Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Informacje o studiach w Polsce

Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Senna » 02 czerwca 2008, 16:24 - pn

Witam.

Od pewnego czasu świta mi myśl o wybraniu się na japonistykę ale obawiam się, a nawet i mam pewność, że moje wyniki matury nie zapewnią mi dostania się na ten kierunek na państwowej uczelni(angielski roz max 90%, polski roz loteria(z próbnej było coś ponad 60%), a WOS podst na poziomie krytycznym, pewnie coś koło 50%) :cry2: .
Dlatego też chciałam zapytać o Wasze opinie na temat prywatnych uczelni w Polsce, które uważacie za warte zapisania się na nie, a które przeciwnie? Oczywiscie mam na myśli te, na których jest kierunek o którym mowa. W poprzednich tematach wyczytałam troche na temat WSSM w Łodzi, nawet dosć sprzecznych, ale nie wiem nic wiecej, a przydałoby już powoli zacząć się logować. Czy ktoś mi coś podpowie? Byłabym bardzo wdzięczna.

Ps. niespecjalnie zależy mi żeby uczyć się o mandze i anime :lol: chociaż nic przeciwko nim nie mam ;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn


Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Niltinco » 02 czerwca 2008, 17:43 - pn

Jeśli chcesz iść na uczelnię prywatną to masz 3 do wyboru: WSJO w Poznaniu, PJWSTK w Warszawie i WSSM w Łodzi. Oczywiście w tej chwili mówię jedynie o japonistyce jako filologii.
1. Japonistyka na WSJO jest już 2 lata. Wykładowcy są z UAMu zarówno z tamtejszej japonistyki jak i z etnolingwistyki (głównie Japonki są z tego drugiego). Zajęć z języka nie jest może za wiele (choć ta liczba ma się już od przyszłego roku zmienić na + według zapewnień uczelni) ale poziom jest dość dobry. Ogólnie to wygląda tak, że materiał z gramatyki jest przerabiany w mniej więcej takiej samej ilości jak na UAMie, ale z powodu małej ilości zajęć z komunikacji jego opanowanie przysparza pewne kłopoty i trzeba sporo czasu w domu poświęcić na naukę. Miesiąc nauki kosztuje 590 zł.

2. Na PJWSTK właśnie kończą rok pierwsi studenci japonistyki. Wykładowcy są z UW i program jest bogaty w zajęcia kulturoznawcze (bogatszy niż na uniwerku), ale w kwestii językowej bida aż piszczy. Zajęć z japońskiego jest mniej więcej tyle co na zwykłym kursie językowym, a w dodatku nie ma podziału zajęć na gramatykę, komunikację i pismo tylko wszystko jest wrzucone do jednego wora. Jest to najdroższa z prywatnych japonistyk bo cena za miesiąc nauki to 700 zł.

3. Japonistyka jako filologia na WSSM to nadal wielka niewiadoma bo kierunek dopiero ruszy od października. Według rozpiski zajęć to te studia będą podobne do tego co proponuje WSJO z tym, że nie ma jeszcze podanej dokładnej liczby godzin zajęć z japońskiego (i na to pewnie trzeba będzie poczekać do września). Cześć wykładowców na pewno będzie z UW bo już teraz wiadomo, że WSSM zatrudni dr Iwonę Kordzińską-Nawrocką. Mają też jakiegoś Japończyka. Jest to najtańsza z prywatnych japonistyk bo miesiąc kosztuje tylko 430zł jednak jak już wspominałam, poziom nauczania na razie jest nieznany i pewnie będzie można coś na ten temat powiedzieć dopiero za rok.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: MIZUKI » 02 czerwca 2008, 19:59 - pn

Ten japonczyk ma sie nazywac Yoshida, i mieszka juz sporo czasu w Lodzi ;P ( chyba 20 lat ale nie pamietam dokladnie). Tak pisze moze ktos zna xD.
Słowa niewypowiedziane są kwiatem ciszy
Awatar użytkownika
MIZUKI
 
Posty: 74
Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 11:58 - śr
Lokalizacja: Łódź

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Senna » 02 czerwca 2008, 22:09 - pn

Bardzo dziękuję za umieszczone informacje. Do tej pory poważnie rozważałam Łódź, w tym momencie jednak bardziej skłaniam się ku Poznaniu. Nawet nie wiedziałam że WSSM rusza dopiero w tym roku :wow: Warszawę skreśliłam od razu, przede wszystkim ze względu na tłoczne, ciasne i mam wrażenie ze pożerające miasto. Co kto lubi.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy bardzo duża różnica i jaka jest między japonistyką jako filologią a specjalizacją japonistyka na stosunkach międzynarodowych?
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Niltinco » 02 czerwca 2008, 23:08 - pn

Czy bardzo duża różnica i jaka jest między japonistyką jako filologią a specjalizacją japonistyka na stosunkach międzynarodowych?

