Jodo czy kedno ?

Wszystko co dotyczy japońskich sztuk walki i sportu

Jodo czy kedno ?

Postautor: Macio » 27 grudnia 2008, 20:41 - sob

Witajcie !
Ostatnio coraz poważniej rozważam opcję zapisania się na treningi jakiejś sztuki walki. Jednak najbardziej przypadły mi do gusty te, w których uczy się walki brońmi. Nie chodzi i o żadne brutalne sztuki ataki ( np. tajski ). Mniej więcej wiem na czym polegają oba z z tych stylów walki, no ale najlepiej mi doradzi ktoś kto uprawia jeden z nich.
Jestem nieco bardziej przekonany do Jodo, no ale zawsze mogę zmienić zdanie.

I czy czasem nie wiecie czy takie treningi sa prowadzone w Krakowie ?

Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
Macio
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 grudnia 2008, 22:29 - czw


Re: Jodo czy kedno ?

Postautor: Shinshin » 28 grudnia 2008, 03:26 - ndz

Sama trenuję aikido, więc to właśnie tę sztukę walki bym Ci najbardziej polecała, między innymi dlatego, że zawiera elementy walki bronią: (drewnianym kijem), bokkenem (drewnianym mieczem - odpowiednikiem samurajskiej katany) oraz tantō (drewnianym odpowiednikiem noża, czy też sztyletu). Oczywiście, jeżeli interesują Cię tylko i wyłącznie sztuki walki, w kórych używa się przede wszystkim broni, to może rzeczywiście kendo, jōdō albo iaidō byłoby odpowiedniejsze.
A może warto przed podjęciem decyzji wybrałać się na treningi (o ile wiem, to pierwszy na ogół jest bezpłatny) do każdej z tych sekcji, wtedy wybór będzie prostszy :-D

Powodzenia :!:

Shinshin - kobieta wojownik ;]
Awatar użytkownika
Shinshin
 
Posty: 10
Rejestracja: 07 grudnia 2008, 00:28 - ndz

Re: Jodo czy kedno ?

Postautor: Macio » 28 grudnia 2008, 19:57 - ndz

Shinshin : dziękuję za odpowiedź.

Właśnie rzecz w tym że sama sztuka walki mnie nie interesuje ( ta bez użycia broni ). Jestem po prostu fajnem broni białej szczególnie używanej przez Japończyków ( oczywiście tych z okresu Shogunatu ;> ).
Dziękuję za radę pójścia na treningi :p. Już nawet pytałem o datę i godzinę. Jeżeli się przełamię to pójdę :). Aczkolwiek nie przekonuje mnie fakt że będę musiał dołączyć do grupy juz ćwiczącej no ale jakoś to będzie ;-).
Awatar użytkownika
Macio
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 grudnia 2008, 22:29 - czw

Re: Jodo czy kedno ?

Postautor: Shinshin » 28 grudnia 2008, 23:30 - ndz

Mam nadzieję, że odnajdziesz sztukę walki idealną dla siebie, tak jak ja odnalazłam aikido.
I nie przejmuj się tym, że inni już trenują, przecież każdy kiedyś zaczyna :-D
P. S. Ciekawa jestem, którą sztukę walki wybierzesz :?:

Shinshin - kobieta wojownik ;]
Awatar użytkownika
Shinshin
 
Posty: 10
Rejestracja: 07 grudnia 2008, 00:28 - ndz

Re: Jodo czy kedno ?

Postautor: Macio » 29 grudnia 2008, 14:02 - pn

Tak jak już wiesz interesują mnie sztuki walki z użyciem broni. Czytałem bardzo dużo o chyba każdej ( :D ). Nie podobają mi się i nie chciał bym ćwiczyć nunchaku, bronią podobną do motyki :P czy króciutkimi mieczami jakie nosiły żółwie ninja :P ( wybacz że nie piszę nazw ale po prostu ich nie pamiętam i szukać mi się ich nie chce ... ).
Od zawsze podobało mi się Kendo - walka długim kijem oraz kenjutsu - imitacją katany. Byłem dość mocno na to zdecydowany do póki nie zacząłem o tym wszystkim czytać i sie nieco więcej dowiadywać na temat każdej sztuki. W wielku źródłach piszą jednak że jodo okazuję się być praktyczniejsze ponieważ jest połączeniem tych dwóch broni ( słynna historia mistrza Muso Gonnosuke Katsuyoshi ). I tak pozostało. Aczkowilek tak jak mówiłaś, najlepiej będzie jak pójdę na trenieng i chociarzby pooglądam i stwierdzę czy mi się podobają czy nie. Dziękuję za rady :)).

Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
Macio
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 grudnia 2008, 22:29 - czw

Re: Jodo czy kedno ?

Postautor: Lars » 29 grudnia 2008, 18:47 - pn

W Krakowie kendo można ćwiczyć w dwóch miejscach:

U Macieja Murzyńca, kendo 4. dan http://www.krakow.ymca.pl/sport/formatka.php?idwyb=14

Oraz w Koryukanie, gdzie głównym nauczycielem jest Artur Hessel, kendo 5. dan
http://www.koryukan.ovh.org/index.php
W Koryukanie prowadzone są także zajęcia z jodo i iaido. Tą sekcją kieruje Michał Nowakowski.

Wszyscy Ci ludzie to świetni nauczyciele oraz zawodnicy (szczególnie jeśli chodzi o trenerów kendo) których z czystym sumieniem mogę polecić. Teraz pozostaje Ci tylko pójść i zobaczyć z bliska treningi obu interesujących Cię sztuk :)
Powodzenia.
Awatar użytkownika
Lars
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 grudnia 2008, 18:33 - pn

Re: Jodo czy kedno ?

Postautor: Onsen » 22 kwietnia 2009, 16:07 - śr

W Jodo masz same kata i pamiętaj o tym, kendo jest dynamiczne i w trakcie treningu oprócz Nihon Kendo Kata uczysz się technik ataku i kontrataku, normalnej walki z żywym, trochę nieprzewidywalnym przeciwnikiem a nie formy.
Jeśli chciałbyś uczyć się sztuk wyłącznie z formami to masz do wyboru Jodo i Iaido, jeśli czegoś odrobinę bardziej...hmmm realistycznego to Kendo. Ale z tego co zrozumiałam to chyba bardziej będą Ci odpowiadać Jodo i Iaido.
"Człowiek to metafora"- Novalis
Awatar użytkownika
Onsen
 
Posty: 151
Rejestracja: 01 grudnia 2004, 19:16 - śr
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jodo czy kedno ?

Postautor: Usagi-chan » 17 października 2009, 17:42 - sob

Mi bardziej podoba się kendo.
Usagi-chan
 
Posty: 95
Rejestracja: 05 sierpnia 2009, 16:52 - śr


Wróć do Sztuki Walki i sport