Homoseksualizm wśród samurajów????!!!!!

Samuraje, ninja, miecze japońskie...

Homoseksualizm wśród samurajów????!!!!!

Postautor: Wirid_:P » 20 grudnia 2004, 19:22 - pn

Mam pytanie (jak zawsze :P ) CZY samuraiowie byli homoseksualistami??
(To ptanie jest nie odemnie tylko mojego brata )
Bo on przeczytal cos, gdzies, po cos niewiadomo po co, na ten temat... I prosil zeby sie zapytac, pewniejszego i oczytanego źrodla... :lol: :o :o
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań


Postautor: Vivi » 20 grudnia 2004, 19:55 - pn

Szczerze powiedziawszy nigdy się nie spotkałem z tym tematem ale odpowiem może także pytaniem (lub pytaniami).
Czy wszyscy ludzie są hetero- lub homo- ? Czy wszyscy są brunetami? Czy wszyscy są wysocy? itp. Pewnie zdarzały się takie przypadki jednak z całą pewnością nie można przyjąć ogólnikowo, że wszyscy byli.
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: shirokaze » 20 grudnia 2004, 23:09 - pn

To jest bardzo ciekawe zagadnienie, musze przyznać. Najlepiej chyba na to pytanie odpowiedziałby Kelly (on sięlepiej zna na "kulturówce").

Z tego co ja się orientuję to homoseksualizm był wśród samurajów dośc powszechny. Istniała na ten przykład instytucja "złotego młodzieńca" byli to młodzi chłopcy oddawani na służbę i wychowanie do daimyo (lub innych bogatych samurajów) i zdobywali na dworach wykształcenie... i kochanków.
Dla lepszego rozeznania rzeczy proponuję obejrzeć film Gohatto Takeshiego Kitano
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Vivi » 20 grudnia 2004, 23:33 - pn

shirokaze pisze:To jest bardzo ciekawe zagadnienie, musze przyznać. Najlepiej chyba na to pytanie odpowiedziałby Kelly (on sięlepiej zna na "kulturówce").


Więc mam nadzieję, że Kelly się wypowie również w tym temacie bo również chciałbym wiedzieć.
Jednak coś mi się wydaję, że gdyby poszukać dokładnych informacji na ten temat to otrzymalibyśmy różne wiadomości a może nawet sprzeczne... Jednak tak jak napisałem nie spotkałem się z tym tematem więc pozostaje czekać na odp. kogoś kto ma wiarygodne informacje na ten temat.
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: HebinoMetaru » 20 grudnia 2004, 23:40 - pn

No właśnie chyba co nieco o tych sprawach mówi film pt."Gohatto", którego nie miałem w zasadzie przyjemności obejrzeć.

Właściwie to nie wiem czy homoseksualizm był/jest w Japonii tak negatywnie odbierany jak np. w Polsce. Na japońskim rynku wszakże pełno mang typu (chyba) "Shonen", którem opowiadają o chłopcach i ich uczuciach względem siebie.

W ogóle w Japonii bardzo bliska przyjaźń nie jest odbierana od razu jak związek homoseksualny. W Europie i Stanach każdy przejaw takiej przyjaźni mógłby już być odbierany jako homoseksualizm, a przynajmniej jakoś złośliwie komentowany.

Oczywiście nie uogólniam. Na każdym kontynencie mogą znajdować się ludzie o różnym stopniu tolerancji.

Dziękuję.
Awatar użytkownika
HebinoMetaru
 
Posty: 543
Rejestracja: 03 października 2004, 11:06 - ndz
Lokalizacja: Słupsk

Postautor: Hatamoto » 21 grudnia 2004, 13:09 - wt

HebinoMetaru pisze:No właśnie chyba co nieco o tych sprawach mówi film pt."Gohatto".......


Hebi na taki Twoj post czekałem od miesięcy. Nareszcie napisałeś cos od siebie. Mam nadzieję, że wejdzie Ci to w nawyk :D


Co do homoseksualizmu to zgadzam się z Vivim i Shirokaze. Napewno nie była to regóła w średniowiecznej Japonii, ale niewątpliwie zdarzały się takie przypadki. Zreszta to nie powinno dziwić, bo przecież w każdej kultyurze i na każdym kontynencie to zjawisko wystepowało: starożytna Grecja i opiewane przez Platona młodziencze ciała; Aleksander Macedoński, który ponoć miał zwykle przy sobie młodego chłopaka; wielu pisarzy XX wieku też otwarcie przyznawało się do związków homo...

Ponadto myśle, że to dotyczy w równym stopniu kobiet jak i mężczyzn.

Film Gohatto pokazuje to zjawisko w dość jawny sposób. W sumie to ja oglądając ten film też się zdziwiłem, bo nigdy nie rozważałem kultury samurajów w tym kontekście. Należy jednak podkreślić, że coś takiego wystepowało. Nigdy nie spotakłem się w żadnej książce z takim zagadnieniem, ale to przecież Taboo.
Gdy forma zewnętrzna stwarza możlwość, treść przyjdzie aby ją wypełnić
Awatar użytkownika
Hatamoto
Straż Przyboczna
 
Posty: 264
Rejestracja: 29 września 2004, 20:18 - śr
Lokalizacja: Dublin

Postautor: Wirid_:P » 22 grudnia 2004, 01:40 - śr

Witam, tu brat autorki posta (ten ktory sie pytal :P) :)

otoz wlasciwie chodzi mi o to, w jakim stopniu ten homoseksualizm byl powszechny? (ze byl to wiem) i jak do tego zjawiska ustosunkowana byla religia?

pozdrawiam
Novic
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań

Postautor: HebinoMetaru » 22 grudnia 2004, 13:46 - śr

Wirid_:P pisze:Witam, tu brat autorki posta (ten ktory sie pytal :P) :)

otoz wlasciwie chodzi mi o to, w jakim stopniu ten homoseksualizm byl powszechny? (ze byl to wiem) i jak do tego zjawiska ustosunkowana byla religia?

pozdrawiam
Novic

[wypowiedź oparta tylko na intuicji]

Ten stopień rozpowszechnienia to wydaje mi się że nie był jakiś ogromny, prawdopodobnie ciut większy niż w krajach współczesności.

