Ustawienie mieczy na stojaku

Wszystko co związane z historią Japonii

Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: hUBI » 03 marca 2010, 00:14 - śr

Kupiłem repliki japońskich mieczy i mam małą zagwostkę ;)
Po powrocie do kraju nie pamiętam jak były ustawione na stojaku, w jakiej kolejności i w którą stronę. Szukałem na google, ale widać że każdy stawia jak chce :) Nie chcę być totalnym ignorantem stąd moje pytanie. Czy z historycznego/kulturalnego punktu widzenia to ma jakieś znaczenie ?

Moja wersja ;)
http://www.facebook.com/photo.php?pid=1 ... 0433662114

PS
Nie pytajcie jak przewiozłem katane do kraju (mam na myśli wielkość) :D
hUBI
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 stycznia 2010, 23:00 - sob


Re: Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: s_k » 03 marca 2010, 02:33 - śr

Nie spotkałem się nigdy z jakimkolwiek opisem odpowiedniego stawiania katan i wątpię, czy są jakieś zasady, a jeśli tak, to mogą się one znaczeni różnić w przypadku różnych szkół, czy nawet regionów Japonii.

A katana, jak mniemam, nienaostrzona? :)
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: hUBI » 03 marca 2010, 11:29 - śr

Oczywiście nienaostrzona.
Celniczka, taka mała kobietka ;) sprawdziła miecze magnesikiem zanim zostały załadowane do samolotu. Na szczęście nie musiałem dokupywać oddzielnego bagażu, chociaż pierwsza reakcja przy check-in była "separate".
W czasie zakupu sprzedawca zaproponował mi miecze ćwiczebne, ostrze takie samo, ale rękojeść ze skóry rekina i cena x10. O bojowe nawet nie pytałem, pewnie cena x100.
hUBI
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 stycznia 2010, 23:00 - sob

Re: Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: hUBI » 03 marca 2010, 11:43 - śr

Po dłuższym śledzeniu dochodzę do wniosku że "powinno" być tak:
http://mayhemgifts.com/images/hardwood-katana.jpg
rękojeść z lewej strony, katana na samej górze i wszystkie skierowane w dół.
hUBI
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 stycznia 2010, 23:00 - sob

Re: Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: s_k » 03 marca 2010, 19:19 - śr

Ale po lewej stronie to tak nie poręcznie. Rękojeść powinna być po prawej, żeby łatwiej było sięgnąć (z mieczami tak jak kiedyś z pisanie - jeszcze do niedawna w Japonii pisać można było tylko prawą ręką. W Chinach nadal tak jest, nauczyciele zmuszają do pisania prawą, jak nie - to linijką po łapach). Z mieczami podobnie.
Zresztą z tego wywodzi się ruch lewostronny w Japonii - kabura była na koniu przypięta po stronie lewej, więc aby dwoje mijających się samurajów na koniu nie zahaczyło się mieczami (zniewaga i obraza), mijali się lewostronnie.
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: kicek » 09 marca 2010, 00:23 - wt

Rękojeść z lewej, bo miecz się brało lewą ręką, ale dłonią zwrócona do góry, czyli chwyt od dołu, obrót i już można wyciągać miecz z pochwy.
kicek
Awatar użytkownika
kicek
 
Posty: 666
Rejestracja: 07 września 2006, 17:35 - czw
Lokalizacja: warszawa

Re: Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: Lars » 09 marca 2010, 02:13 - wt

Powinno być tak jak jest to zaprezentowane na zdjęciu z tymi podróbkami w krzykliwych pochwach.
Najczęściej jest to tłumaczone bardzo prosto, jako ustawienie maksymalnie pokojowe, bo z takiego najtrudniej dobyć i ciąć.
Awatar użytkownika
Lars
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 grudnia 2008, 18:33 - pn

Re: Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: hUBI » 11 marca 2010, 17:48 - czw

Dzięki Lars za odpowiedź. Mnie też nie podobają się te krzykliwe pochwy, wole coś spokojniejszego i bardziej zgodnego z oryginałem.

Ostatnio sąsiad chwalił mi się mieczem, który kupił za 1500 PLN dla kolegi na prezent urodzinowy. Pomijając że był jeszcze bardziej krzykliwy niż te ze zdjęcia to metalowa końcówka pochwy była do niej przykręcona na śrubki !? Nie wiem czy tylko mnie to się wydawało dziwne, ale moim zdaniem w czasach kiedy takie miecze były używane nikt nie robił ich skręcając cokolwiek śrubkami ;) Wyglądało to paskudnie, oglądasz niby piękne "arcydzieło" a tu nagle śrubka wkręcona :D

PS
Na prośbę koleżanki zrobiłem zdjęcia "nagich" mieczy, jakby kogoś interesowało:
http://hubus.pl/pub/Miecze/
hUBI
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 stycznia 2010, 23:00 - sob

Re: Ustawienie mieczy na stojaku

Postautor: norinaga » 20 marca 2010, 02:50 - sob

Prawidłowo jest tak jak napisał Larson, najdłuższy miecz na gorze, krótszy niżej, rękojeść (tsuka) zawsze z lewej, głownia ostra strona do góry, a co do tych śrubek to w taki sposób były montowane okucia na shingunto (miecze wojskowe z 2 wojny)

edit.
miecze tachi ułożone są tak samo, za wyjątkiem tego, że ostra strona jest skierowane do dołu.
norinaga
 
Posty: 20
Rejestracja: 19 marca 2010, 01:03 - pt


Wróć do Japonia kiedyś