Pomoc w wyborze katany

Samuraje, ninja, miecze japońskie...

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: seba999 » 15 stycznia 2014, 20:37 - śr

tu masz jeszcze link i poczytaj opinie:)

http://www.goods.pl/product/description ... ana(SH1070).html#.UtbHJfTuJkQ

Ktos napisal ze jedyna wada to brak bohi (tego rowka na klindze). Ale to nie byla wada. wiekszosc japonskich mieczy tego rowka wlasnie nie miala. Zreszta wpisz w google japonskie miecze i zobacz zdjecia oryginalow:)

Mam nadzieje ze pomoglem
seba999
 
Posty: 23
Rejestracja: 14 stycznia 2014, 15:34 - wt


Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: narutogohanSsj2 » 15 stycznia 2014, 22:29 - śr

jesli potrzeba co najmniej dwoch kamieni , to moze mi podasz linki do nich? pewnie o malej i duzej gradacji, i jak nimi ostrzyc ? od malej do wiekszej gradacji ? w tych sprawach to jest cienki bo nigdy tego nie robilem , ogladam wlasnie ten nowy link co podales. Powiem tak ladna cena to i porzadny miecz. Pomagasz mi bardzo jak i pozostali forumowicze :)
narutogohanSsj2
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 lipca 2011, 20:44 - czw

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: seba999 » 15 stycznia 2014, 23:47 - śr

Pisalem ci juz ale powtorze.
Zaczynasz od malej gradacji 400-600
nastepnie doostrzasz klinge kamieniem o wiekszej gradacji 1000-1500
polerujesz czyli szlifujesz (jednoczesnie ostrzac) na blysk kamieniem o duzej gradacji 4000-6000
docelowo mozesz skusic sie na polerowanie kamieniem 8000

Im wieksza gradacja tym mniejsze ziarenka ostrzace... Czyli ilosc zaiarenek na cm kwadratowym...

zauwaz ze klinga powinna wygladac w przekroju jak klin... kladzesz plaska powierzchnia na kamien i powoli przesuwasz tak zeby sie nie skaleczyc. Jedna reka najlepiej trzynaj za rekojesc a druga na klindze lekko dociskajac ostrze do kamienia... Ruchy musza byc rownomierne... Zaraz zrobie zdjecie i wysle Ci. Ostzre przesuwasz po kamieniu (mokrym!!!) tak jak bys patrzyl na zdjecie to ruchem gora-dol. Jest to procesz bardzo czasochlonny i jesli uwazasz ze zrobisz to w godzine to sie mylisz... Prawidlowe ostzrenie moze zajac spokojnie kilka dni... Mi zajmuje ok tygodnia. Powoli i bardzo dolkadnie zeby nie kopac klingi...
seba999
 
Posty: 23
Rejestracja: 14 stycznia 2014, 15:34 - wt

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: narutogohanSsj2 » 16 stycznia 2014, 00:16 - czw

Tak pamietam o kolejnosci gradacji , ale nie wiedzialem jaka gradacja do czego sluzy , wlasnie dostalem Twoje zdjecia , wiec jesli trwa to nawet tydzien to jak ostrzyc kazdego dnia ? ile godzin dziennie i jak to podzielic na te trzy procesy?
narutogohanSsj2
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 lipca 2011, 20:44 - czw

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: seba999 » 16 stycznia 2014, 00:23 - czw

Ostrzysz az Cie reka zacznie bolec:) Mozesz codziennie:) Oczywiscie mowilem o ostzreniu od podstaw albo uszkodzonej klindze... np wyszczerbionej. Pozniej wystarczy raz na jakis czas doostrzyc czo zajmuje znacznie mniej czasu. No ale miecz jechany na szlifierce stolowej to z pewnoscia musisz jechac od podstaw zeby z powrotem uzyskac prawidlowa geometrie... w przypadku miekkiej stali naostrzysz ja chwila moment;) szlifujesz na jednym kamieniu az zobaczysz ze rownomiernie zmatowialo ostrze. Przechodzisz do nastepenego kamienia i tak dlugo szlifujesz az poprzednia powstala faktura zniknie i zastapi ja nowa... w koncu 3 kamien... Ja uzywal lacznie 4 kamieni...
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 2014, 00:27 - czw przez seba999, łącznie zmieniany 1 raz
seba999
 
Posty: 23
Rejestracja: 14 stycznia 2014, 15:34 - wt

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: narutogohanSsj2 » 16 stycznia 2014, 00:26 - czw

jestem wytrwaly :D
narutogohanSsj2
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 lipca 2011, 20:44 - czw

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: seba999 » 16 stycznia 2014, 00:29 - czw

narutogohanSsj2 pisze:jestem wytrwaly :D

tu nie chodzi o wytwalosc... Pozniej na pokazach moge pochwalic sie precyzyjnymi cieciami... A ostrzenie staje sie zbedne na dlugi czas... Przynajmniej w przypadku twardej stali.
seba999
 