A ustosunkowanie religijne? Z tego co wiem to żadna religia "znajdująca" się wtedy w Japonii poza chrześcijaństwem nie miała nic przeci takim postępowaniom. Ale zaznaczam że pewien nie jestem.

[/wypowiedź oparta tylko na intuicji]
Awatar użytkownika
HebinoMetaru
 
Posty: 543
Rejestracja: 03 października 2004, 11:06 - ndz
Lokalizacja: Słupsk

Postautor: Kelly » 06 stycznia 2005, 15:54 - czw

Jeżeli chodzi o samurajów nie wiem, jednak podobno, jeżeli chodzi o buddyjskie klasztory, był to zwyczaj dość rozpowszechniony, co odnotował jezuita św. Franciszek Ksawery który przybył do Japonii w połowie XVI wieku.
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Sillhre » 15 września 2005, 13:18 - czw

Po pierwsze filmu Gohatto nie wyreżyserował w żadnym wypadku Takeshi Kitano, tylko Nagisa Oshima (znany m.in. z "Imperium zmysłow" czy "Imperium namiętności"). Kitano zagrał w tym filmie, to i owszem. Ale już widać, kto korzysta z e-mule'a który to pod nazwiskiem Kitano rozpowszechnia ten dość kontrowersyjny film :) :D

Po drugie mangi i anime dot. dwoch chlopcow bedących w mniej lub bardziej zazylych kontaktach to yaoi (babski odpowiednik yuri). Shounen z tego, co wiem to m&a adresowane ogolnie do chłopców.

Mi osobiscie kwestia homoseksualizmu jest głęboko obojętna, ponieważ nie są moją sprawą czyjes preferencje/praktyki seksualne i już. :)
Aczkolwiek rozumiem, że po ludzku kogos moze to wszystko interesować. Nic , co ludzkie...itp.itd.
"Nie sztuka szanować swego mistrza, kiedy jest on miły i łagodny, ale wtedy, kiedy jest twardy i bezlitosny."
"Stado dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała."
Awatar użytkownika
Sillhre
 
Posty: 460
Rejestracja: 16 października 2004, 19:54 - sob
Lokalizacja: Szanghaj

Postautor: walker_san » 26 września 2005, 20:56 - pn

tutaj raczej trzeba rozwazyc problem Biseksualizmu a nie homoseksualizmu, druga sprawa to to iz w japonii takie precedery byly normalnoscia, samuraj oprocz zony mogl posiadac swojego chlopca( glupio to brzmi), my tego raczej nie zrozumiemy poniewaz roznica kultur jest zbyt duza.
Awatar użytkownika
walker_san
 
Posty: 72
Rejestracja: 26 września 2005, 20:53 - pn
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postautor: H4ku » 27 września 2005, 07:04 - wt

Porypane to... ja jestem tego samego zdania co Vivi w poscie no. 1
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
H4ku
 
Posty: 87
Rejestracja: 04 kwietnia 2005, 07:55 - pn
Lokalizacja: Bytom

Postautor: RaD-X » 07 października 2005, 14:53 - pt

No na podstawie filmu Gohatto to ludzie naprawde mogli by uwiezyc ze wszyscy samuraje byli homoseksualistami. Z penoscia byli, ale nie wszyscy.
Awatar użytkownika
RaD-X
 
Posty: 158
Rejestracja: 13 września 2005, 12:49 - wt
Lokalizacja: Olsztyn

Postautor: IZUMO » 16 sierpnia 2006, 17:31 - śr

Samuraj też człowiek.
w ciemnościach lasu miecz lśni ozdobiony wroga krwią...
Awatar użytkownika
IZUMO
 
Posty: 109
Rejestracja: 07 marca 2006, 11:43 - wt
Lokalizacja: Poznań

Re: Homoseksualizm wśród samurajów????!!!!!

Postautor: SilencedGun » 29 marca 2011, 20:02 - wt

Kiedyś czytałam, że w daaalekiej przeszłości niektóre rody samurajskie miały nawet tendencję do pogardzania kobietami jako kimś słabszym, zdatnym jedynie do reprodukcji. Ponoć "homoseksualne fantazje" były do tego stopnia zakorzenione w tradycji, że w Japonii bardziej ceniono żołnierzy, którzy interesowali się mężczyznami. Kobiety miały wysysać z mężczyzn siłę i wolę walki, czy coś w ten deseń. No a ile w tym do końca prawdy... ;) Kto wie. Pewna jestem tylko tego, że homoseksualizm istnieje równie długo co heteroseksualizm i Samuraje na pewno nie różnili się pod tym względem od mężczyzn z naszych czasów.
Awatar użytkownika
SilencedGun
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 marca 2011, 00:55 - ndz

Następna

Wróć do Samuraje

cron