AIKIDO

Wszystko co dotyczy japońskich sztuk walki i sportu

Postautor: Wirid_:P » 24 lutego 2005, 12:20 - czw

shirokaze pisze:Wiem jak trudno ćwiczy się z niekórymi początkującymi, którzy nie rozumieją, że przy - na przykład - mocnym, statycznym chwycie za nadgrstek tori wcale nie musi robić tej akurat pokazanej przez trenera techniki - ot wystarczy takiego uke kopnąć w kolano i szybko zrozumie... chociaż nie zawsze...
Dlaczego odrazu kopać po kolanach ?? Fakt, że na początku trudno jest znaleźć takiemu osobnikowi odpowiednią postawę, ale z czasem sam do niej dojdzie...

ps. Chyba na ten staż nie pojade (ten u nas) bo mnie grypa rozłożyla :(
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań


Postautor: shirokaze » 24 lutego 2005, 16:08 - czw

Wirid_:P pisze:[ Dlaczego odrazu kopać po kolanach ??


Odpowiem tak: mam 179 cm wzrostu przy wadze 70kg, więc jestem chudy strasznie :D
Jak złapie mnie taki początkujący mający np: 185cm i 85 kilo wagi to - ze statycznego chwytu - w żaden sposób nie będę w stanie go wychylić (nawet doskonałą pracą bioder) bez pomocy atemi - stąd mój pomysł kopnięcia w kolano - wychylenie murowane a i początkujący się nauczy, że oporowanie nie zawsze jest mile widziane :D :D
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Novic » 25 lutego 2005, 11:55 - pt

shirokaze pisze: nie będę w stanie go wychylić (nawet doskonałą pracą bioder) bez pomocy atemi

zostaje jeszcze tekatana :-D :-D mozna jeszczwe (nie twierdze ze umiem) wejsc pieknie w timing i nie ma sily, koles "sam" sie wychili (wiem bo kiedys mialem dylemat czy da rade zalozyc nikkyo z katadori przy maksymalnym zablokowaniu reki. no i dowiedzialem sie ze 1. to albo atemi tak jak mowisz jezeli delikwent juz chwycil albo 2. "zgranie sie" z atakiem i wciagniecie w momencie uchwytu... ale w przypadku 1. to dajesz mu czas i moze przywalic z wolnej reki...)
Everybody want some paper
That's why we're fighting over paper
And when you die, I can bet you'll die tryin' to get some paper
Awatar użytkownika
Novic
 
Posty: 161
Rejestracja: 08 stycznia 2005, 18:56 - sob
Lokalizacja: stąd

Postautor: shirokaze » 25 lutego 2005, 20:40 - pt

No i właśnie dlatego zaznaczyłem, że chwyt ma być statyczny - tzn. że koleżka złapał i stoi, zadowolony, że mu niebieski pasek nie może dźwignii założyć - w realnej sytuacji to faktycznie byłoby niebezpieczeństwo, że drugą ręką przywalić może
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Novic » 25 lutego 2005, 23:18 - pt

shirokaze pisze:w realnej sytuacji to faktycznie byłoby niebezpieczeństwo, że drugą ręką przywalić może

jest taki atak on sie chyba kata dori men uchi nazywa (przytrzymanie i strzal w twarz) dla mnie tylko teoria, wiec sie pytam, jak w przypadku takiego ataku to wyglada (zakladajac cwiczenie statyczne, tzn uke nie "wpycha" reki w bark tori) tzn kuzushi i wejscie do techniki w momencie kiedy druga reka uke podaza w kierunku naszej facjaty :-D
Everybody want some paper
That's why we're fighting over paper
And when you die, I can bet you'll die tryin' to get some paper
Awatar użytkownika
Novic
 
Posty: 161
Rejestracja: 08 stycznia 2005, 18:56 - sob
Lokalizacja: stąd

Postautor: shirokaze » 26 lutego 2005, 00:29 - sob

Dla mnie poniekąt też tylko teoria, bo na ulicy nigdy (całe szczęście) nie miałem takiej sytuacji.

