Encyklopedia Japonii

Informacje związane z funkcjonowaniem naszych stron, uwagi dotyczące wortalu, propozycje zmian, pomysły itp.

Encyklopedia Japonii

Postautor: Kelly » 19 stycznia 2005, 13:33 - śr

Panie i Panowie, jak zapewne wiecie istnieje coś takiego, jak Encyklopedia Japonii. Obecnie jest tam, według stanu na dzień dzisiejszy, 226 haseł, chociaż ciągle przybywa. Póki co, owe hasła wpisują redaktorzy, jednakże zapraszamy Was wszystkich, którzy odwiedzacie to forum do uczestnictwa w tej zabawie. Zabawie, ponieważ, skoro interesujemy się Japonia, powinno byc to dla nas czysta przyjemnością. Pozwólcie, że powiem parę słów o konkretach.

Jakie hasła? Wszystkie, byle związane z Japonią np. Tokio, Katana, Haiku, Tsuba, Amaterasu, Tokugawa Ieyasu. Geografia, historia, kultura, sztuka, nauka, zwyczaje, zasadniczo każda rzecz związana z Japonią. Także mogą być rzeczy nie japońskie, ale związane z Japonią np. William Adams, czyli słynny pierwowzór Anjin sana z filmu Shogun.

Jak opisywać? Przede wszystkim krótko i dokładnie. Tworzymy Encyklopedię, więc istotne jest syntetyczne ujecie tematu. Czasem wystarczy jedno lub dwa zdania. Przykładowo:
Sarutahiko
Bóstwo falliczne japońskiego shintoizmu. Przedstawiany jako mężczyzna o oczach niczym lustra oraz bardzo wielkim nosie. Ożeniony z boginią Amenouzume.

Istotne są także konkretne wyjaśnienia np. jeżeli opisujemy film to podajmy reżysera, kiedy film został wyprodukowany, może główne role oraz aktorów i dosłownie jednym, dwoma zdaniami treść. Jeżeli miasto, postarajmy się podąć gdzie leży, może liczbę mieszkańców, jeżeli znajdziemy, najważniejsze budowle, czy atrakcje. Jeżeli osobę, to lata życia, albo rok urodzenia, jeżeli dana osoba jeszcze funkcjonuje plus krótki opis, kim była bądź jest. Jeżeli wspominamy o pisarzu warto podać kilka najważniejszych tytułów, jeżeli o aktorze, kilka filmów, jeżeli o polityku: stanowiska, jeżeli o wodzu, jakieś bitwy, czy funkcje.

Od czego zacząć i na co uważać? Od wielkiej litery zacząć, zarówno hasło, jak i początek opisu. Jest to po prostu przyjęta konwencja. Uważać należy na ortografię, oraz na hasła: czy już takiego hasła nie ma. Przy czym należy zwracać uwagę na transkrypcję. Przykładowo hasło Taisetsu-zan (Daisetsuzan). Należy zwrócić uwagę, czy cos, co znamy w określonej transkrypcji nie jest już zrobione, tylko w innej. Wprawdzie redaktorzy tak czy siak to przejrzą, ale zawrzeć to lepiej, jeżeli osoba pisząca hasło zrobi to wcześniej.

Jak wstawić hasło? Zwyczajnie, napisać mailem do któregokolwiek redaktora lub używając pocztę – wiadomości tutaj na forum. Redaktor, do którego prześlecie, zwyczajnie wstawi Wasze hasło, natomiast Wasza ksywka znajdzie się pod danym hasłem, gdzie będziecie widnieć, jako autor.

Koleżanki i Koledzy. Internet aż roi się od leksykonów japonistycznych. Także znajdziecie encyklopedie. Jednak wszystko to w języku angielskim. Jeżeli chodzi o Polskę w ogóle nie ma czegoś takiego. Jest to praca pionierska, która naprawdę czyni z nas propagatorów wiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni. Napisanie jednego hasła to tylko 5-10 minut, łącznie z poszukaniem w internecie wszelkich wiadomości na dany temat, bowiem, jak mówię, chodzi tutaj o podstawowe elementy opisu o danej osobie, przedmiocie, zjawisku. Jest nas tutaj ponad setka. Część z nas wypowiada się na forum. Szczególnie do tych osób apeluję o współudział w tworzeniu Encyklopedii. Przecież hasło = jeden króciutki wpis na forum.
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław


