Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Informacje o studiach w Polsce

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Kirimiri » 02 grudnia 2011, 14:48 - pt

Niltinco pisze:Znam osobiście pierwszych licencjatów dziennych i zaocznych z WSSM. Zaoczni przez 3 lata nauki zrobili tyle co pozostałe japonistyki (UJ, UW, UAM, UMK i WSJO) przez rok! Niestety w przypadku dziennych na WSSM wcale nie jest lepiej bo dzienni przerobili niewiele więcej materiału niż zaoczni, czyli w obu przypadkach jest przepaść między poziomem WSSM a resztą japonistyk.

Niby po 3 latach na WSSM można iść dalej na studia na uczelnie państwowe, ale ci co się dostali np. na UJ na magisterskie dość odstają poziomem od reszty bo właśnie brakuje im znajomości materiału z gramatyki z 2 lat.



Te od gramatyki to Ty się odwal, bo znając życie oberwie się tym co nie trzeba. Chcesz na coś sapać? To sap na PNJJ prowadzony przez japonki. Zresztą to nie jest podstawówka i "uczymy się dla siebie" wiec jak ktoś chce to różnić programowych dla nie go nie ma.

Polecam WSSM za świetną polską kadrę,a co do japonek...komentarz jest zbędny.
Kirimiri
 
Posty: 6
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 02:11 - czw


Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Ryuichi » 02 grudnia 2011, 20:18 - pt

Kirimiri pisze:Te od gramatyki to Ty się odwal, bo znając życie oberwie się tym co nie trzeba. Chcesz na coś sapać? To sap na PNJJ prowadzony przez japonki. Zresztą to nie jest podstawówka i "uczymy się dla siebie" wiec jak ktoś chce to różnić programowych dla nie go nie ma.


KEEP CALM and CARRY ON :D
豚も煽てりゃ木に登る。
Awatar użytkownika
Ryuichi
 
Posty: 140
Rejestracja: 30 marca 2009, 20:31 - pn
Lokalizacja: ビドゴシュチ

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Niltinco » 02 grudnia 2011, 23:40 - pt

Kirimiri ty się przypadkiem nie zasap. Nie wskazuję, który nauczyciel na WSSM jest zły czy dobry tylko mówię, że całość jest prowadzona w zbyt powolnym tempie. Jasne, że uczysz się dla siebie ale po cholerę płacić kupę kasy skoro bazując na tempie uczelni jest się za przeproszeniem w dupie? W takim wypadku już lepiej wybrać intensywny kurs lub uczyć się samodzielnie bo wyjdzie to dużo taniej a z podobnymi jak nie lepszymi efektami niż nauka na WSSM. Sorry, ale jak dla mnie robienie materiału z pierwszego roku przez 3 lata i płacenie za to grubej kasy to porażka.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: frodo » 04 grudnia 2011, 16:37 - ndz

Niltinco pisze:Znam osobiście pierwszych licencjatów dziennych i zaocznych z WSSM. Zaoczni przez 3 lata nauki zrobili tyle co pozostałe japonistyki (UJ, UW, UAM, UMK i WSJO) przez rok! Niestety w przypadku dziennych na WSSM wcale nie jest lepiej bo dzienni przerobili niewiele więcej materiału niż zaoczni, czyli w obu przypadkach jest przepaść między poziomem WSSM a resztą japonistyk.

Niby po 3 latach na WSSM można iść dalej na studia na uczelnie państwowe, ale ci co się dostali np. na UJ na magisterskie dość odstają poziomem od reszty bo właśnie brakuje im znajomości materiału z gramatyki z 2 lat.


Nie wiem przez kogo niltinco jest nasłany przeciwko wssm i kto mu za to płaci.
W związku z tym podam konkretny fakt: Rozmawiałem kilka dni temu z tegoroczną absolwentką
japonistyki wssm, Darią Bielas, która dostała się na studia magisterskie japonistyki na UJ
na drugiej pozycji idaje sobie świetnie radę. Grupa liczy ok 12 osób z czego 4 są absolwentami wssm. To jest chyba najlepsza
rekomendacja dla poziomu japonistyki na wssm. I niech niltinco przestanie się kompromitowac.
frodo
 
Posty: 13
Rejestracja: 04 grudnia 2011, 16:18 - ndz

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Niltinco » 04 grudnia 2011, 18:33 - ndz

Nikt mnie nie nasyłał, ale tym co regularnie zaglądają na to jak i inne fora o Japonii tłumaczyć się nie muszę. Moje informacje z kolei pochodzą od kolegi, który również teraz zaczął studia magisterskie na UJ (skończył zaocznie japkę na WSSM) oraz kumpeli, która również jest tegoroczną absolwentką WSSM. Jeśli te osoby będą chciały to same się ujawnią z imienia, bo wiem że czytają to forum i czasem się udzielają.

