obecnej zostaje tylko dr Kordzińska-Nawrocka (jeśli w 3 lata nie znajdą nikogo dodatkowego). Bardzo ciekawe jak będą wyglądały konsultacje i obrony, gdy ma się ponad 30 podopiecznych+reszta z pozostałych uczelni. Owszem, są wspaniałomyślni wykładowcy, którzy mają kilkudziesięciu podopiecznych, ale zwykle nie idzie to w parze z jakością prac dyplomowych. Ososbiście wolałabym mieć pewność, że ktoś moją pracę przeczyta zanim przyzna mi ocenę.

Biblioteka - sprawdzić jakie ma zasoby i czy odpowiadają one kierunkowi studiów. Żeby nie było potem płaczu, że o Japonii mają 4 tytuły na krzyż i trzeba zasuwać do Wawy po literaturę.

Co do samego programu nauczania to nie będę się wypowiadać bo jest on bardzo ogólnikowy i nie znam dokładnie wytycznych z państwowych japek. To się tyczy dziennych, bo uruchomienie zaocznych to jakaś totalna pomyłka. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego na państwowych japkach nie ma studiów zaocznych? Bo niemożliwe jest wyedukowanie od podstaw takiego kierunku i nikt nie chce świecić oczami za niedorobionych pseudomagistów. Kiedy uczelnia otwiera taki kierunek jako zaoczny to oznacza, że chce trochę osób wydoić z pieniędzy i nic poza tym. Zjazdy na zaocznych odbywają się raz na 2 tygodnie, tak? Tak. Zajęć ma się średnio 10 (sob.)+8 (niedz.) godzin, czyli o połowę mniej niż na dziennych. Z tego jedynie 7-9 godzin to nauka języka. Na 2 tygodnie. Już chodząc na kurs językowy ma się więcej godzin. Może po trzech latach taki student liźnie co nieco kultury japońskiej, ale na język to nie ma co liczyć.

Aha...i jeszcze jedna porada na koniec. Zanim podpiszecie jakąkolwiek umowę z uczelnią przeczytajcie ją najpierw i sprawdźcie pod kątem niedozwolonych klauzul. Oszczędzicie sobie potem nerwów i pieniędzy.

PS. Uczelnia, która każe sobie płacić także za okres wakacji to pospolity, naciągacz (aluzja do Wschód-Zachód). Żaden student nie ma obowiązku utrzymywać uczleni przez okres wakacyjny, a te szkoły, które tego rządają same się dyskredytują.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Senna » 23 lipca 2008, 20:03 - śr

noel pisze:Japonistyka na WSSM jako filologia startuje PIERWSZY raz. Nie ma więc powodów, by wychwalać ją bardziej niż tą drugą na Wschód-Zachód (skrót mi wyleciał z głowy). Nie wiadomo, jak będzie wyglądać poziom zajęć oraz ich treść. Przyjmijcie więc do wiadomości, że w chwili obecej stoicie przed wielką niewiadomą.

W takim razie nie ma też powodów by do niej zniechęcać :)
Poza tym jest jeden argument - na Wschód-Zachód japonistyka już raz nie wypaliła i jak dla mnie są większe szanse, że ten numer się powtórzy, niż przytrafi WSSM.

noel pisze:Magistrantom nie wolno prowadzić seminariów, ani występować w roli promotorów. W chwili obecnej zostaje tylko dr Kordzińska-Nawrocka (jeśli w 3 lata nie znajdą nikogo dodatkowego). Bardzo ciekawe jak będą wyglądały konsultacje i obrony, gdy ma się ponad 30 podopiecznych+reszta z pozostałych uczelni. Owszem, są wspaniałomyślni wykładowcy, którzy mają kilkudziesięciu podopiecznych, ale zwykle nie idzie to w parze z jakością prac dyplomowych.