Posty: 23
Rejestracja: 14 stycznia 2014, 15:34 - wt

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: seba999 » 16 stycznia 2014, 00:29 - czw

ja sam stwierdziles - robisz to dla siebie...
seba999
 
Posty: 23
Rejestracja: 14 stycznia 2014, 15:34 - wt

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: narutogohanSsj2 » 16 stycznia 2014, 00:30 - czw

jakbys mogl to moglybs kiedy nakrecic filmik pokazowy i treningowy, chetnie zobacze :)
narutogohanSsj2
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 lipca 2011, 20:44 - czw

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: seba999 » 16 stycznia 2014, 00:32 - czw

I mala podpowiedz. Naucz sie prawidlowo ciac. Czyli wykonujesz delikatny ruch po skosie lub do siebie poczas ciecia. Miecz to nie siekiera... ma ciac a nie rąbać cel...
seba999
 
Posty: 23
Rejestracja: 14 stycznia 2014, 15:34 - wt

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: narutogohanSsj2 » 16 stycznia 2014, 00:34 - czw

zgadza sie , to jest wazna uwaga
narutogohanSsj2
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 lipca 2011, 20:44 - czw

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: seba999 » 16 stycznia 2014, 00:42 - czw

narutogohanSsj2 pisze:jakbys mogl to moglybs kiedy nakrecic filmik pokazowy i treningowy, chetnie zobacze :)

sorki ale nie nakrece... Sam nie jestem na tyle wyuczony zebym robil filmiki treningowe. Jest w necie bardzo duzo filmow instruktarzowych. Im wiecej trenuje tym bardziej upewniam sie ze malo wiem i musze poprawiac swoje umiejetnosci... trenuje ok 13 lat i nadal uwazam ze nic nie potrafie... Tobie podpowiedzialem juz duzo na poczatek. Zacznij od bokena. Naucz sie podstawowych ruchow a pozniej ( za pare lat) zacznij ostrym. Inaczej nabierzesz zlych nawykow ktorych bedzie ciezko oduczyc... Trenuj kata. Kata to nie tylko forma pokazowa ale przede wszystkim niedoceniany przez poczatkujacych trening przygotowawczy bez ktorego zapomnij o szermierce. Kazda figura z kata ma zastosowanie pozniej w walce np kendo. Powtarzanie ruchow do znudzenia... Jedno "ciecie" powietrza bokenem powtarzane setki razy dziennie przez caly miesiac. Kolejne "ciecie" powtarzane rowniez do znudzenia. Nie silowo tylko technicznie... sila przyjdzie z czasem sama. Tylko takie cos przyniesie oczekiwane rezultaty.

http://www.youtube.com/watch?v=SvSnIDJMrGs
seba999
 
Posty: 23
Rejestracja: 14 stycznia 2014, 15:34 - wt

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: Misiek » 14 marca 2014, 14:13 - pt

Witam!

Nie chciałem zakładać nowego tematu, a widzę, że ten temat jest w miarę "świeży" i moja sprawa także go dotyczy.
Chciałem zapytać jaka jest obowiązkowa literatura na temat mieczy japońskich, którą należy przeczytać przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o kupnie takowego miecza.
Mam już książkę pana H. Sochy, jakiekolwiek publikacje w naszym języku byłyby pomocne, ale angielskojęzyczne nie stanowią problemu.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Misiek
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 marca 2014, 20:00 - czw

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: seba999 » 14 marca 2014, 19:29 - pt

jaki miecz Cie interesuje? Oryginal japan? Czy współcześnie wykonana kopia ale zgodnie z zasadami obowiązujacymi w sredniowiecznej japoni?
Do czego? na ścianę? Do ciecia butelek?
seba999
 
Posty: 23
Rejestracja: 14 stycznia 2014, 15:34 - wt

Re: Pomoc w wyborze katany

Postautor: Misiek » 14 marca 2014, 23:08 - pt

Na razie chcę zdobyć trochę wiedzy, ale jeśli pytasz jaki miecz mnie interesuje to byłby to miecz za max 4000 zł. Chciałbym, żeby miał prawdziwy hamon, byłoby miło gdyby był z japonii, ale za te pieniądze to chyba raczej niemożliwe, nie chciałbym żadnej chińskiej podróby, nie wiem też czy można wymagać papierów na tak tani miecz hehe... to może zabrzmi śmiesznie, ale nie chcę mieć na ścianie (bo raczej bym tym butelek nie ciął) szmelcu. Tak jak mówię, nie wiem prawie nic na ten temat. Polecasz jakąś literaturę?

Pozdrawiam.
Misiek
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 marca 2014, 20:00 - czw

PoprzedniaNastępna

Wróć do Samuraje

cron