Rozmawiałem kilka dni temu z tegoroczną absolwentką japonistyki wssm, Darią Bielas, która dostała się na studia magisterskie japonistyki na UJ
na drugiej pozycji idaje sobie świetnie radę.

Listy przyjęć są układane alfabetycznie, ewentualnie według kolejności zgłoszeń, a nie według wyników (wiem, bo sama skończyłam UJ). Co do świetnego radzenia sobie na zajęciach to plus dla niej. Sesja wciąż przed nimi.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: ichinenparuwa » 05 grudnia 2011, 17:51 - pn

Niltinco pisze:Nikt mnie nie nasyłał, ale tym co regularnie zaglądają na to jak i inne fora o Japonii tłumaczyć się nie muszę. Moje informacje z kolei pochodzą od kolegi, który również teraz zaczął studia magisterskie na UJ (skończył zaocznie japkę na WSSM) oraz kumpeli, która również jest tegoroczną absolwentką WSSM. Jeśli te osoby będą chciały to same się ujawnią z imienia, bo wiem że czytają to forum i czasem się udzielają.

Rozmawiałem kilka dni temu z tegoroczną absolwentką japonistyki wssm, Darią Bielas, która dostała się na studia magisterskie japonistyki na UJ
na drugiej pozycji idaje sobie świetnie radę.

Listy przyjęć są układane alfabetycznie, ewentualnie według kolejności zgłoszeń, a nie według wyników (wiem, bo sama skończyłam UJ). Co do świetnego radzenia sobie na zajęciach to plus dla niej. Sesja wciąż przed nimi.



zastanawiam sie w jakim tepie sa w takim razie realizowane zajecia na uj.
z jakiej ksiazki korzysta sie na pnjj i ile działów w tygodniu sie przerabia, ile kanji w tygodniu się przerabia i ile jest sprawdzianów z pnjj/kanji w tygodniu

jestem na pierwszym roku i mam srednio 2 kolokwia w tygodniu, 25 kanji z czytaniami i zlozeniami + ok 30-40 zlozen (czytanie i pisanie) na pnjj, tez w tygodniu.

mozna sie zasapac, no ale jak tow takim razie wyglada na uj
ichinenparuwa
 
Posty: 4
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 17:47 - pn

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: patis8x » 05 grudnia 2011, 21:20 - pn

ta szkoła to kał w czystej postaci. Nie tylko na japonistyce dopuszczają się takich przekrętów, że nie realizują tego czego obiecują w programie studiów. Obrazek Było kiedyś dobre forum na stosunki.pl gdzie opisywano prawdę. Ciekawe czemu zniknęłoObrazek
patis8x
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 lipca 2010, 14:36 - czw

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Niltinco » 06 grudnia 2011, 13:06 - wt

zastanawiam sie w jakim tepie sa w takim razie realizowane zajecia na uj.
z jakiej ksiazki korzysta sie na pnjj i ile działów w tygodniu sie przerabia, ile kanji w tygodniu się przerabia i ile jest sprawdzianów z pnjj/kanji w tygodniu

Podręcznik do pnjj dla 1 roku to 初級日本語, a WSSM z tego co pamiętam używa "Minna no nihongo" (dwie części "Minny" dają zawartość podręcznika "Shokyuu"). W kolejnych latach wchodzą już inne podręczniki i właściwie dopiero na 4 i 5 rok przewidziana jest jedna książka.
Kanji jest uczone z różnych podręczników zależnie od tego na jakiego wykładowce się trafi, ale zwykle jest to 400 (czasem trochę więcej) znaków na rok czyli z tego co wiem to zbliżona liczba do tego co jest na WSSM.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Norek » 06 grudnia 2011, 15:38 - wt

Ja z kolei słyszałem, że ludziom z WSSM słabo idzie nauka na UJ, dowiem się zresztą u samego źródła, jak wyglądają zajęcia na 4. roku :)

Co do dostania się z wyższej pozycji, sprawa wygląda tak:
niższy poziom i powolne brnięcie przez materiał pozwala zdobyć lepsze oceny - z wiadomych, logicznych przyczyn.
Dzięki temu ludzie mają szansę dostać się z piątkami i wykopać tych, którzy skończyli licencjat na UJ ale z uwagi na więcej zajęć i wyższy poziom niekoniecznie mogą pochwalić się samymi piątkami w indeksie :)
Tak to wygląda, kilka osób musi poczekać na kolejną rekrutację, aby kontynuować studia.
YOU DON'T NEED A REASON TO HELP PEOPLE
Norek
 
Posty: 67
Rejestracja: 16 maja 2007, 13:37 - śr
Lokalizacja: Kielce

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: ichinenparuwa » 07 grudnia 2011, 02:33 - śr

