Strona 1 z 1

Ainu

Post: 08 listopada 2005, 18:58 - wt
autor: walker_san
wlasnie,czy ten lud jeszcze zyje, jezeli tak to gdzie??, w jakim jezyku mowi??, czy uwazaja sie za japonczykow??, jaka jest ich populacja???

Post: 08 listopada 2005, 21:47 - wt
autor: Wirid_:P
Ajnów czystej krwi juz nie ma, ostatni jeszcze żyli jakies 20-30 lat temu, teraz są jedynie ich potomkowie zmieszani z Japończykami. Uważają sie za Japończyków poniewaz w czasach kiedy jeszcze była ich populacja byli uwazani za gorszych i chetnie rodziny mieszaly sie z japońskimi aby zyskac lepsze imie. Zamieszkiwali wyspy Hokkaido i na Sakhalinie. Mowili po ajunsku, obecnie nie znany jest ten jezyk zbyt dobrze poniewaz japonczycy bardzo pozno zaczel;i sie tym interesowac, powstawaly jakies slowniki ale tym jezykiem nawet ostatni zyjacy Ajnowie sie nie poslugiwali.

Post: 08 listopada 2005, 22:50 - wt
autor: walker_san
mowiac krotko i zwiezle prawdziwi Ainu wygineli.... szkoda w sumie...

Post: 09 listopada 2005, 11:34 - śr
autor: Wirid_:P
Nio sami do tego dazyli... Japończycy dyskryminowali ich itp. A oni poddali się wpływom z wysp połódniowych... Pozatym to był lud który bardzo dużo pił sake, kazda okazja była dobra do tego żeby się upić, jakies przebłaganie bogow, choroba, kazda sytuacja, Bronisław Piłsudski twierdził że to również się przyczyniło do ich wyginięcia.

Post: 13 listopada 2005, 23:24 - ndz
autor: Vaernil
Jako w tym aspekcie nie zorientowany mógłbym prosić o przybliżenie tego tematu?
Kim są Ainu? Wybaczcie mi mój brak wiedzy ^^'

Post: 13 listopada 2005, 23:40 - ndz
autor: walker_san
Vaernil pisze:Jako w tym aspekcie nie zorientowany mógłbym prosić o przybliżenie tego tematu?
Kim są Ainu? Wybaczcie mi mój brak wiedzy ^^'


mowiac w skrocie Ainu to rdzenni mieszkancy Japonii, cos jak indianie w ameryce, wygladaja zupelnie inaczej od japonczykow, z tego co sie orientuje to lud ainu i indianie amerykanscy sa mocno spokrewnieni, tzn ainu wywedrowali kilkanascie tysiecy lat temu do ameryki, przynajmniej cos takiego mowili na National Geographic...

Obrazek

Post: 14 listopada 2005, 00:11 - pn
autor: Kelly
Tutaj http://www.vivi.strefa.pl/japan/forum/v ... .php?t=266 umiesciłem link do muzeum Ainu w Japonii. notabene, wcale nie byłbym pewny, czy wszyscy ainiu wymarli lub się zmieszali, ponieważ pewna część żyła jeszcze na Sahalinie. Mozliwe więc, iz trochę ainu ocalało w Rosji.

Post: 11 lipca 2007, 00:25 - śr
autor: Courso
tutaj znajdziesz artykuł na temat Ainów i ich egzystencji w dzisiejszym społeczeństwie Japońskim.
http://www.iaponia.pl/ainu.php

Re: Ainu

Post: 06 sierpnia 2008, 13:11 - śr
autor: Kermit
Rząd Japonii niechętnie podchodził do uznania Ajnów, uważając, że stanowią część japońskiego narodu, gdyż zatracili oryginalną kulturę, a nawet język. Presja z zewnątrz, a zwłaszcza fakt, że w lipcu na Hokkaido odbywał się szczyt G8, sprawiły, że do tego zbyt późnego uznania Ajnów w końcu doszło. Ilu Ajnów żyje dziś w Japonii? Naukowcy uważają, że tych czystej krwi jest kilkudziesięciu. Znacznie więcej, może nawet kilkadziesiąt tysięcy, jest mieszkańców Hokkaido, którzy uważają się za Ajnów, choć pochodzą ze związków mieszanych.

Dobrze się stało, że Japończycy w końcu sie przemogli i zaakceptowali Ajnów. Jednak czy podjęcie tej decyzji teraz nie jest tylko symbolicznym gestem i pójściem na przysłowiową ugodę, która tak naprawdę nic już nie zmieni? Bo przecież pozostała tylko garstka tego ludu.
Ciekawy i zaskakujący jest dla mnie fakt o dużym udziale brata marszałka w badaniach nad tym plemieniem - kolejny przykład fascynacji Japonią. :wink:

Re: Ainu

Post: 06 sierpnia 2008, 22:40 - śr
autor: Majutsutora Katsurui
O ile dobrze pamiętam, kiedyś wielkie zainteresowanie wśród japończyków wzbudziła dziewczyna pochodząca z tego ludu która została geishą - dla nich to pewnie taka atrakcja :)