Dobra katana?

Wszystko co dotyczy japońskich sztuk walki i sportu

Dobra katana?

Postautor: GSamuraj » 20 maja 2007, 17:32 - ndz

Witajcie. Mam zamiar kupić nowy miecz. Nie mam jednak zbyt dużych pieniędzy, pożądną kosę kupię sobie kiedyś. Na dizeń dzisiejszy muszę wybrać między practical kataną firmy hanwei lub mieczem ryumon handmade samurai katana. No i pada pytanie który wybrać, lepiej kupić miecz hartowany selektywnie tak jak practical katana czy miecz kuty warstwowo? Co tak naprawdę daje kucie wastwowe a co hartowanie, różne pogłoski chodzą ja też mam swoje zdanie, ale chciałbym poznać wasze.
Awatar użytkownika
GSamuraj
 
Posty: 26
Rejestracja: 16 grudnia 2005, 00:41 - pt
Lokalizacja: Świętochłowice


Postautor: shirokaze » 20 maja 2007, 19:06 - ndz

heh zasadniczo to powinien być i kuty warstwowo i hartowany ;)
kucie warstwowe to wynalazek nadający elastyczność całej głowni. Natomiast hartowanie powoduje utwardzenie stali - w przypadku katany hartowana jest tradycyjnie tylko część tnąca klingi (stąd wzory hammon). Moim zdaniem powinieneś zadać sobie pytanie do czego tak naprawdę potrzebny Ci miecz. Wydaje mi się, że do tameshigiri przydałby się miecz chartowany - jest twardszy i ostrzejszy. Natomiast do kata chyba niezły byłby warstwow przez jego elastycznosć - wtedy przy błędnym cięciu jest mniejsza szansa na zlamanie głowni. Osobiście czaję się na hanwei'a ;)
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Hanwei ??

Postautor: GSamuraj » 21 maja 2007, 00:01 - pn

Miałem już practical katanę z hanwei'a , nei byłem zadowolony, naprawde, nie mam zamiaru opisywać co się stało, ale miecz bardzo mnie zawiódł, w wielu aspektach, na szczęście provider czyli goods.pl to ludzie godni zaufania, bardzo są wporządku i można się z nimi dogadac, za co jestem im wdzięczny, od razu mówie ze jeśli kupować miecz to najlepiej u nich. Ja właśnie chciałbym kupić miecz warstwowy, ale mam zamiar wykonywać również tameshigiri. Miałem już kiedyś miecz hartowany selektywnie i się skrzywił, i to tak że trzeba było go oddać do kowala zeby wyprostował, z tego co wiem, miecz kuty warstwowo, nawet jeśli się skrzywi to najprawdopodobniej wróci do swej formy, co prawda jest ryzyko np wyszczerbienia, ale ja nie mam zamiaru ciąć nic twardszego niż mata słomiana a na tym miecz chyba się nie wyszczerbi. Co prawda może się lekko stępić, ale miecz niehartowany mozna łatwo naostrzyć. Generalnie miecz ma służyć i do form kata, a właściwie przedewszystkim do nich i od czasu do czasu do cięcia mat słomianych, dlatego wydaje mi się że ten kuty warstwowo będzie lepszy, ale dzięki za twoją opinie, nie pozostała niezauważona.
Awatar użytkownika
GSamuraj
 
Posty: 26
Rejestracja: 16 grudnia 2005, 00:41 - pt
Lokalizacja: Świętochłowice

Ryumon

Postautor: GSamuraj » 22 maja 2007, 21:03 - wt

Hmmmm... ta katana którą chcę kupić jest firmy Ryumon. Niestety nigdzie nie mogę zdobyć namiarów na tę firmę. Czy ktoś wie coś o jakiejś ich stronce internetowej? A może ktoś kupił jakąś katanę firmy Ryumon? Jeśli tak to proszę o opinię o mieczu. Z tego co powiedział mi dostawca to jednak Hanwei jest lepszy do cięć.
Awatar użytkownika
GSamuraj
 
Posty: 26
Rejestracja: 16 grudnia 2005, 00:41 - pt
Lokalizacja: Świętochłowice

Postautor: Kage no Vao » 03 września 2007, 20:59 - pn

shirokaze pisze:Moim zdaniem powinieneś zadać sobie pytanie do czego tak naprawdę potrzebny Ci miecz.


Może do seppuku :wink:
Kage no Vao
 
Posty: 10
Rejestracja: 02 września 2007, 21:25 - ndz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobra katana?

Postautor: RedSun » 01 kwietnia 2009, 21:08 - śr

Ja tez ostatnio planuje zakup takiego miecza, ale raczej dla celów dekoracyjnych , potrzebuje czegoś prezentującego sie na prawdę elegancko z możliwością powieszenia na ścianie w cenie tak do 200zł, poradzicie coś??
RedSun
 
Posty: 16
Rejestracja: 19 lipca 2006, 15:19 - śr
Lokalizacja: Katowice


Wróć do Sztuki Walki i sport