[pytanie]

Wszystko co dotyczy japońskich sztuk walki i sportu

[pytanie]

Postautor: Tomek » 08 lutego 2005, 19:32 - wt

Mam takie pytranie ,tylko że nie jest zabardzo na temat , niemiałem gdzie je umieścic . Prosze moderatorów aby usuneli tego posta dopiero po udzieleniu mi odpowiedzi.

Widziałem kiedyś w necie strone o "sztuce walki" ( nie wiem jak to nazwac ) której elementem było techniczne przecinanie takiego snopka czciny , czy czegoś podobmnego, przy pomocy ostrej katany . Może to jest częśc jakiejś innej "sztuki walki" , nie wiem . Jeśli ktos wie co to było , bardzi prosze o odpowiedz :)

Dziękuje
Tomek
 
Posty: 5
Rejestracja: 08 lutego 2005, 19:19 - wt


Postautor: Wirid_:P » 08 lutego 2005, 19:40 - wt

Em.... jak by to powiedziec... nie ma takiej sztuki walki polegającej na przecinaniu snopka trzciny( bambusu)... Ewentualnie może Tobie chodzić o Kendo albo iaido... więcej sztuk miecza nie znam :oops: trza sie douczyć, kurka wodna :P

pozdrawiam Wirid :)
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań

Postautor: Tomek » 08 lutego 2005, 19:50 - wt

Specjalnie umieściłem "sztuka walki" w cudzysłowie :] bo nie wiedziałem jak inaczej to nazwac , nieznam sie na tym . Ale napewno cos takiego widziałem , tam był jeden "snopek" :P w pionie i trzeba było wykonac chyba 3 , albo 4 cięcia (widizałem schemat).
Tomek
 
Posty: 5
Rejestracja: 08 lutego 2005, 19:19 - wt

Postautor: shirokaze » 08 lutego 2005, 20:48 - wt

Witam na naszym forum.

Najprawdopodobniej widziałeś techniki tameshigiri (test cięcia). Pochodzą one z repertuaru Iaido, a konkretnie Iaijutsu - czyli tej starszej, bojowej sztuk,i z której Iaido wyewoluowało.
Owe "snopki" to zwinięta w rulon i namoczona w wodzie mata ze słomy ryżowej
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Tomek » 08 lutego 2005, 21:14 - wt

Dziekuje za odpowiedz .

Czy w polsce sa kluby Iaido ?
Tomek
 
Posty: 5
Rejestracja: 08 lutego 2005, 19:19 - wt

Postautor: shirokaze » 08 lutego 2005, 21:58 - wt

Oczywiście, że są tylko jak wszystko... nie wszędzie
Proponuję zajżeć na stronę Polskiego Stowarzyszenia Iaido powinien być tam wykaz klubów - po za tym są różne kluby nie zrzeszone - poszukaj napewno coś znajdziesz
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Vivi » 08 lutego 2005, 22:04 - wt

Zgadzam się z Shirokaze, że z pewnością widziałeś techniki Iaido.
Zerknij pod ten poczekaj aż strona cała się załaduje, są tam gdzieś w połowie strony odtwarzane dwa króciutkie filmiki i jeden właśnie z pokazem cięć.

Tomek pisze:Czy w Polsce sa kluby Iaido ?

Tak są jak np. ten niedaleko mnie ;-) http://www.komei-jyuku-polska.prv.pl
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: Hatamoto » 08 lutego 2005, 22:53 - wt

Kilka dni temu miałem okazję widziec tameshigiri na żywo podczas mistrzostw Polski w kendo w Warszawie. Cięcia wykonywał sensei Pomianowski i dwóch jego uczniów. Całośc jest bardzo oefektowna, bo widać, że katana jest ostra.

Tameshigiri jest oczywioście częścią iaido, natomiat istnieje też w kenjutsu.
Gdy forma zewnętrzna stwarza możlwość, treść przyjdzie aby ją wypełnić
Awatar użytkownika
Hatamoto
Straż Przyboczna
 
Posty: 264
Rejestracja: 29 września 2004, 20:18 - śr
Lokalizacja: Dublin

To nie musiało być Iaido

Postautor: GSamuraj » 13 stycznia 2006, 12:06 - pt

To nie musialo byc Iaido! W różnych stylkach walki mieczem wykonuje sie tameshigiti, nie tylko w Iaido, np ShinKenDo oraz w starszych stylach pochądzących z "japońskiego sredniowiecza" np Katori Shinto Ryu ( tego stylu w Polsce niestety chyba nie ma).
Warto dodac ze owy snopek ktory widziałeś tak jak napisał Shirokaze to mata wykonana z pedow bambusa, zwinieta i namoczona w wodzie, po co w wodzie ? Otóż podobno taka mata dostaje ponoć takies samej gęstości jak ludzkie ciało, wykonanie poprawnego cięcia, czyli takiego żeby krawędzie przeciętego snopka były równe a snopek sie nie przewrócił po kontakcie z katana jest niezwykle trudne, wymaga niezwykłej precyzji. Polecam stronke www.shinkendo.com lub www.shinkendo.ne, tam trzeba sobie poszukac, jest taki darmowy trailer z tymi cięciami, na końcu sensei Kaiso Obata przecina snopek technika kesagiri ( czyli ciecie ukośne) i zanim odcieta część zdąży zleciec przecina ją jeszcze raz poziomo (yokogiri)POLECAM! Osu
Awatar użytkownika
GSamuraj
 
Posty: 26
Rejestracja: 16 grudnia 2005, 00:41 - pt
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: To nie musiało być Iaido

Postautor: shirokaze » 13 stycznia 2006, 17:20 - pt

GSamuraj pisze: np Katori Shinto Ryu ( tego stylu w Polsce niestety chyba nie ma).


Jest ;) Z tego co pamiętam między innymi w Rzeszowie
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: GSamuraj » 15 stycznia 2006, 01:31 - ndz

dzieki za poprawke Shirokaze, niewiedziałem, jeszcze raz polecam ten trailer, jest według mnie super. Gdzies tez kiedys znalazłem stare zdjecie senseja jak wykonywał tameshigiri w ten sam sposób - zcinał snopek ukośnie a potem zanim spadl jeszcze raz. Poniewaz było to stare zdjecie wiec i aparat hadziajski wyszedł ciekawy efekt - na zdjeciu widac było dwie katany :) nieprawdopodobna szybkosc i prezycja, miałem okazje ćwiczyć z tym człowiekiem na jednej macie, koleś zaczał machac bokkenem i zatrzymywac go tuż przy mojej głowie a potem tuz przy "gedanach" rewelacja( zabawa lepsza niż na rollecoasterze w Disneylandzie!)OSU!
Awatar użytkownika
GSamuraj
 
Posty: 26
Rejestracja: 16 grudnia 2005, 00:41 - pt
Lokalizacja: Świętochłowice


Wróć do Sztuki Walki i sport

cron