Ogromna. Japonistyka jako stosunki międzynarodowe nie ma nic wspólnego z prawdziwą japonistyką, a poziom nauczanego języka jest gorszy niż na byle jakim kursie.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: MIZUKI » 03 czerwca 2008, 12:00 - wt

Nie zapominajmy jeszcze o WSHW-Z w Lodzi ;p... tam tez jest filologia japonska.
Słowa niewypowiedziane są kwiatem ciszy
Awatar użytkownika
MIZUKI
 
Posty: 74
Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 11:58 - śr
Lokalizacja: Łódź

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Senna » 03 czerwca 2008, 13:25 - wt

A ktoś może wie coś na temat WSHW-Z? Ja wiem tyle tylko ile wyczytam na stronie uczelni i przyznam że wszystko wygląda zachęcająco. Tylko te specjalizacje coś mi nie pochodzą...
specjalizacja nauczycielska z pedagogiką wczesnoszkolną
specjalizacja biznesowo–turystyczna
specjalizacja kulturoznawcza
specjalizacja dziennikarska
specjalizacja dwujęzyczna
Ta dwujęzyczna jakoś wygląda i może biznesowa... Ale nie do końca rozumiem jak to jest z tym mgr'em.
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: MIZUKI » 03 czerwca 2008, 17:10 - wt

hmmm... Niestety nie zabardzo sie tym interesowalem ;p. Bylem tam ale sam fakt , ze znalazlem japke w Lodzi tak mnie ucieszyl ze reszta malo mnie interesowala ^_^.

Na WSSM II stopien to juz proponuja Stosunki Miedzynarodowe o profilu japonistyka... przynajmniej cos takiego wyczytalem ;P... jeszcze sie za dobrze nie orientuje w tych sprawach ^_^
Słowa niewypowiedziane są kwiatem ciszy
Awatar użytkownika
MIZUKI
 
Posty: 74
Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 11:58 - śr
Lokalizacja: Łódź

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Niltinco » 03 czerwca 2008, 23:31 - wt

Japonistyka na WSHW-Z pewnie nie ruszy w tym roku, podobnie jak w poprzednim, z braku chętnych bo jeśli już ktoś się zdecyduje na japkę jako filologię w Łodzi to raczej wybierze WSSM.
Na WSSM II stopien to juz proponuja Stosunki Miedzynarodowe o profilu japonistyka...

Ta notka na pewno dotyczy obecnej pseudo-japonistyki jako stosunki międzynarodowe, a informacja o możliwości kontynuowania filologii japońskiej na WSSM pojawi się pewnie dopiero jak pojawią się pierwsi licencjaci z tamtejszej filologii. Teoretycznie po prywatnej japonistyce można kontynuować studia na uniwerku tyle, że trzeba przejść przez rekrutację (egzamin z japońskiego). Jak to wygląda w praktyce zobaczymy już za rok gdy pierwsi licencjaci opuszczą WSJO i będą składać papiery na uczelnie państwowe.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Senna » 04 czerwca 2008, 02:07 - śr

No cóż, to czego dowiemy się za rok raczej mało mnie urządza. Tak czy inaczej do Poznania złożę na pewno i chyba to będzie moja główna alternatywa. Dziękuję za wszystkie informacje.
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Kenua » 01 lipca 2008, 15:14 - wt

Senna pisze:No cóż, to czego dowiemy się za rok raczej mało mnie urządza. Tak czy inaczej do Poznania złożę na pewno i chyba to będzie moja główna alternatywa. Dziękuję za wszystkie informacje.

Życze powodzenia może ci sie uda. Mój nauczyciel do którego chodze prywatnie mówił że są to dosyc trudne studja.
Biorąc pod uwage to że na rok dostaje sie 10 osób to i tak nieźle, do tego trzeba dobrze mówic w językach obcych. Jest tam sprawdziaj na wejściu z języka angielskiego. Ja zamierzam też tam startować ale dopiero jak skończe liceum i będe dobrze mówic po japońsku. Życze ci powodzenia może ci sie uda!!! Nie rezygnuj nigdy!!! :ok:
Awatar użytkownika
Kenua
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 marca 2008, 00:21 - śr
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: s_k » 01 lipca 2008, 15:37 - wt

Kenua pisze:
Senna pisze:No cóż, to czego dowiemy się za rok raczej mało mnie urządza. Tak czy inaczej do Poznania złożę na pewno i chyba to będzie moja główna alternatywa. Dziękuję za wszystkie informacje.

