Zagospodarowanie historycznej Ginzy

Wszystko co związane z historią Japonii

Zagospodarowanie historycznej Ginzy

Postautor: Tedi » 14 grudnia 2014, 15:31 - ndz

Hej, chciałbym sie do Was zwrocic z pewna prosba. Studiuje Gospodarke przestrzenna na PG, na jeden z przedmiotow na zaliczenie musze wykonac prace na wybrany przez siebie temat. Zdecydowalem sie na zagospodarowanie przestrzenne Tokio. Jestem aktualnie w trakcie szukania materialow do pracy. Szczegolnie interesuje mnie przebudowa Ginzy po pozarze w 1872roku. Tutaj pojawia sie ogromny problem, gdyz nie znalazlem dotad zadnych materialow o fizjonomii Ginzy przed tym pozarem. Wiem, jak dzis ona wyglada, jednak interesuje mnie zmiana zagospodarowania po tym roku. Czy jest w stanie ktos pomoc w tym temacie? Ogromna pomoca rowniez byloby podsuniecie samego tematu do zrealizowania. Glownie chodzi o przeksztalcenia samego miasta. Temat wybrany wyzej to tylko taki kaprys, na razie moge go zmieniac do woli, bo jestem dopiero w trakcie przygotowywania sie do pisania pracy. ;) Moze ktos jest w stanie polecic jakas ksiazke o historycznej fizjonomii Tokio?
Gdyby ktos zdecydowal sie pomoc blbym naprawde wdzieczny! :-)
Tedi
 
Posty: 2
Rejestracja: 14 grudnia 2014, 15:26 - ndz


Re: Zagospodarowanie historycznej Ginzy

Postautor: noel » 15 grudnia 2014, 21:52 - pn

Na początek wejdź na stronę uczelnianej biblioteki, sprawdź jakie macie wykupione bazy zagranicznych czasopism naukowych (EBSCO, JSTOR, SAGE, Taylor&Francis itp.) i zobacz co mają do zaoferowania. Czasami łatwiej jest znaleźć artykuł na dany temat niż całą książkę.

Od siebie polecam "Shaping Tokyo: Land Development and Planning Practice in the Early Modern Japanese Metropolis" Carola Hein ("Journal of Urban History" No. 36 Issue 4) - jest tam spora sekcja poświęcona odbudowie Ginzy po pożarze w 1872 roku.

Zakładam, że język angielski będzie podstawą przy realizacji tematu, bo po polsku praktycznie nic nie znajdziesz. W tematyce gospodarki przestrzennej ukazała się tylko książka "Estetyczne aspekty japońskiej przestrzeni miejskiej" Jakuba Petri (wyd. Universitas) - nie miałam okazji przeczytać, ale jako student w temacie może znajdziesz w niej jakąś inspirację.
Z anglojęzycznej literatury tematu mogę zaproponować:
- "Learning from the Japanese City. West meets East in Urban Design" Barrie Shelton
- "The Making of Urban Japan. Cities and planning from Edo to the Twenty-First Century" André Sorensen

A jeśli chodzi o wizualizacje Ginzy w latach 1880-1890 to polecam stronę:
http://www.meijishowa.com/?keywords=Ginza

noel :)
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Zagospodarowanie historycznej Ginzy

Postautor: Tedi » 17 grudnia 2014, 02:09 - śr

Nie masz pojęcia jak bardzo mi pomogles! Książkę Petriego po polsku poczytam z samego umilowania do urbanistyki i Japonii, jednakze mysle, ze wiekszosc pracy bedzie oparta na ksiazce Heinego.
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam. :)
Tedi
 
Posty: 2
Rejestracja: 14 grudnia 2014, 15:26 - ndz

Re: Zagospodarowanie historycznej Ginzy

Postautor: kleopatruniaaa » 02 stycznia 2015, 19:53 - pt

Ja również dziękuje!
kleopatruniaaa
 
Posty: 3
Rejestracja: 02 stycznia 2015, 18:55 - pt


Wróć do Japonia kiedyś

cron