Stereotypy, charakter i relacje międzyludzkie w Japonii.

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Stereotypy, charakter i relacje międzyludzkie w Japonii.

Postautor: Wikeve » 15 sierpnia 2014, 23:29 - pt

Czyli kolejny temat, który przyszedł mi do głowy i spać nie daje. :D

1. Stereotypy. Stereotypowy Japończyk haruje 10h, z chęcią bierze, nieraz darmowe, nadgodziny, a do pracy dojeżdża 2h w jedną stronę (przynajmniej w Tokyo). Jak to się ma do rzeczywistości? - Jaki jest procent takich ludzi. Co z ludźmi z mniejszych, zwykłych miast. Nie każdy przecież należy do wielkiej korporacji. A może tyczy się to też "zwykłych" ludzi?

2. Charakter. Spokojny, grzeczny, ułożony, wychowany... Chwila. Czy to tyczy się każdego? Jak wygląda sprawa z indywidualizmem? Czy każdy Japończyk zachowuje się przepisowo, tak jak nakazuje tradycja, w pewien sposób ginąc w szarej masie 130 mln identycznych ludzi? Oczywiście nigdy nie wychodziłam z założenia, że "anime i manga prawdę ci powie" aczkolwiek zastanawiam się czy w życiu realnym zdarzają się charaktery znane ze zwyczajnych (nie mówię o fantasy etc.) anime? Czy może jednak wszyscy są tacy sami, szarzy, spokojni, opanowani, bez własnego zdania, dopasowujący się do społeczeństwa?

3. Relacje międzyludzkie. Jak Japończyk traktuje kobietę i na odwrót? Jak wyglądają relacje między nimi? Mimo, że w tym punkcie aż tak nie rozwinę swojego pytania, aczkolwiek uważam, że to dość obszerny temat, bo zdania słyszałam różne, nieraz bardzo nieprzychylne, co właśnie skłoniło mnie do założenia tego tematu, aby zweryfikować obecną wiedzę: Czy to prawda, że małżeństwa w Japonii są raczej w celach ekonomicznych niż z miłości? "Bo przecież trzeba mieć żonę, która z uległym uśmiechem zajmie się domem, ugotuje obiad i uprasuje ubrania do pracy, w której ty spędzasz 14h."

Jak to tak naprawdę wygląda?
Wikeve
 
Posty: 4
Rejestracja: 15 sierpnia 2014, 20:17 - pt


Re: Stereotypy, charakter i relacje międzyludzkie w Japonii.

Postautor: konoyaro » 16 sierpnia 2014, 05:25 - sob

1. Praca w korporacjach w Tokio to tak jak mowisz - dojazd 1h normalne, praca 9h to wg prawa (1h na zarcie) czyli masz 11h, do tego jakies nadgodziny i zycia brak. Na wsiach rozni sie czasem dojazdu - mniej czasu sie marnuje - praca to samo. Takich ludzi jest ile % - ciekawe pytanie - ja bym stawial na 60%. Ludzie w korporacjach, srednich i malych firmach. Potem masz tzw. working poor (niestety tak to teraz wyglada) czyli ludzie wiedcznie na kontraktach, part-time itp, oni sa drenowani (jak wszedzie) i nie maja tez lekko - takich ludzi moze bedzie 25%. Niestety dane wyciagam z kapelusza - moze ktos wyszuka i zalinkuje. Reszta to budzetowka oraz biznes.

2. Nie wszyscy sa tacy ale wiekszosc dobrze udaje :). Niestety indywidualizm na pokaz w tym kraju nie konczy sie dobrze. Poszukaj filmow o freeterach na youtubie - tak to czesto wyglada. Takze za mlodu "indywidualista" konczy w grupie working poor. W biznesie jest duzo indywidualistow - ale wpasowuja sie w kanony - na pewno na sile indywidualista byc tutaj sie nie oplaca :).