Generalnie ręką która trzyma za kołnierz nie ma się co przejmować, zwłaszcza gdy, tak jak napisałeś, atak jest statyczny i uke "wpycha" rękę w bark tori. Problem to ręka uderzająca - trzebaby ją jakoś zablokować - mnie uczono, że blok taki wykonuje się tą samą ręką co ręka uderzająca (przeciwnik uderza prawą my blokujemy swoją prawą) z dołu do góry wchodząc krok do przodu - z takiego układu najłatwiej zrobić ikkyo albo irimi nage. Druga metoda to blokowanie obu rąk naraz - czylirobimy taki am blok (z dołu do góry) tylę że tym razem tą ręką którą partner zamierza złapać nas za kołnierz. Piszę zamierza, bo cała trudność w tej wersji to zgranie w czasie przed samym chwytem przeciwnika. Aha podczas odbijania łapiącej nas ręki przeciwnika trzeba skręcić się w biodrach zabierając ten bark który ma być złapany - z tego układu można zrobić już dużo więcej technik (ikkyo, nikyo, sankyo, juji garami, irimi nage, kaiten nage...)
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Novic » 26 lutego 2005, 16:51 - sob

Ja sie chcialem pochwalic tym ze wlasnie wrocilem ze swojego pierwszego stazu w zyciu (byl to staz z sensei Pascalem Guillemin, asyystentem Christiana Tissier) no i tak na goraco chcialem sie wypowiedziec. Otoz po pierwsze sporo sie nauczylem, bylo sporo technik z kata dori (na treningach cwiczymy tylko nikkyo z tego ataku), bylo kilka z shomena (2 osoby zarobily ode mnie strzala w czolo :-D :-D ), najlepsze bylo na koniec - "shomen uchi jiu waza" :-D :-D chcialem sie popisac ze umiem sumi otoshi i mi nie wyszlo :P wlasciwie to niewiele mi wychodzilo, o dziwo najlepiej irimi nage (ktore umiem bardzo slabo, ale sporo go cwiczymy z shomena) no i pierwszy raz robilem technike w suwari waza - shomen uchi irimi nage, przy ktorym zglupialem (podobnie jak przy jiu waza :P) bo nigdy czegos takiego nie robilem. kata dori kokyu nage - bardzo fajowa technika :-D. Ogolnie bardzo fajnie sie cwiczylo, ale pare uwag mam. po pierwsze robilem na poczatku shomen uchi irimi nage z jakims chlopakiem ktory (jak powiedzial) cwiczyl juz 4 lata, i NIE POTRAFIL ZROBIC IRIMI NAGE !!! a w kazdym razie robil je gorzej ode mnie, mimo ze cwiczy 12 x dluzej (sic!). po drugie to zauwazylem ze troche za mocno robie techniki, chociaz nie na chama, jednak sporo osob protestowalo (np. przy shiho nage :P), czasami jednak przesadzali. I jeszcze jedna sprawa - niektorzy uke Sensei sami sie rzucali :? :? co bylo widoczne szczegolnie przy irimi nage... zenujace :-( :? :?

a tak wogole za 2,5 godziny nastepny trening, po ktorym oczywiscie rowniez podziele sie wrazeniami :P

kurde to chyba moj najdluzszy post na tym forum !! :-D 8)
Everybody want some paper
That's why we're fighting over paper
And when you die, I can bet you'll die tryin' to get some paper
Awatar użytkownika
Novic
 
Posty: 161
Rejestracja: 08 stycznia 2005, 18:56 - sob
Lokalizacja: stąd

Postautor: Sei » 26 lutego 2005, 19:48 - sob

Eeee czy mógłby ktoś dać linka do jakiejś stronki z opisami technik Aikido o których piszecie, bo chciałbym zobaczyć jakie sztuki robicie :P H3h ja znam troche z karate bo ćwiczyłem jakiś czas temu ale to co jest w aikido to dla mnie czarna magia...
Awatar użytkownika
Sei
 
Posty: 47
Rejestracja: 19 lutego 2005, 21:45 - sob
Lokalizacja: z wiśni xF/Krk

Postautor: Novic » 26 lutego 2005, 22:44 - sob

Sei pisze:Eeee czy mógłby ktoś dać linka do jakiejś stronki z opisami technik Aikido o których piszecie, bo chciałbym zobaczyć jakie sztuki robicie :P H3h ja znam troche z karate bo ćwiczyłem jakiś czas temu ale to co jest w aikido to dla mnie czarna magia...

tego sie nie da opisac :-D :-D to trzeba zobaczyc i poczuc na sobie 8)
Everybody want some paper
That's why we're fighting over paper
And when you die, I can bet you'll die tryin' to get some paper
Awatar użytkownika
Novic
 
Posty: 161
Rejestracja: 08 stycznia 2005, 18:56 - sob
Lokalizacja: stąd

Postautor: shirokaze » 26 lutego 2005, 23:32 - sob

Novic pisze:J I jeszcze jedna sprawa - niektorzy uke Sensei sami sie rzucali :? :? co bylo widoczne szczegolnie przy irimi nage... zenujace :-( :? :?