Zawsze w celu zrobienia magistra można przenieść się na inną ulczelnię, prawda? Z resztą nie wiadomo czy za 3 lata nie zmieni się kadra, chociaż muszę przyznać, że faktycznie za kolorowo to nie wygląda. Ale kadra może zmienić się wszędzie.

noel pisze:Biblioteka - sprawdzić jakie ma zasoby i czy odpowiadają one kierunkowi studiów. Żeby nie było potem płaczu, że o Japonii mają 4 tytuły na krzyż i trzeba zasuwać do Wawy po literaturę.

Jeśli o bibliotekę chodzi, to ja nie mam zielonego pojęcia nawet o tym, co powinno się w niej znajdować dla studentów japonistyki, więc nawet nie robię podchodów w kierunku sprawdzania jej zasobów.


Dziekuję za komentarz, dla mnie jest bardzo przydatny. Choć i tak nie zdołał mnie zniechęcić ;)

Ps. mi nie przeszkadza perspektywa bycia królikiem doświadczalnym :PPP
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: s_k » 23 lipca 2008, 20:27 - śr

Senna pisze:Zawsze w celu zrobienia magistra można przenieść się na inną ulczelnię, prawda? Z resztą nie wiadomo czy za 3 lata nie zmieni się kadra, chociaż muszę przyznać, że faktycznie za kolorowo to nie wygląda. Ale kadra może zmienić się wszędzie.

Masz rację. Z tym, że jest jedno "ale".
Aby przenieść się na inną uczelnię celem zrobienia magistra z japonistyki musisz spełnić (co najmniej) dwa warunki:
1. Mieć wystarczającą liczbę punktów ECTS wymaganą przez uczelnię, co może być trudne w osiągnięciu patrząc na ramowy rozkład godzinowy na WSSM.
2. Musisz znać japoński na takim poziomie, jak studenci japonistyki na uczelni, na którą chcesz się przenieść, co również może być trudne do zrealizowania na WSSM. Zwłaszcza w przypadku tylko jednego native'a i małej liczbowo i niedoświadczonej kadry.

Ja nie neguję powstawania takich kierunków na uczelniach prywatnych. Tylko absolutnie zgadzam się z tym, co napisała noel. To, że coś się nazywa japonistyka, nie znaczy od razu że jest och i ach.
Moim zdaniem idąc na studia nie należy się tylko kierować zainteresowaniami, ale także starać się wybrać coś, co zapewni nam sukces na niezwykle konkurencyjnym rynku pracy w przyszłości. A czy ukończenie japonistyki na WSSM to umożliwi? Przykro mi, ale szczerze wątpię. Przynajmniej w branży "post-japonistycznej".
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Niltinco » 23 lipca 2008, 20:45 - śr

Ps. mi nie przeszkadza perspektywa bycia królikiem doświadczalnym

Szybko zmienisz zdanie :P. Wiem to z doświadczenia, że bycie takim królikiem nie jest fajne.

Co do biblioteki to po prywatnej uczelni nie spodziewam sie absolutnie niczego. Wiem, że na WSSM mają jedynie kilka numerów gazetki Nipponia, a o książkach czy dobrych słownikach można raczej zapomnieć. No chyba, ze rektor Wilq się postara i coś zorganizuje ale to raczej wątpliwa sprawa bo z całej biblioteki najbardziej ciekawi go gablotka z jego książkami o Rosji.

Zawsze w celu zrobienia magistra można przenieść się na inną ulczelnię, prawda? Z resztą nie wiadomo czy za 3 lata nie zmieni się kadra, chociaż muszę przyznać, że faktycznie za kolorowo to nie wygląda. Ale kadra może zmienić się wszędzie.