3. Kobiety w Azji generalnie sa troche bardziej "zaradne" niz na innych kontynentach - dlatego moze byc takie wrazenie ze to jest na plaszczyznie ekonomicznej. Rzeczywiscie wyglada to inaczej jak sie czyta i oglada ludzi - tzw. sexless to standard, ludzie zajmuja sie praca - potem jak dzieci dorastaja to kazdy weekend jakies aktywnosci sa, wyjazdy, itp. Aktualnie w Japonii mezczyzni w wiekszosci sa metroseksualni, takze kobieta rzadzi i dyryguje :) Takich par widze dosc duzo. Rozwodow jest nadal mniej niz w innych krajach, ale oczywiscie to nie dotyczy wszystkich. Skonczyly sie czasy, ze kobieta byla na uslugach mezczyzn w tym kraju, tego juz nie widac w mlodym pokoleniu.
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく

Re: Stereotypy, charakter i relacje międzyludzkie w Japonii.

Postautor: Wikeve » 16 sierpnia 2014, 12:53 - sob

Hym, ostatnio przeczytałam też, że większość kobiet na siłę udaje delikatne i słabe, nie popisują się umiejętnościami, aby nie być lepsze od swoich mężczyzn. Czy to prawda?

Ciekawi mnie też jak wygląda fascynacja zachodu właśnie Japonią, bo mi osobiście podoba się kraj, ale to co, przynajmniej na razie naczytałam się o ludziach, mnie raczej odpycha. Zaszufladkowanie się i brak indywidualizmu bardzo szybko by zirytowały, pewnie w Japonii bym na dłuższą metę nie wytrzymała.
Wikeve
 
Posty: 4
Rejestracja: 15 sierpnia 2014, 20:17 - pt

Re: Stereotypy, charakter i relacje międzyludzkie w Japonii.

Postautor: konoyaro » 16 sierpnia 2014, 16:42 - sob

Hym :)
Widzialem jakis film, ze kobiety tak generalnie udaja glupsze, to jakos ma tam dzialac ze cos tam lepiej sie zarywa czy cos - wiadomo ze jak sa bezsensowne smichy chichy to znaczy ze mozna wykonac krok naprzod - to raczej uniwersalne a nie japonskie.

Co do szufladkowania - nie trzeba tego robic - o tym ze sie zaszufladkujesz decydujesz wylacznie ty. Niektorzy maja taka ceche - pewnie spotkalas takich - chca byc bardziej papiescy od ksiedza. Jezeli odstajesz od znajomych i cie nie akceptuja wystarczy zmienic znajomych. Nie pasuje ci praca w firmie - zaloz swoja. Nic nie musisz robic - ludzie sami sie pakuja w schematy a potem zrzedza, marudza, zamiast po prostu robic wszystko po swojemu.
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく

Re: Stereotypy, charakter i relacje międzyludzkie w Japonii.

Postautor: markus07 » 18 sierpnia 2014, 07:54 - pn

1. Jest bardzo dużo. Ale też nie przesadzajmy, bo wakacje sobie też robią i to dość często. Prawie co miesiąc jest jakieś święto państwowe i dzień wolny. Fakt, że normalny salaryman spędza po 12-14h poza domem.

2. Jak to każdego? Przecież jest cała masa chuliganów, chamów, zboczeńców, zabójców itp itd. To normalny kraj jak wszystkie inne i przestępczość czy różne inne dewiacje też istnieją.
Absolutnie nie są tacy sami, każdy wyróżnia się ubiorem czy sposobem zachowania. Oczywiście inaczej jest w grupie, wtedy grupowe zachowanie dominuje. Nie wiem o jakim anime mówisz, ale na pewno trochę prawdy w tym jest. Część takich "wspólnych" zachowań wynika z konstrukcji tego kraju i jego tradycji. Przecież pora obiadowa jest od 12 do 13. Zawsze, w całym kraju. Chcesz być indywidualistą i iść od 13 do 14 ? Jak znajdziesz jeszcze kilku to wtedy jest ok, a jak samemu to absolutnie nic dobrego z tego nie wyniknie. Moim zdaniem najważniejszy jest ten balans, aby nie popadać w skrajność. Czasem grupowe rozwiązania są po prostu szybsze, lepsze i tańsze a czasem nie, od ciebie zależy które wybierzesz.

