Zachowanie się przy Japonczykach

Kultura w szerokim słowa znaczeniu

Re: Zachowanie się przy Japonczykach

Postautor: konoyaro » 19 października 2009, 03:20 - pn

Apropos odwozenia czy wskazywania paleczkami - tak sobie mysle, ze nie ma tu duzych odstepstw od naszej kultury. U nas tez nie pokazuje sie kogos nozem i widelcem przy stole, nalezy czekac az ktos odjedzie i dopiero wejsc do domu. Wbrew pozorom zachowanie kulturalne to mniej wiecej to samo gdziekolwiek sie nie pojedzie, oczywiscie +α.
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく


Re: Zachowanie się przy Japonczykach

Postautor: isetagumoto » 18 lutego 2010, 16:28 - czw

Słyszałam też ,że przy spotkaniach biznesowych niemożna gnieść, ani mazać wizytówek która nam dają podczas spotkania jest to uznawane za obraze, tak samo gdy mamy usiąść na takim spotkaniu przy stoliku musimy poczekać aż wskażą nam miejsce dla nas specjalnie przeznaczone a w żadnym wypadku niemożna siadać mimowolnie gdzie sie chce im mamy niższą range tym dalej siedzimy od osoby najwyżej rangą(gospodarza spotkania np szefa który zwoływał posiedzenie), a na koniec posiedzenia czekamy aż gospodarz spotkania wstanie co tym samym daje pozwolenie , że możemy również wstać nigdy my pierwsi ponieważ uznawane takie zachowanie jest za nietakt :)
http://www.c-fam.org/campaigns/id.179/default.asp
Wielkie talenty dojrzewają powoli.
Awatar użytkownika
isetagumoto
 
Posty: 50
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 11:19 - ndz

Re: Zachowanie się przy Japonczykach

Postautor: konoyaro » 19 lutego 2010, 03:40 - pt

isetagumoto pisze:Słyszałam też ,że przy spotkaniach biznesowych niemożna gnieść, ani mazać wizytówek która nam dają podczas spotkania jest to uznawane za obraze, tak samo gdy mamy usiąść na takim spotkaniu przy stoliku musimy poczekać aż wskażą nam miejsce dla nas specjalnie przeznaczone a w żadnym wypadku niemożna siadać mimowolnie gdzie sie chce im mamy niższą range tym dalej siedzimy od osoby najwyżej rangą(gospodarza spotkania np szefa który zwoływał posiedzenie), a na koniec posiedzenia czekamy aż gospodarz spotkania wstanie co tym samym daje pozwolenie , że możemy również wstać nigdy my pierwsi ponieważ uznawane takie zachowanie jest za nietakt :)


To nie tylko w Japonii - na calym swiecie jak pognieciesz wizytowke, bedziesz sobie nia dlubal w zebach albo uzyjesz jako notatnika to sie na ciebie zdenerwuja. Co do siadania i wstawania to tez raczej nie widze wielkich roznic. Z tym wstawaniem gospodarza to trudno powiedziec, ale wydaje mi sie, ze jest odwrotnie. Jesli masz gosci to czekasz na nich, az sie zreflektuja ze maja isc. Samemu wstajac dajesz do zrozumienia ze sio, bo mi sie spieszy, czyz nie?
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく

Re: Zachowanie się przy Japonczykach

Postautor: isetagumoto » 19 lutego 2010, 06:28 - pt

konoyaro pisze:
isetagumoto pisze:Słyszałam też ,że przy spotkaniach biznesowych niemożna gnieść, ani mazać wizytówek która nam dają podczas spotkania jest to uznawane za obraze, tak samo gdy mamy usiąść na takim spotkaniu przy stoliku musimy poczekać aż wskażą nam miejsce dla nas specjalnie przeznaczone a w żadnym wypadku niemożna siadać mimowolnie gdzie sie chce im mamy niższą range tym dalej siedzimy od osoby najwyżej rangą(gospodarza spotkania np szefa który zwoływał posiedzenie), a na koniec posiedzenia czekamy aż gospodarz spotkania wstanie co tym samym daje pozwolenie , że możemy również wstać nigdy my pierwsi ponieważ uznawane takie zachowanie jest za nietakt :)


To nie tylko w Japonii - na calym swiecie jak pognieciesz wizytowke, bedziesz sobie nia dlubal w zebach albo uzyjesz jako notatnika to sie na ciebie zdenerwuja. Co do siadania i wstawania to tez raczej nie widze wielkich roznic. Z tym wstawaniem gospodarza to trudno powiedziec, ale wydaje mi sie, ze jest odwrotnie. Jesli masz gosci to czekasz na nich, az sie zreflektuja ze maja isc. Samemu wstajac dajesz do zrozumienia ze sio, bo mi sie spieszy, czyz nie?


ja tylko gdzieś to wyczytałam :) a z tym odwrotnie to może u nas no u nich jest inaczej :)
http://www.c-fam.org/campaigns/id.179/default.asp
Wielkie talenty dojrzewają powoli.
Awatar użytkownika
isetagumoto
 
Posty: 50
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 11:19 - ndz

Re:

Postautor: selena » 25 maja 2011, 22:20 - śr

Geish(a) pisze:Ja gdzies przeczytalem ze nie wklada sie pionowo paleczek do ryzu, poniewaz japonczykom kojarzy sie to ze smiercia.



tak, to prawda. ostatnio w Galileo o tym była mowa, że na stół stawia się więcej jedzenia niż goście są w tanie zjeść, bo jak jedzący zje wszystko z talerza, to obrazi kucharza albo pana domu....czy jakoś tak.
selena
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2011, 21:13 - śr

Re: Re:

Postautor: konoyaro » 26 maja 2011, 12:44 - czw

selena pisze:
Geish(a) pisze:Ja gdzies przeczytalem ze nie wklada sie pionowo paleczek do ryzu, poniewaz japonczykom kojarzy sie to ze smiercia.



tak, to prawda. ostatnio w Galileo o tym była mowa, że na stół stawia się więcej jedzenia niż goście są w tanie zjeść, bo jak jedzący zje wszystko z talerza, to obrazi kucharza albo pana domu....czy jakoś tak.


To co mowisz to jest raczej w Chinach - ale rzeczywiscie jesli wszystko zostanie zjedzone to zle swiadczy o gospodarzu. Ale czy w Polsce jest inaczej? Poza tym Japonczycy sie krepuja jesc duzo, jesli zawitaja do kogos...
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく

Poprzednia

Wróć do Kultura

cron