Życze powodzenia może ci sie uda. Mój nauczyciel do którego chodze prywatnie mówił że są to dosyc trudne studja.
Biorąc pod uwage to że na rok dostaje sie 10 osób to i tak nieźle, do tego trzeba dobrze mówic w językach obcych. Jest tam sprawdziaj na wejściu z języka angielskiego. Ja zamierzam też tam startować ale dopiero jak skończe liceum i będe dobrze mówic po japońsku. Życze ci powodzenia może ci sie uda!!! Nie rezygnuj nigdy!!! :ok:

Przyjmują 20 osób :)
W językach trzeba dobrze mówić, ale to nic nie przesądza. A sprawdzian z angielskiego jest na wstępie na każdych studiach, na których ten język jest jako dodatkowy. Na japonistyce od niego nic nie zależy.
Pozdr.
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Soul精神 » 04 lipca 2008, 00:32 - pt

Witam:)
Zacznę możę od pytania czy na samej filologii japońskiej można się nauczyć dużo języka jak i o samym kraju w różnych jego zakresach?(nie licząc nauki w domu;])Jeżeli nie filologia to co by spełniało moje wymagania?Natknąłem się na WSSM stosunki-japonistyka ale mówicie że nie warto tam iść bo nie warto???:) Rozważałem też studia wschodnie http://www.ksw.edu.pl/index.php?symbol=oferta_edukacyjna.htm&wydzial=11&kierunki=56&specjalnosci=111
ale tam chyba jest mało o samej japonii jak więcej o krajach bałkańskich i Rosji.......heh
proszę o pomoc
Soul精神
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 lipca 2008, 00:28 - pt
Lokalizacja: Turek/Poznań

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Niltinco » 04 lipca 2008, 18:22 - pt

Na filologii nauczysz się dobrze języka (jeśli będziesz się systematycznie uczyć ;)) i liźniesz co nieco wiedzy o kraju takiej jak historia, literatura, geografia, widza o społeczeństwie japońskim (wszelkie obyczaje, szkolnictwo, rodzina itp) z tym, że nie będzie to na pewno taka wiedza o Japonii jaką możesz zdobyć na kierunku kulturoznawczym.
Nie wybieraj żadnych pseudo-japonistyk gdzie "japonistyka" to tylko jeden z wielu elementów z jakich składa się dany kierunek bo pewnie to nie takie studia o jakie Ci chodzi.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Re: Gdzie studiować japonistykę - prywatnie?

Postautor: Senna » 05 lipca 2008, 17:29 - sob

W końcu zdecydowałam sie na WSSM w Łodzi, bo mam do niej najbliżej :-) Dokumenty złożyłam w tą środę, byłym jedenastą osobą na filologii japońskiej. Pani w dziekanacie powiedziała ze przyjmują bodajże 50. Na dodatek na przeciwko uczelni wybudowali dom studencki, który własnie wykańczają. Na gorąco maznęłam wniosek o rezerwacje pokoju 1-osobowego za 420zł miesiecznie. Prawdopodobnie nie będę musiała sobie szukać innego. Jestem szczerze zaskoczona tym, jak to wszystko łatwo poszło :ok: . Wpisowe(350zł) zapłacone, zostałam przyjęta. I z głowy składanie dokumentów, nie ma stresu czy mnie przyjmą. Jednym słowem - git! :-D

Dzięki Kenua. Jak widać dostanie sie nie było takie trudne, teraz niestety zostaje nauka :PPP
Nawet gdyby pojawił sie jakiś egzamin wstepny z angielskiego to tego akurat się nie obawiam. Wybrałam go sobie jako język dodatkowy żebym nie musiała się uczyć za dużo na raz, zawsze to jakieś ułatwienie.

Jeszcze raz wszystkim dziękuje za podzielenie sie informacjami :)

Jeszcze jedna rzecz mnie nęka. Czuję że powinnam zacząć już się trochę uczyć japońskiego, ale nie do konca orientuję się z czego. Liznełam troche jednego samouczka, mam też dwie ksiazki wyd. UJ "Kultura Japonii" i "Gramatyka japońska"(czytanie jej cieżki kawałek chleba...) ale wciaż nie mam pojęcia na czym powinnam sie skupić żeby mieć jakiekolwiek przygotowanie do studiów. Może ktos bardziej obeznany coś mi podpowie?
Wiem że to trochę nie na temat, ale nie znalazłam w dziale Japonistyki ani Literatury pokrewnego.
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2008, 23:06 - pn przez Senna, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Senna
 
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2008, 16:11 - pn

Następna

Wróć do Studia - Japonistyka

cron