3. Faceci są moim zdaniem hmm..metroseksualni ale też jakby zatrzymani w rozwoju emocjonalnym na poziomie dwudziestu paru lat.
Oczywiście nie wszyscy i nie zawsze. To moje osobiste wrażenie, gdy patrzę na znajomych 30-40 latków, którzy nie mają żony ani mieszkania i dalej mieszkają z rodzicami. Nigdy nie mieli dziewczyny, nie chodzą na randki tylko w grupach znajomych. I jest im dobrze. Czytałem jakiś sondaż publiczny, że 70% dziewczyn w wieku 20-30 lat chce być tzw. house wife. Czyli siedzieć w domu, rodzić dzieci i się nimi opiekować oraz nie skalać się pracą do końca życia no może do czasu aż dzieci pójdą do liceum. Poza tym spotykać się z koleżankami, chodzić z wózkiem też z koleżankami do kafejek, sklepów itp. A mąż to najlepiej niech zarabia dobrze. W większości portali randkowych głównym atrybutem wyszukiwania jest roczna pensja. Oczywiście, że uczucia i miłość są ważne, ale chyba nie najważniejsze. Koleżanki mojej żony, a jest ich sporo, szukają na siłę męża i już nieważne jakiego. Bo w wieku 30 lat nie mieć męża to już niemalże skazanie na samotność. Potem gdy trafia się kandydat to już raczej mu nie odpuszczą i przeważnie kończy się to najpierw ciążą a potem małżeństwem. To duży temat i ma wiele uwarunkowań historycznych oraz społecznych, wiele jest też stereotypów pochodzących z czasów, gdy w Japonii był prawdziwy dobrobyt i wtedy każdy szanujący się 40-50 latek miał żonę oraz kochankę. Te czasy już bezpowrotnie minęły i raczej nie wrócą. Kobiety też chcą czegoś więcej, bo mąż pracujący po 14h nie jest już czymś wyjątkowym. Fakt jest taki, że każda normalna Japonka poświęci się totalnie dla rodziny (pomijam patologie jak yanki itp).
Z innej beczki to zawsze budzi uśmiech zachwytu gdy przepuszczam w windzie czy pociągu kobietę przodem albo przytrzymam drzwi.
I zawsze słyszę "sann kjuu" a ja pękam z dumy gdy inni faceci przeważnie spuszczają głowę albo już dawno wyszli.
Awatar użytkownika
markus07
 
Posty: 109
Rejestracja: 28 marca 2007, 05:45 - śr
Lokalizacja: Yokohama

Re: Stereotypy, charakter i relacje międzyludzkie w Japonii.

Postautor: Magicznyrobi » 23 sierpnia 2014, 16:22 - sob

Czy to znaczy że japonki to materialistki i tylko się liczy dla nich sianko?
Czy ma to rózne podłoże?
Czy może poprostu zarobek jest jako atrakcyjny dodatek a zwracają uwagę na wygląd czy tam inne cechy?
Wiem że nie można mówić o wszystkich ale z waszych obserwacji jak wynika :)
Sexless-na ten temat było tyle kontr wywiadow i artykułow ze nie wiem co na ten temat sądzić.
Zaczęło się od artykułu z pazdziernika 2013 napisanego przez jakiś z brukowców internetowych o Japonii.
I wtedy masa blogerów na yt (ci co juz dlugo w jp mieszkają) wypowiadali się ze raczej jest tak jak w innych krajach.Więc jak to w koncu jest?
Magicznyrobi
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 listopada 2012, 12:04 - ndz
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Stereotypy, charakter i relacje międzyludzkie w Japonii.

Postautor: konoyaro » 24 sierpnia 2014, 09:54 - ndz

Nie jest tak, ze wszystkie sa takie - ja nie mam takiej sytuacji na przyklad. Ale widze wkolo, ze kawalerami czasem zostaja ludzie, ktorym niczego nie brakuje ale jednak nie maja tzw "stalej pracy", pracuja, zarabiaja itd. Podloze ma to biologiczne, sa dziesiatki filmow, jak to samica musi zapewnic byt potomstwu bla bla bla :). Seksles - jest tego chyba wiecej niz w innych krajach, skoro jakies tam dureksy czy inne unimile publikuja badania ciupciania i wychodzi im, ze tutaj ciupciaja "jakby mniej", oczywiscie oficjalnie :) Jest taki trend ze po urodzeniu dziecka kobieta sie przestaje interesowac tymi aktywnosciami i byc moze ten trend jest wiekszy w Japonii niz w innych krajach.
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく


Wróć do Japonia obecnie

cron