Prawdziwy Samuraj

Wszystko co dotyczy japońskich sztuk walki i sportu

Prawdziwy Samuraj

Postautor: Kyuzo » 14 października 2006, 22:41 - sob

Zauwazylem ze od dawna nic sie nie dzieje na forum wiec postanowilem to zmienic. Jak wyobrazacie sobie idealnego samuraja , jego cechy , charakter itp. A moze juz taki stapal po tej ziemi . Co o tym sadzicie.
Awatar użytkownika
Kyuzo
 
Posty: 11
Rejestracja: 20 września 2006, 19:16 - śr
Lokalizacja: Bydgoszcz


Postautor: kicek » 14 października 2006, 23:22 - sob

Moj drogi wydaje mi sie ze samurajow mamy pelno oczywisciezartuje ale czy myslisz o Bushi czy osluzacym?
Kicek
kicek
Awatar użytkownika
kicek
 
Posty: 666
Rejestracja: 07 września 2006, 17:35 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Kamila___ » 05 grudnia 2006, 23:56 - wt

Jak dla mnie ideałem samuraja był Saigo Takamori :) Robił wszystko co w jego mocy aby obalić szogunat, i aby przywrócić władzę cesarzowi. Od dzieciństwa mażył o tym aby poświęcić życie w sprawie szczytnego celu, ale z tego wszystkiego był również zwykłym człowiekiem, który uwielbiał najzwyklejsze czynności jak polowanie czy robienie sandałów. I właśnie za tą prostotę, oraz nadludzką wytrzymałość ( parę razy zostawał wygnany na specjalne, nieraz dziewicze wyspy, gdzie był przetrzymywany wręcz miniatórowych klatkach, podczas transportów przebywał w klatkach w których nie mógł się nawet wyprostować :!: :!: :!: ) stał sie dla mnie idolem, wzorem do naśladowania, oraz zdecydowanie przykładem idealnego samuraja.



P.S. Polecam książkę o nim "Ostatni samurai"
Kamila___
 
Posty: 3
Rejestracja: 03 grudnia 2006, 22:20 - ndz

Postautor: kicek » 06 grudnia 2006, 06:38 - śr

mozna mowic o konkretnych osobach ale ja rorozniam tylko kasty.
Samuraj to sluzba ten jest idealny kto odda zycie za zycie swojego pana
Bushi to wojownik, prawdziwy zolnierz moze byc samurajem , ale nie musi.Byla taka kasta wolnych strzelcow jakbysmy ich dzisiaj nazwali
Trzecia gryupa to ronin czyli ten ktory przezyl smierc swojego pana najnizasz kasta wsrod wojownikow, najbiedniejsi najmujacy sie do kazdego zajecia. Czy wiecie ze pierotny tytul filmu Akiro Kurosawy byl *Siedmiu roninow*?
kicek
Awatar użytkownika
kicek
 
Posty: 666
Rejestracja: 07 września 2006, 17:35 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Mariko » 09 lutego 2007, 18:28 - pt

:ok: Idealny samuraj...
Jeśli chodzi o cechy fizyczne to wytrzymały i mistrz sztuk walki a przy tym wszystkim przystojny :wink:
Jego cechu charakteru: odważny, uprzejmy, uczciwy ale nie naiwny, potrafiący wyczuć zagrożenie; przydałaby się też (maleńka) szczypta nieśmiałości.
Konkretne postaci idealnych samurajów dla mnie to: Nobutada z "Ostatniego samuraja" grany przez Shina koyamadę :oops: i Ruori Krnshin z mangi i anime "Kenshin".
Awatar użytkownika
Mariko
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 stycznia 2006, 23:55 - pt

Postautor: kicek » 10 lutego 2007, 01:11 - sob

Dla mnie z "Siedmiu Samurajow" a wlasciwie roninow w orginale ten, ktory ciagle cwiczyl skupiony, caly czs gotowy i troche zamkniety w sobie, ktory oddal zycie za dizecko wiesniaka
kicek
Awatar użytkownika
kicek
 
Posty: 666
Rejestracja: 07 września 2006, 17:35 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Mariko » 10 lutego 2007, 15:54 - sob

Dla mnie z "Siedmiu Samurajow" a wlasciwie roninow w orginale ten, ktory ciagle cwiczyl skupiony, caly czs gotowy i troche zamkniety w sobie, ktory oddal zycie za dizecko wiesniaka

Niestety nie miałam okazji obejrzeć tego filmu, ale obraz przedstawiony przez Kicka też brzmi ciekawie, a przy ty7m przekonywująco.
Awatar użytkownika
Mariko
 
Posty: 23
Rejestracja: 06 stycznia 2006, 23:55 - pt

Postautor: shirokaze » 17 lutego 2007, 15:47 - sob

Jak mniemam Kickowi chodziło o niejakiego Kyuzo - jesli dobrze pamiętam - taki gościu, ktory "zabił człowieka w obronie swojej sztuki" - zgadza się?
Jeśli tak to ja także się pod tym podpiszę. Wiem, ze to dość dziwny typ. Jak na nasze europejskie warunki to chyba można powiedzieć że nieco aspoleczny nawet. Jednak to jak traktuje on właśnie swoją sztukę stawia go w moim rankingu "samurajów wszechczasów" na miejscu pierwszym (zaraz za nnim jest Tsubaki Sanjuro ;) )
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: antico » 18 marca 2007, 19:31 - ndz

wg Hagakure idealny samuraj...

(...)po pierwsze całkowite poświęcenie ciała i duszy panu. Po drigie rzekłbym, że winien on rozwijać inteligencje i współczucie i odwage. (...) Po trzecie - tyczy się to wyglądu zewnętrznego - należy dbać o swą prezencję i pielęgnować sposób wysławiania się się i doskonalić się w kaligrafii. (...) Należy przede wszystkim poczuć w sobie obecność wewnętrznej siły. Kiedy Samuraj wypełni to wszytko, musi nauczyć się historii swojej ziemi i obyczajów. Wtedy może przystąpić do nauki jakichś sztuk z dziedziny rozrywki. (...)


i podobnie jak Tsunetomo ja też postrzegam samuraja przede wszystkim jako sługe
武士道と云ふは死ぬ事と見つけたり

葉隠聞書
Awatar użytkownika
antico
 
Posty: 75
Rejestracja: 31 grudnia 2004, 13:27 - pt
Lokalizacja: Kyoto

Postautor: IZUMO » 11 kwietnia 2007, 12:03 - śr

Wojownik ten sam sie uniża, mówi o sobie samurau nie bushi, gdyż szlachetny może być pan a nie służący. Bezwględnie służy panu, jak uważa, że pan coś źle robi to informuje go o tym a jeśli pan nie chce słuchać, prosi o przywilej seppuku. Śmierć jest nieodłączną jego częścią.
w ciemnościach lasu miecz lśni ozdobiony wroga krwią...
Awatar użytkownika
IZUMO
 
Posty: 109
Rejestracja: 07 marca 2006, 11:43 - wt
Lokalizacja: Poznań


Wróć do Sztuki Walki i sport

cron