kaligrafia - książki

Kultura w szerokim słowa znaczeniu

kaligrafia - książki

Postautor: phi » 08 stycznia 2009, 04:30 - czw

Witam,

mam zamiar napisać prac ę mgr na temat kaligrafii japońskiej jako ścieżki duchowego rozwoju w kontekście zen.
Niestety literatura w polskich bibliotekach dotyczącą tej kwestii jest niewielka.
Dlatego mam prośbę do tych, którzy interesują się tym tematem i/bądź posiadają książki o sztuce zen w języku angielskim lub namiary na nie o pomoc.

Przykładowe ksiązki to:

S. Addiss, The Art. Of Zen, New York 1980.
Hisamatsu Shin’ichi, Zen and The Fine Arts, Tokyao 1971.
Omori Sogen, Terayama Katsujo, Zen and the Art of Calligraphy, London 1983.
J. Stevens, Sacred Calligraphy of the East, Boston 1995.
H. E. Davey, Brush Meditation: A Japanese Way to Mind & Body Harmony,1999.
R. Cox, Zen Arts: An Anthropological Study of the Culture of Aesthetic Form in Japan.

itp.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
phi
 
Posty: 1
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 03:26 - czw


Re: kaligrafia - książki

Postautor: ryuurui » 13 lipca 2010, 21:06 - wt

Nie chce aby to zabrzmialo negatywnie, ale nie bedziesz w stanie napisac pracy mag. o klaigrafii jesli jej nie studiujesz. Ja zajmuje sie kaligrafia od 7 lat i wlasnie koncze moja ksiazke o kaligrafii. Jak rozmawiam z wieloma znajomymi Japonczykami to na ten temat, to oni nie maja zielonego pojecia o czym ja mowie. Temat kaligrafii jest bardzo mylony z 習字, i wiedza przecietnego Japonczyka na ten temat jest ponizej krytyki.

Powiem Tobie ze jest bardzo malo rzetelnych materialow po angielsku na ten temat, i jesli nie czytasz po japonsku to bedzie to raczej niemozliwe. Obecnie pisze rozdzial o roznicach pomiedzy kaligrafia japonska i chinska, ktory to temat bedzie tracal o filozofie Zen i Zen Buddyzmu i ich wplyw na abstrakcje formy i kierunek przeplywu energii w kaligrafii, ktory czesciowo bierze swoj poczatek w wayou shodou (和様書道), kierunku wprowadzonego przez Ono no Michikaze (pozny IXw n.e.).

Musialbys rowniez siegnac do Taoizmu, gdyz obie filozofie powstaly nieomal jednoczesnie, i mialy na siebie ogromny wplyw. Tao jest bardzo bliskie filozofii "nieaktywnosci" i "biernosci" podczas pisania sho, gdzie z Zen zaczerpnieta zostala idea 無心 i 無方.

Jesli chcesz to moge poszukac materialow po japonsku. Ale jeszcze raz podkreslam, jesli kaligrafia sie nie zajmujesz to nie bedziesz w stanie zglebic tego tematu.

Pozdrawiam
Jesli ktos jest zainteresowany kaligrafia Jap. albo Chinsk. to prosze smialo pytac.
Zapraszam rowniez do dyskusji na forum o kaligrafii: http://www.nihonsun.net/board-28-0.html
Awatar użytkownika
ryuurui
 
Posty: 54
Rejestracja: 13 lipca 2010, 20:51 - wt
Lokalizacja: Tokyo

Re: kaligrafia - książki

Postautor: ryuurui » 21 lipca 2010, 19:23 - śr

sprobuj tutaj, ksiazka jest online za darmo ale nie calosc. Jest troszke o wplywie Zen na calligraphie ale bardzo generalnie. Nie wiem czy bedzie Tobie to w jakims stopniu pomocne

http://books.google.co.jp/books?id=hfMkpD_Xr3sC&pg=PA232&dq=history+of+japanese+calligraphy&hl=ja&ei=eTxETLLzN8KPcbzTxasP&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CEkQ6AEwBQ#v=onepage&q=history%20of%20japanese%20calligraphy&f=false
Jesli ktos jest zainteresowany kaligrafia Jap. albo Chinsk. to prosze smialo pytac.
Zapraszam rowniez do dyskusji na forum o kaligrafii: http://www.nihonsun.net/board-28-0.html
Awatar użytkownika
ryuurui
 
Posty: 54
Rejestracja: 13 lipca 2010, 20:51 - wt
Lokalizacja: Tokyo

Re: kaligrafia - książki

Postautor: angelique1 » 10 października 2011, 10:52 - pn

fajne ksiązki, dzięki za namiary
angelique1
 
Posty: 3
Rejestracja: 10 października 2011, 10:39 - pn

Re: kaligrafia - książki

Postautor: yanek » 18 grudnia 2012, 16:51 - wt

polecam książkę Japoński Kaligrafia
yanek
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 grudnia 2012, 16:01 - wt


Wróć do Kultura

cron