O ile inna uczelnia uzna dyplom zrobiony na WSSM. Za rok dopiero się przekonam jak to jest z kontynuacją studiów na państwowej uczelni bo też jestem na prywatnej. Jeśli na WSSM kadra się nie zmieni i będzie za mało dr to może być nie fajnie. Zresztą jak wyglądają zajęcia i ogólnie uczenie się na WSSM zobaczycie od października.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: noel » 23 lipca 2008, 21:17 - śr

Zawsze w celu zrobienia magistra można przenieść się na inną ulczelnię, prawda? Z resztą nie wiadomo czy za 3 lata nie zmieni się kadra, chociaż muszę przyznać, że faktycznie za kolorowo to nie wygląda. Ale kadra może zmienić się wszędzie.

Widzę, że wyszło małe niedomówienie. Osoba z tytułem magistra wogóle nie może prowadzić seminarium, w tym także licencjackiego (no chyba, że jestem mocno niedoinformowana). Także przy obecnej kadrze jedynym promotorem może być dr Kordzińska-Nawrocka.

Jeśli o bibliotekę chodzi, to ja nie mam zielonego pojęcia nawet o tym, co powinno się w niej znajdować dla studentów japonistyki, więc nawet nie robię podchodów w kierunku sprawdzania jej zasobów.

Cokolwiek. Słowniki, pomoce do nauki języka, książki tematyczne (historia, literatura itp.). Żeby przynajmniej po te podstawowe tytuły nie trzeba było jeździć niewiadomo gdzie, albo kupować.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Senna » 23 lipca 2008, 21:48 - śr

Skoro krytykujemy WSSM w stosunku do tej Wschód-Zachód, to może ktos chociaż wie jaką kadre przewidziano na tej drugiej uczelni? Bo na ich stronie tego nie znalazłam.

No i mam teraz wielkie wątpliwosci, wszystko przez Was :P :P
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: noel » 23 lipca 2008, 22:07 - śr

Skoro krytykujemy WSSM w stosunku do tej Wschód-Zachód, to może ktos chociaż wie jaką kadre przewidziano na tej drugiej uczelni? Bo na ich stronie tego nie znalazłam

Ja nie krytykuję jednej wobec drugiej. Tylko zauważyłam, że większość osób ma podejście "tam się dwa razy nie udało to może tu będzie więcej szczęścia" i podchodzi do japki na WSSM jak do super pewniaka. A tak naprawdę to ani jedno ani drugie jeszcze nie ruszyło i na razie można sobie jedynie gdybać. Na WSSM pojawiło się jedynie troszkę więcej informacji odnośnie kadry.

Trzeba pamiętać, że kadra japonistyczna jest dość ograniczona (szczególnie z tytułem dr i wyżej) i pozyskanie takiej osoby jest trudne, ponieważ ci ludzie już mają posady na państwowych uczleniach lub pozostają blisko centrów japonistycznych, gdzie jest odpowiednia baza dydaktyczna.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: adrian1981 » 24 lipca 2008, 14:54 - czw

Odpowiedź na post "noel".

Trzeba być osobą wyjątkowo złośłiwą, zawistną i bez zupełnej wiedzy, aby napisać paszkwil na WSSM. Jako absolwent WSSM chciałem powiedzieć, że brzydzę się takimi osobami. Oczywiście utworzenie nowego kierunku (specjalności) jest dla każdej uczelni nowym wyzwaniem. Ale dotychczasowa historia WSSM jest dowodem na to, że jest to uczelnia bardzo dobra, wyróżniająca się w Polsce. Proszę spojrzeć na jej kadrę, która uczy na wszystkich kierunkach, w tym na filologiach. Są to wybitni filologowie. Jestem przekonany, ze podobnie będzie z filologią japońską. Nasz rektor prof. Marian Wilk myśli o tym bardzo ambitnie. Chcę zacytować kilka opinii o WSSM wyrażonych przez studentów kończących w tym roku akademickie studia w naszej uczelni. Materiały te otrzymałem z dziekanatu.