Niltinco pisze:
zastanawiam sie w jakim tepie sa w takim razie realizowane zajecia na uj.
z jakiej ksiazki korzysta sie na pnjj i ile działów w tygodniu sie przerabia, ile kanji w tygodniu się przerabia i ile jest sprawdzianów z pnjj/kanji w tygodniu

Podręcznik do pnjj dla 1 roku to 初級日本語, a WSSM z tego co pamiętam używa "Minna no nihongo" (dwie części "Minny" dają zawartość podręcznika "Shokyuu"). W kolejnych latach wchodzą już inne podręczniki i właściwie dopiero na 4 i 5 rok przewidziana jest jedna książka.
Kanji jest uczone z różnych podręczników zależnie od tego na jakiego wykładowce się trafi, ale zwykle jest to 400 (czasem trochę więcej) znaków na rok czyli z tego co wiem to zbliżona liczba do tego co jest na WSSM.


dzięki za info, no ta ksiazka z tego co patrze w necie wyglada lepiej, na wssm jeszcze do gramatyki dochodzi podrecznik moniki szyszki, ale to tylko jesli chodzi o informacje, zadnych cwiczeń czy coś. w minna no nihongo ćwiczenia sa bardzo słabe.
ichinenparuwa
 
Posty: 4
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 17:47 - pn

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: ichinenparuwa » 07 grudnia 2011, 02:43 - śr


dzięki za info, no ta ksiazka z tego co patrze w necie wyglada lepiej, na wssm jeszcze do gramatyki dochodzi podrecznik moniki szyszki, ale to tylko jesli chodzi o informacje, zadnych cwiczeń czy coś. w minna no nihongo ćwiczenia sa bardzo słabe.


albo i ma dobre cwiczenia tylko yoshida wyjebał prawie wszystkie i zostawił po 1 stronie dla każdego działu...
ichinenparuwa
 
Posty: 4
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 17:47 - pn

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Niltinco » 07 grudnia 2011, 11:03 - śr

Obie książki Szyszki (do 4 i 3 kyuu) to też tylko to co zawiera się w całym 初級日本語 czyli materiał na 1 rok.
"Minna no nihongo" ma takie dość łopatologiczne ćwiczenia. Jedynie sekcja 問題 jest bardziej sensowna no i ćwiczenia z obu dodatkowych ćwiczeniówek są dobre (jedna do gramy a druga do słuchanek).
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Hahli » 09 grudnia 2011, 15:44 - pt

Słyszałam, że na obecnym 1 roku studiów magisterskich na UJ są osoby, które miały możliwość wyjechania na roczny pobyt do Japonii i dlatego absolwenci WSSM wypadają przy nich bardzo słabo. Ktoś może potwierdzić tą informację? Poza tym, winą niskiego poziomu japonistyki WSSM'u (choć nie uważam, że jest aż tak źle) nie powinno się obarczać wykładowców zarówno polskich jak i japońskich, którzy i tak dają z siebie wszystko, czy mieć pretensji do studentów. Moim zdaniem jest to tylko i wyłącznie WIELKI BŁAD w organizacji kierunku orez zapełnaniu planu zajęć "zapychaczami" typu: prawo, podstawy zarządzania czy integracja europejska. Oraz szczególnie ubolewam nad tym, że nie ma specjalizacji (chyba od zeszłego roku dopiero takowe wprowadzono). Nie wiem czy się powtarzam, gdyż szczerze to nie czytałam całego wątku od 1-wszej strony ;)
Hahli
 
Posty: 3
Rejestracja: 05 października 2009, 16:20 - pn

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: kajte88r » 09 grudnia 2011, 16:59 - pt

Hahli pisze:Słyszałam, że na obecnym 1 roku studiów magisterskich na UJ są osoby, które miały możliwość wyjechania na roczny pobyt do Japonii i dlatego absolwenci WSSM wypadają przy nich bardzo słabo. Ktoś może potwierdzić tą informację? Poza tym, winą niskiego poziomu japonistyki WSSM'u (choć nie uważam, że jest aż tak źle) nie powinno się obarczać wykładowców zarówno polskich jak i japońskich, którzy i tak dają z siebie wszystko, czy mieć pretensji do studentów. Moim zdaniem jest to tylko i wyłącznie WIELKI BŁAD w organizacji kierunku orez zapełnaniu planu zajęć "zapychaczami" typu: prawo, podstawy zarządzania czy integracja europejska. Oraz szczególnie ubolewam nad tym, że nie ma specjalizacji (chyba od zeszłego roku dopiero takowe wprowadzono). Nie wiem czy się powtarzam, gdyż szczerze to nie czytałam całego wątku od 1-wszej strony ;)


To, że studenci UJ w większej części mają za sobą wyjazd do Japonii to przede wszystkim plus jeśli chodzi o posługiwanie się językiem(płynność, brak oporów) Chociaż nie tylko. Studenci WSSM mają braki nie tylko w konwersacjach, ale w znakach, gramatyce, wiedzy ogólnej itp. itd.

