Origami

Kultura w szerokim słowa znaczeniu

Origami

Postautor: Vivi » 18 listopada 2004, 23:03 - czw

Jeszcze nikt nie założył tematu o origami...

Składacie modele origami? Może macie w domu już własną kolekcję a może nawet ktoś wymyślił własny model?
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik


Postautor: yooguruto » 19 listopada 2004, 01:20 - pt

ja jak bylem maly skladalem stateczki i czapeczki ;] ale troche sie tego pozapominalo ;]
Awatar użytkownika
yooguruto
 
Posty: 65
Rejestracja: 09 października 2004, 23:07 - sob

Postautor: shirokaze » 19 listopada 2004, 02:34 - pt

Tak szczerze powiedziawszy to ze wszystkich aspektów kultury japońskiej to akurat origami najmniej mi odpowiada - kilka osób próbowało mnie namówić na składanie papieru, ale a) brak mi zdolności manualnych do tak precyzyjnej roboty i b) cierpliwości do siedzenia nad kartką papieru i męczenia się nad złożeniem jej w odpowiednim miejscu
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Hatamoto » 19 listopada 2004, 15:16 - pt

Podobno jak w Japonii chce się zostać stewardesą to trzeba przejść obowiązkowy test z origami :D To pokazuje precyzję i zdolności manualne kandydatek.

Ja tam lubię origami. Ostatnio nic nie składam, ale kiedyś znałem kilka różnych wzorów. Dla mnie to fajna zabawa.
Gdy forma zewnętrzna stwarza możlwość, treść przyjdzie aby ją wypełnić
Awatar użytkownika
Hatamoto
Straż Przyboczna
 
Posty: 264
Rejestracja: 29 września 2004, 20:18 - śr
Lokalizacja: Dublin

Postautor: Hitori » 21 listopada 2004, 05:41 - ndz

Jak byłam mała to uwielbiałam składać origami i musze przyznać, ze dobra byłam w te klocki, umiałam takie bajery zrobić, ze to sie w głowei nei mieci ;) . Jakieś pingwinki, pawie, słoniki, kwiatki, zabki i inne takie pierdółki :P, ale aktualnie juz mnie to nie interesuje, a wrecz przestło mi się to podobać.
Awatar użytkownika
Hitori
 
Posty: 23
Rejestracja: 16 listopada 2004, 18:14 - wt
Lokalizacja: Wawa (Ursynów)

Postautor: Vivi » 07 grudnia 2004, 20:07 - wt

shirokaze pisze: a) brak mi zdolności manualnych do tak precyzyjnej roboty i b) cierpliwości do siedzenia nad kartką papieru i męczenia się nad złożeniem jej w odpowiednim miejscu


Origami jako sztuka składania papieru uczy m.in. precyzji, cierpliwości (podobnie jak sztuki walki). Shirokaze pamiętaj papier jest cierpliwy więc możesz próbować jak długo tylko chcesz :P

Hatamoto pisze:Podobno jak w Japonii chce się zostać stewardesą to trzeba przejść obowiązkowy test z origami


Tak to chyba prawda bo też o tym słyszałem. Poza tym chyba każdy japończyk potrafi złożyć (lub złożył) przynajmniej jeden model origami.
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: Szczypek » 07 grudnia 2004, 22:07 - wt

Heh.... kiedyś to siedziałem na papierem i składałem, a teraz to nie mogę, żadnych "instrukcji" znaleść w domu i u kolegów, więc nie składam... ale jak coś znajdę to sobie zacznę składać :D


P.S. Jak znacie jakąś fajną stronkę o origami (z instrukcją składania ^_^) to możecie mi przesłać adres na PW, albo gdzieś tu napisać :)
Awatar użytkownika
Szczypek
 
Posty: 30
Rejestracja: 29 listopada 2004, 19:51 - pn

Postautor: Mizukiri » 08 grudnia 2004, 00:25 - śr

W internecie można znaleść świetne instrukcje (kiedyś robiliśmy na technice w ciagu 45 minut, ja jako lewus z robót precyzyjnych zrobiłem najprostszy przykład bodajze gołębia.. ale wzory były rewelacyjne)

Rozumiem Cię Shirokaze ;) ale nie powiem "najmniej mi odpowiada" ponieważ na łądnie zrobione origami chętnie sobie popatrzę, mam szacunek dla tej formy sztuki choć sam jestem świadom, że nie jest ona dla mnie ;)
Mizukiri
 

Postautor: subaru » 09 marca 2008, 00:26 - ndz

trochę odkopię temat, bo ostatnio wzięło mnie na składanie..
cenię to głównie jako sztukę użytkową - kwiatek na prezent, czy ładne pudełeczko..

generalnie nie to zajmuje aż tyle czasu, żeby potrzebna była specjalna cierpliwość.. ale precyzja się przydaje!! no i można się tego nauczyć podczas składania :)

stron o origami jest dosyć dużo. zawsze znajdują się też schematy różnych modeli, także jeśli kogoś interesuje, a nie chce kupować ksiażek, to też coś dla siebie znajdzie.
problemem może być trudność publikowanych modeli :/

z jakiego papieru składacie? u mnie to klasyczny papier do drukarki, albo wycinanka... na necie znalazłem sklep - 480szt kartek o wymiarach 20x20cm, za 30 zł.. takze warto zainwestować.. 480szt to przecież na kilka lat styknie!!
może ktoś poleci jakieś książki?
ja czaję się na "modułowe zabawy" - moduły z kwadratów.. miałem z tym styczność i chyba nabędę tę książkę..

