[pytanie] czemu aikido i kendo są tak bardzo popularne?

Wszystko co dotyczy japońskich sztuk walki i sportu

Postautor: Hatamoto » 09 czerwca 2005, 19:52 - czw

Jeżeli można to oddam swój spóźniony głos w sprawie popularności obu dyscyplin. Zgadzam się z sądem, iż kendo i aikido nie są wcale popularne. Generalnie chyba kończy się "moda" na tradycyjne sztuki walki nawet takie jak karate czy judo, a zaczyna moda na mordobicie w stylu valetudo czy k1. Do tego dochodzi jeszcze głos zza ocenau, gdzie super polularne stają się tzw. XMA (Extreme Martial Arts), które mają w sobie dużo widowiskowości a brak im nawet skuteczności wspomnianej w poprzednich dwuch stylach. Chodzi tylko o blichtr i show - czyli to na czym Amerykanie znają się świetnie. Natomiest kiedy przychodzi do rozmowy o korzeniach i filozofii to rozkładają bezradnie ręce, albo plotą głupoty.

O ile nowym, brutalnym stylom można przyznać niezwykła skutecznośc (większą niż w tradycyjnych SW) to kompletnie niezrozumiałe jest uprawianie XMA z punktu widzenia starcia w rzeczywistości. Chłopcy skaczą wysoko i wywijaja piruety. Machają nogami, ale wystarczy brutalna siła i ich umiejętności są do niczego.

Ale miało być w sprawie kendo i aikido....trochę się zapędziłem.
Mieszkam we Wrocławiu i nasza sekcja kendo ledwo zipie jak na takie duże miasto. Regularnie trenuje jakieś 20 osób (a jest nas w mieście 700 000 mieszkańców). Aikido radzi sobie nieco lepiej, bo mamy jakies 2-3 całkiem dobrze funkcjonujące ośrodki. Ale to i tak jest niewiele jak na możliwości populacji. Generalnie to moim zdaniem po prostu kończy się moda na Sztuki Walki i zaczyna na inne rzeczy.
Gdy forma zewnętrzna stwarza możlwość, treść przyjdzie aby ją wypełnić
Awatar użytkownika
Hatamoto
Straż Przyboczna
 
Posty: 264
Rejestracja: 29 września 2004, 20:18 - śr
Lokalizacja: Dublin


Postautor: anul » 09 czerwca 2005, 21:29 - czw

ja szukam czegoś dla siebie - czegoś co jest związane z mieczami. Odkąd zaczęłam się za tym rozglądać, którą droga nie poszłam (internet, pogaduchy ze znajomymi...) na samym końcu było kendo lub aikido - stąd pomysł na założenie tego tematu związanego z rzekomą popularnością powyższych "dyscyplin".
Poprostu nagle sie okazało, że wszyscy dookoła trenują aikido... :) a jak mówię, że ja zdecydowanie wolę miecze to odsyłają mnie na kendo :)
anul
 
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2005, 23:38 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Hatamoto » 10 czerwca 2005, 16:57 - pt

pozostaje ci jeszcze kenjutsu (polecam) i iaido
Gdy forma zewnętrzna stwarza możlwość, treść przyjdzie aby ją wypełnić
Awatar użytkownika
Hatamoto
Straż Przyboczna
 
Posty: 264
Rejestracja: 29 września 2004, 20:18 - śr
Lokalizacja: Dublin

Postautor: anul » 11 czerwca 2005, 13:55 - sob

he,he...
dzięki za radę! wiem, wiem... kenjutsu!
teraz to wiem, odkad jestem tu - na forum, próbuję od was wyciagnąć pare info na temat kenjutsu, ale niestety wszyscy albo aikido albo kendo - to kolejny powód dla którego założyłam ten wątek :)
anul
 
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2005, 23:38 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Onsen » 13 czerwca 2005, 15:26 - pn

jeśli chodzi o to forum to raczej przypadek... poprostu moderatorzy kendo- aikidowcy :wink: Mam rację?
Powiedzmy sobie szczerze...kendo nie jest popularne...a aikido..hmm powiedziałabym,że tak... :roll:
pozdrawiam
"Człowiek to metafora"- Novalis
Awatar użytkownika
Onsen
 