WSSM jest świeżą uczelnią, rektor jak i dziekan popełniają błędy w organizacji kierunków, zamiast porozmawiać o jego wadach i porównać z UJ, UW, WSJO itp tworzą sobie w głowie obraz prywatnej uczelni na poziomie wyjątkowo wysokim. Plan jest skonstruowany beznadziejnie. Jest mało zajęć z języka, są okienka i masa zajęć, które powinny się odbyć a tak nie jest.
Wykładowcy to temat rzeka. Są tacy, którzy się przykładają, są i tacy którzy odbębniają swoje zajęcia i idą do domu.
Minusem jest wielkość grup(halo, 30???) oraz brak podziału na mniejsze przy PNJ. To, że osoby z wiedzą ledwo ponad zero prześlizgują się przez sesję, no w końcu płacą, ale to nie powinno być argumentem. Albo mają większą ilość studentów, którzy uczelnie kończą z niewielką wiedzą, albo mają mniejszą ilość studentów ale z sensownym wykształceniem i na odpowiednim poziomie. Widać co wybrali. To tak pokrótce.

Co do studentów WSSM na UJ, to niestety tutaj jednak nie można powiedzieć o pozytywnej rekrutacji przez dużą wiedzę. Na łódzkiej uczelni nie jest trudno o 5, w związku z czym swobodnie mogli uzyskać wyjątkowo wysokie wyniki. Nie ważne czy to był prymus czy nie. To czy faktycznie ich wiedza nawet z brakami da im szansę na jakikolwiek sukces i nadgonienie okaże się dopiero po pierwszej sesji, jak nie później. Teraz to każdy jest orzeł, ale kto się przyzna "Stary, nie daję rady!"? Dobrze im życzę, ale biorąc pod uwagę jak wyglądało przerabianie materiału na filologii japońskiej.. no mogą mieć 'lekkie' problemy z UJ.


Można tak ciągnąć temat w nieskończoność.


Osoby, które są agresywne słownie i butne, krytykują wypowiedzi m.in. Niltinco powinny odetchnąć, zapalić papieroska, jeszcze raz przeczytać wątek. A potem zastanowić czy tak duża ilość negatywnych bądź neutralnych opinii od różnych osób mogłaby być wykreowana sztucznie. To jest jasne, że nikomu nie zależy na oczernianiu własnej uczelni bezpodstawnie, w związku z czym trochę pomyślunku!
kajte88r
 
Posty: 50
Rejestracja: 19 lipca 2008, 21:01 - sob

Re: Filologia Japońska - WSSM w Łodzi - nowość!

Postautor: Hahli » 09 grudnia 2011, 21:03 - pt

Ale nie cała wina leży po stronie wykładowców, bo Ci studenci którzy chcą to się nauczą, a Ci którzy olewają to wiadomo... Traktują ten kierunek jako hobby, a nie myślą przyszłościowo. Nie oszukujmy się, chociaż nie wiem jak wykładowcy by się starali, jak prostym językiem by nie tłumaczyli tematów, to i tak znajdą się osoby, dla których najłatwiejsza rzecz będzie wielkim problemem. Prawda jest taka, że na WSSM jest niewielu studentów, którzy na prawdę przykładają się do tego co robią, a więcej takich, którzy trafili tu chyba przez przypadek, albo nie mają co robić z pieniędzmi. Ja również dziwię się, że wytrwali tutaj tak długo... Z tego co wiem, to nawet japońscy wykładowcy nie wydają się być zbyt zadowoleni z tego, że muszą tracić czas właśnie na takich studentów (przepraszam, ale nie wiem jak to inaczej określić).

Powiem szczerze, że jestem zszokowana tak negatywnymi opiniami ze strony innych uczelni. Nie wiem czemu, ale mam wrażenie jakbyście uważali, że to wina studentów WSSM'u, że są tacy słabi z japońskiego. Możliwe, że się mylę, ale mam takie wrażenie. Mając taką opinię o WSZYSTKICH studentach WSSM'u krzywdzicie tych, którzy się przykładają i traktują te studia poważnie. Tak, powiecie że trzebabyło iść na inną uczelnię, ale nie wszyscy mają świadectwa z paskiem z liceum i rozszerzoną maturę. Zdaję sobię sprawę, że WSSM ma wiele minusów, ale czy osoby, które w tym roku poszły na UJ są aż tak nieobyci? Nic nie potrafią?

Jeżeli ostatnie słowa kajte88r były skierowane również do mnie, to nie wiem gdzie dopatrzono się w mojej wypowiedzi takich cech.
Hahli
 
Posty: 3
Rejestracja: 05 października 2009, 16:20 - pn

PoprzedniaNastępna

Wróć do Studia - Japonistyka