Owszem to jest żenada, ale jak już kiedyś pisałem - wazeliniarzy wszędzie pełno

Sei pisze:Eeee czy mógłby ktoś dać linka do jakiejś stronki z opisami technik Aikido o których piszecie, bo chciałbym zobaczyć jakie sztuki robicie H3h ja znam troche z karate bo ćwiczyłem jakiś czas temu ale to co jest w aikido to dla mnie czarna magia...


Proponuje wpisać w googlach (albo lepiej w Altavista) nazwę jakiejs techniki i znajdziesz i zdjęcia i filmy. Przykładowe techniki, kóre warto zobaczyć: Irimi nage, kaiten nage, shiho nage, aiki ooshi, tai otoshi, ikkyo, nikyo, sankyo, yonkyo, gokyo, kokyu nage - wpisz a znajdziesz :)
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Novic » 26 lutego 2005, 23:43 - sob

shirokaze pisze:jak już kiedyś pisałem - wazeliniarzy wszędzie pełno

nie rozumiem... gdzie tu lizusowstwo?? moze Pascal Guillemin pomysli ze ma tyle ki ze tak fajnie wychodzi? :-D

shirokaze pisze:Przykładowe techniki, kóre warto zobaczyć (...)

dorzucilbym jeszcze sumi otoshi i kotegaeshi - moje ulubione :-D :P
Everybody want some paper
That's why we're fighting over paper
And when you die, I can bet you'll die tryin' to get some paper
Awatar użytkownika
Novic
 
Posty: 161
Rejestracja: 08 stycznia 2005, 18:56 - sob
Lokalizacja: stąd

Postautor: Novic » 26 lutego 2005, 23:49 - sob

po ktorym oczywiscie rowniez podziele sie wrazeniami

jednak sie nie podziele bo mi sie nie chce tyle pisac. bylo zajebiscie, chociaz okazalo sie ze ja i siostra jestesmy brutalni :lol: 8) 8) :-D oraz ze nasz sensei jest owiany slawa (tez jako brutal :lol: :lol:) ale mi to pasuje ja moge byc brutalem :-D :-D 8) 8)
Everybody want some paper
That's why we're fighting over paper
And when you die, I can bet you'll die tryin' to get some paper
Awatar użytkownika
Novic
 
Posty: 161
Rejestracja: 08 stycznia 2005, 18:56 - sob
Lokalizacja: stąd

Postautor: Sei » 27 lutego 2005, 00:32 - ndz

Shomen Uchi Irimi Nage jest w deche :o ikkyo i Yonkyo wymiatają :) oglądałem filmiki :D . W realu pewnie są bardziej ekscytujące i bolące też xF
Poszukam tym sposobem technik kendo bo ta SW bardziej mi odpowiada :twisted:
Awatar użytkownika
Sei
 
Posty: 47
Rejestracja: 19 lutego 2005, 21:45 - sob
Lokalizacja: z wiśni xF/Krk

Postautor: Novic » 27 lutego 2005, 00:36 - ndz

http://www.aikido.waw.pl/pol/techniki/rzuty.htm poogladaj sobie :)
milo ze ci sie podobaja te techniki :P
Everybody want some paper
That's why we're fighting over paper
And when you die, I can bet you'll die tryin' to get some paper
Awatar użytkownika
Novic
 
Posty: 161
Rejestracja: 08 stycznia 2005, 18:56 - sob
Lokalizacja: stąd

Postautor: shirokaze » 27 lutego 2005, 12:12 - ndz

Novic pisze:
shirokaze pisze:jak już kiedyś pisałem - wazeliniarzy wszędzie pełno

nie rozumiem... gdzie tu lizusowstwo?? moze Pascal Guillemin pomysli ze ma tyle ki ze tak fajnie wychodzi? :-D


No i właśnie to jest lizusostwo... żeby mistrzowi przypadkiem się technika nie udała, bo będzie wstyd

Oczywiście wcale nie umniejszam tym umiejętności mistrza tego czy jakiegoś innego, chodzi mi raczej o napiętnowanie uke "lizusów" którzy przez takie podkładanie się ułatwiają za bardzo sesnseiowi technikę a sobie zyskują jego uznanie za doskonałą umiejetność padania - osobiście znam misrzów, kórzy wręcz zabraniają podkładanie się pod techniki i są barzo na to wyczuleni jak jakąś technikę demonstrują
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sztuki Walki i sport

cron