Posty: 151
Rejestracja: 01 grudnia 2004, 19:16 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: shirokaze » 13 czerwca 2005, 23:53 - pn

Onsen ma rację... tak się jakoś złożyło, że moderatorstwo ćwiczy kendo i aikido :D Nie zmienia to faktu, że kendo faktycznie nie jest zbyt popularne w Polsce (jak wspomniałem - drożyzna) a aikido... :clever: Powiedzmy, że jest nieco bradziej znane niż kendo... ot i chyba wszyscy będą zadowoleni ;)
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Onsen » 14 czerwca 2005, 14:26 - wt

no niestety tani sprzęt nie jest...ale warto :wink:
"Człowiek to metafora"- Novalis
Awatar użytkownika
Onsen
 
Posty: 151
Rejestracja: 01 grudnia 2004, 19:16 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kenji » 10 września 2005, 12:59 - sob

Powiem szczerze, że z tą popularnością jest tak; przeciętny człowiek spotkany na ulicy o wiele częściej będzie wiedział co to jest aikido niż kendo. Ja sam ilekroć jestem pytany co ćwicze i odpowiadam kendo i iaido to chyba jedna na dziesięć osób kojarzy o co chodzi.

Zauważcie inna sprawe mianowicie media; kto z was widział film w którym błyo by choć troszke o kendo lub fragmęt z kendo związany, a aikido... wspomniany Seagal i wiele innych. Może kendo nie jest tak widowiskowe a może z boku wydaje się śmieszne... nie wiem.

Ale jak zawsze problem ten ma dwie strony; imm mniej chętnych i zainteresowanych tym więcej miejsca na treningach oraz mniejsza konkurencja za turniejach :P ... Więc wydaje mi się że nie ma co się przejmować, a jedynie cieszyć, że możemy ćwiczyć to co sie nam podoba i to co sprawia na przyjemność.

P.S. A skoro moderatorzy to między innymi kendocy to może warto założyć dział kendo. (tematy o zbroiach, zawodach, sprawach technicznych... wydaje mi się,że przydało by się coś takiego)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kenji
 
Posty: 20
Rejestracja: 07 września 2005, 19:32 - śr
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: shirokaze » 10 września 2005, 21:12 - sob

Odnośnie działu -> narazie jest temat kendo i tam jak najberdziej można umieszczać wszelkie informacje na temat zawodów itp...
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Onsen » 13 września 2005, 00:56 - wt

wydaje mi sie,ze info o sprawach zwiazanych z kendo bardzo dobrze pasuje do sztuk walki...dla mnie to bez sensu dawac odzielny dzial.
"Człowiek to metafora"- Novalis
Awatar użytkownika
Onsen
 
Posty: 151
Rejestracja: 01 grudnia 2004, 19:16 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kenji » 13 września 2005, 09:58 - wt

Onsen masz zupełną racje, przepraszam za zamieszanie.
Awatar użytkownika
Kenji
 
Posty: 20
Rejestracja: 07 września 2005, 19:32 - śr
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Onsen » 13 września 2005, 13:38 - wt

ależ nie ma sprawy. Każdy ma prawo do swojego zdania.
"Człowiek to metafora"- Novalis
Awatar użytkownika
Onsen
 
Posty: 151
Rejestracja: 01 grudnia 2004, 19:16 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: anul » 15 września 2005, 16:34 - czw

...no proszę wakacje wakacje i po wakacjach...

osoby z doświadczeniem proszone są o wycenę rzeczy, w które musiałabym zaopatrzyć sie trenujac kendo - czyli ile musze zainwestować?
anul
 
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2005, 23:38 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Onsen » 15 września 2005, 18:56 - czw

jeśli chodzi o kendo...to w pierwszym miesiącu będą Ci potrzebne tylko dresy.
"Człowiek to metafora"- Novalis
Awatar użytkownika
Onsen
 
Posty: 151
Rejestracja: 01 grudnia 2004, 19:16 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: anul » 15 września 2005, 18:57 - czw

...a potem?
anul
 
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2005, 23:38 - czw
Lokalizacja: warszawa

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sztuki Walki i sport

cron