a Wy możecie coś polecić? literaturę jakąś?

http://www.origami.art.pl/
http://www.origami.art.pl/ksiazki.php

ZÜLAL AYTÜRE-SCHEELE - ORIGAMI - Sztuka Składania Papieru
Masakatsu Yoshida - ORIGAMI (część 2)

z tych dwóch korzystam i są ok :)


ps
http://www.origami.art.pl/diagramy.php?dzial=SZ&wsk=94
tutaj są modele - MASAKRA...
subaru
 
Posty: 9
Rejestracja: 02 marca 2008, 01:56 - ndz

Postautor: RaD-X » 11 marca 2008, 11:08 - wt

Nom shirokaze cierpliwosc cnota wojownikow jest :D

Te linki na gorze sa chyba do najlepszej polskiej strony.
Moim ulubionym dzielem byl koliber. Nie taki trudny do zrobienia a slicznie wyglada zawiesilem go sobie na sznurku w moim kaciku japonski ^^

http://www.origami-club.com/en/ tu macie tez diagramy tylko o ile mnie pamiec nie myli oni tu uzywaja w nie ktorych modelach nozyczek co jest NIEDOPUSZCZALNE!! Jak zlapie kogos kto uzywa nozyczek do origami tu utne palce!!
Awatar użytkownika
RaD-X
 
Posty: 158
Rejestracja: 13 września 2005, 12:49 - wt
Lokalizacja: Olsztyn

Postautor: SoheiMajin Gotenks » 06 maja 2008, 03:03 - wt

Na lekcji japońskiego parę lat temu, miałem jedną lekcję o origami ^^
Wskutek czego mam zieloną żabę, która ciągle mi towarzyszy, jednak już kiepsko z jej skakaniem.
Jeszcze jakieś robiłem, ale już nie pamiętam, zgubiło się.
Awatar użytkownika
SoheiMajin Gotenks
 
Posty: 40
Rejestracja: 26 maja 2007, 20:51 - sob

Re: Origami

Postautor: Vivi » 06 maja 2008, 13:59 - wt

Subaru czy możesz podać adres tego sklepu internetowego?

Z książek polecam m.in.:
Nicolas Terry - "PASSION ORIGAMI"
Tomoko Fuse - "Fabolous Origami Boxes"
Tomoko Fuse - "MultiDimensional Transformation Unit Origami"
John Montroll - "A plethora of polyhedra in origami"
Roman Diaz - "Origami For Interpreter's "
Lionel Albertino - "Safari origami"
Miyuki Kawamura - "Polyhedron origami for beginners"

Origami Works Of Satoshi Kamiya to jednak bardzo trudne modele, na składanie których trzeba kilkunastu godzin...
Warto jednak zobaczyć modele złożone przez Satoshi Kamiya
http://youtube.com/watch?v=2D_4QFPWMzA
http://youtube.com/watch?v=X7RhqOWOBAY&feature=related

Ogólnie książki takich autorów jak Tomoko Fuse, John Montroll, Roman Diaz, Robert Lang itd.
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: SoheiMajin Gotenks » 07 maja 2008, 23:15 - śr

Moje takie skromne.
Dzisiaj na japońskim miałem "lekcję" składania :P

Obrazek

Przy okazji ująłem i żabę wspomnianą wcześniej.
Awatar użytkownika
SoheiMajin Gotenks
 
Posty: 40
Rejestracja: 26 maja 2007, 20:51 - sob

Re: Origami

Postautor: Vivi » 09 maja 2008, 03:00 - pt

Żuraw najbardziej chyba znany model origami i jeden z najlepszych modeli jakie można złożyć.

Muszę porobić zdjęcia moich modeli bo "trochę" się moja kolekcja rozrosła ;)
Kilka zdjęć złożonych przeze mnie modeli można zobaczyć na http://www.origamishrine.com no ale tam są raczej
modele złożone już jakiś czas temu.
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Re: Origami

Postautor: irena » 15 października 2008, 00:47 - śr

Origami składam już od kilku lat.Jest to sztuka, która rozwija się w niesamowitym tempie. Tworzone są nowe "ścieżki" origami.Współczesne origami to nie tylko origami klasyczne- czyli z jednego kwadratu jedna forma , bez cięcia i klejenia.
Uwielbiam origami modułowe, formy przestrzenne. Składałam formy z modułu chińskiego/ np.łabędzie , pawia,wazoniki/, faktem jest , że wymaga to czasu, pracy i ....cierpliwości. Jednym z działów origami jest snapologia, tworzenie form z pasków. Z wielką satysfakcją skladałam " jajka", piękne formy do dekoracji np. stołu w czasie Świąt Wielkanocnych. Trudno nie wspomnieć o " kręciołkach", które do naszego kraju przywieżli p. Burczykowie. Potrafię wykonać sporo różnych form origami, ale jak przeglądam galerie i widzę nowe cudeńka to widzę, jakie są nieograniczone mozliwości twórcze ludzkiego umysłu.
Faktem jest, że nie zawsze radzimy sobie z diagramami.Przy trudnych wzorach konieczny jest pokaz na żywo, graficznie niektórych kroków się nie przekaże.Cieszę się z aktywności zorganizowanych grup origamistów w naszym kraju. Nie zostajemy już w tyle za innymi i coś sie dzieje! Coroczne Plenery origami zyskują coraz większe zainteresowanie, nie tyklo w Polsce. O origami można mówić/ pisać/ dużo, ale najwazniejsze to SKŁADAĆ. I do tego zachęcam!
irena
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 października 2008, 23:54 - wt

Następna

Wróć do Kultura

cron