"Bardzo interesujące, duże zaangażowanie wykładowców i ogromne spektrum zajęć" (Gabryończyk)

"Dobry poziom nauczania, szeroki zakres przedmiotów od tematyki politycznej aż do gospodarczej. Uczelnia w doskonały sposób pozwala na samorozwój i rozwinięcie działalności studenckiej. Uczelnia jest dobrym miejscem na rozwój i początek kariery i jej kontynuację po uzyskaniu tytułu naukowego." (K. Bąkowicz)

"Wybierając studia na Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi liczyłam na wysoki poziom, doskonałą kadrę i zajęcia, ktore dadzą mi dużą wiedzę w różnych dziedzinach takic jak prawo, marketing, zarządzanie etc. Nie zawiodłam się." (A. Zielińska)

"Bardzo dobra organizacja, znakomici wykładowcy, miła atmosfera, szkoła godna polecenia." (A. Lisowska)
adrian1981
 
Posty: 1
Rejestracja: 24 lipca 2008, 14:41 - czw

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: s_k » 24 lipca 2008, 15:17 - czw

Jestem przekonany, ze podobnie będzie z filologią japońską.

Tak nie będzie. Jest tam przewidziana 1 (słownie: jedna) osoba, którą można zaliczyć do wybitnych filologów. Chociaż dr Iwona Kordzińska-Nawrocka jest moim zdaniem raczej kulturoznawcą niż filologiem, choć wybitnym jak najbardziej.
Nie wydaje mi się, żeby noel była w jakikolwiek sposób zawistna. Zachęca ona do chłodnego spojrzenia na uczelnię i jej ofertę, co moim zdaniem jest jak najbardziej trafne, bo może wiele osób uchronić przed rozczarowaniem.
Nie ważne, jakie są inne kierunki na tej uczelni i jakie opinie studentów przedstawia dziekanat.
Japonistyka to japonistyka. By była prowadzona rzetelnie potrzeba ludzi z wiedzą i doświadczeniem. Co z tego, że na uczelni jest językoznawca, który będzie wykładał np. językoznawstwo czy gramatykę opisową, jeśli nie będzie prowadził tego pod kątem j. japońskiego, bo nie tym się do tej pory zajmował. Podobnie wyglądałaby sytuacja, gdyby japonista miał wykładać np. turkologii. Nie ma wykładowców uniwersalnych. A w momencie, w którym, jak napisała noel, "japonistyka" ma być oparta na 4 osobach z wiedzą kierunkową, to sorry, ale nie można wstępnie ocenić tego kierunku pozytywnie.
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Filologia Japońska » 24 lipca 2008, 16:31 - czw

Gratuluję tym osobom, które zostały przyjęte na filologię japońską w WSSM w Łodzi. Zainteresowanie japonistyką jest bardzo duże co widać po ilości przyjętych kandydatów. Jest ich aktualnie powyżej 30, co oznacza, że będą uruchomione co najmniej dwie grupy, a przecież rekrutacja dopiero się zaczęła i będzie trwała do końca września 2008r. Więc jest pewne, że studia zostaną uruchomione. :)
Z mojej wiedzy wynika (rozmawiałem z Rektorem), że do momentu rozpoczęcia nowego roku akademickiego kadra nauczająca na japonistyce powiększy się o nowych japonistów.
Co do studiów zaocznych, to tak jak w przypadku innych filologii (np. italianistyka, iberystyka), przepisy dopuszczają tę formę studiów. Więc kto chce, może studiować filologię japońską w systemie studiów niestacjonarnych (zaocznych). Program przewiduje ok. 70% zajęć w stosunku do studiów dziennych, więc podczas jednego piątkowo - niedzielnego zjazdu będzie ok. 12 godz. praktycznej nauki języka japońskiego. :wow:
Awatar użytkownika
Filologia Japońska
 
Posty: 7
Rejestracja: 22 lipca 2008, 15:54 - wt
Lokalizacja: Łódź

Następna

Wróć do Studia - Japonistyka