Partykuła MO - POMOCY!

Jak się uczyć? Gdzie się uczyć? Gramatyka, słówka itd.

Partykuła MO - POMOCY!

Postautor: Lajla » 13 marca 2011, 18:23 - ndz

Mam problem z partykułą mo w zdaniach w których jakieś tam cechy się nawarstwiają (SHI). Nie rozumem dlaczego w zdaniach:

>Doshite Sakura Daigaku o arandandesuka?
-Sakura Daigaku wa chichi ga deta daigaku SHI, ii sensei MO ooi SHI, sore ni ie kara chokai desu kara.
/przy okazji byłabym wdzięczna za przetłumaczenie "Sakura Daigaku wa chichi ga deta daigaku SHI" to znaczy dosłownie, że ten uniwersytet był uniwersytetem ukończonym przez tatę? A można powiedzieć np- Watashi no chichi wa/ga kono daigaku o deta?


>Ano hito wa se ga takai SHI, atama MO ii desu. /dlaczego tam jest MO zamiast GA??/

>Suzuki san wa piano MO hikeru SHI, dansu MO dekiru SHI sore ni uta mo utaemasu.


Mam jeszcze mnóstwo takich zdań, w których partykuła MO wypiera partykuły GA czy WO. Nie było mnie na tych lekcjach i nie mam pojęcia czemu tak się dzieje. Za to jest nauka - na wykłady trza chodzić !!! xD

Błagam o pomoc !!!!!!!^^
Lajla
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 marca 2011, 18:22 - ndz


Re: Partykuła MO - POMOCY!

Postautor: konoyaro » 14 marca 2011, 11:57 - pn

Lajla pisze:>Doshite Sakura Daigaku o arandandesuka?
-Sakura Daigaku wa chichi ga deta daigaku SHI, ii sensei MO ooi SHI, sore ni ie kara chokai desu kara.


Najpierw naprawmy:

DOUSHITE sakura daigaku wo ERANDA N DESU KA ?
sakura daigaku wa chichi ga deta daigaku DA shi, ii sensei mo ooi shi, sore ni ie kara CHIKAI desu.


sakura daigaku wa chichi ga deta daigaku DA/DESU.
to jest tak jak mowisz a to SHI to po prostu lacznik aby dodac drugie zdanie ale zachowac ciag.

Partykula MO to zupelnie inna bajka i oznacza TEZ/also/too.

Co do tych przykladow, ktore sa ponizej dokladnie napisze troche pozniej gdyz teraz wlasnei mnie wywalaja z biura.
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく


Wróć do Język japoński

cron