Postautor: Sillhre » 23 sierpnia 2005, 13:56 - wt

Ja w miarę możliwości mogę zaproponować współpracę. Napisałam w miarę możliwosci, hehe, sam Kelly najlepiej zresztą wiesz, jak to ze mną jest.
Zresztą o czym mowa? Zrobię to z wielką przyjemnością. I jest własnie tak, jak to Kelly ujął - skoro to nasza pasja= da nam satysfakcję pisanie o tym.
Sama postaram się mobilizować. Mam już parę pomysłów :)
"Nie sztuka szanować swego mistrza, kiedy jest on miły i łagodny, ale wtedy, kiedy jest twardy i bezlitosny."
"Stado dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała."
Awatar użytkownika
Sillhre
 
Posty: 460
Rejestracja: 16 października 2004, 19:54 - sob
Lokalizacja: Szanghaj

Postautor: Vivi » 25 sierpnia 2005, 18:59 - czw

Zachęcam także inne osoby do pomocy przy rozbudowanie nie tylko encyklopedii ale również Straży Przybocznej i Konnichiwa.
Gdyby każda osoba zarejestrowana na forum podesłała tylko 2-3 hasła to osiągnelibyśmy magiczną liczbę 1000 haseł w encyklopedii (w chwili obecnej 90% haseł jest autorstwa Kelly'ego).

Liczą się również dla nas sugestie, propozycje co zmienić i inne pomysły dotyczące encyklopedii - z Waszą pomocą encyklopedia może być coraz atrakcyjniejsza i bogatsza w treść. :!:
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: Kelly » 27 sierpnia 2005, 00:34 - sob

Silhre, przyjmuję Twoją ofertę pomocy rącami obydwiema i nogami. Co tu gadać, cieszę się z tego, ze chcesz sie zaangazować.
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Sillhre » 27 sierpnia 2005, 13:56 - sob

:)
Zacznę od teatru - tylko muszę posprawdzać hasła, jakie już są, żeby się nie dublowały. Dziś ewentualnie jutro powinnam coś napisać.
"Nie sztuka szanować swego mistrza, kiedy jest on miły i łagodny, ale wtedy, kiedy jest twardy i bezlitosny."
"Stado dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała."
Awatar użytkownika
Sillhre
 
Posty: 460
Rejestracja: 16 października 2004, 19:54 - sob
Lokalizacja: Szanghaj

Postautor: Nanishii » 27 sierpnia 2005, 17:26 - sob

Ja też spróbuję w miarę możliwości. Mam nadzieję, że się na coś przydam :)
Awatar użytkownika
Nanishii
 
Posty: 58
Rejestracja: 16 lipca 2005, 22:31 - sob
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Postautor: Kelly » 28 sierpnia 2005, 23:24 - ndz

Jasne. Każdą osobą zainteresowana Japonią i chcąca pogłębiać swoją wiedze na ten temat namawiam do spróbowania stworzenia wpisów do encyklopedii, bowiem chyba nie ma lepszego sposobu powiększania swojej wiedzy na temat. Mozna hasła podsyłać do mnie lub do Viviego, a jezeli ktos bedzie powazniej zainteresowany i zacznie cos więcej tworzyć w Encyklopedii, wtedy prosimy do redakcji przydzielając własne hasło i samodzielne prawo wejscia na panel sterowania Encyklopedią.
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Sillhre » 15 września 2005, 16:08 - czw

W zeszły weekend parę dodałam i tak myśle sobie, ze w miarę mozliwosci (czasu wolnego czy mocnej motywacji^^) będę dodawać nowe.
A żebyście jeszcze wiedzieli - ha! wyszperam najbardziej nieprawdopodobne hasła, a co :P
I czemu wszystkie są jedynie (w wiekszosci) po japońsku? Toż to wygląda jak słownik wyrazów obcych.
Pamiętajcie: jezyk swoj kochac i szanować. :-D
"Nie sztuka szanować swego mistrza, kiedy jest on miły i łagodny, ale wtedy, kiedy jest twardy i bezlitosny."
"Stado dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała."
Awatar użytkownika
Sillhre
 
Posty: 460
Rejestracja: 16 października 2004, 19:54 - sob
Lokalizacja: Szanghaj

Postautor: Fukodo » 15 września 2005, 21:37 - czw

Witam!
Jest to mój pierwszy post na tym forum, i wcale nie wiem
czy postępuję słusznie... :roll: ... ano zobaczymy...
Pomyślałem jednak sobie że jeśli powstal temat "Encyklopedia"
dobrze było by zamieścić w temacie link do owej skarbnicy wiedzy.
Oto zatem link:http://www.vivi.strefa.pl/japan/encyklopedia/
Awatar użytkownika
Fukodo
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 września 2005, 10:11 - ndz

Postautor: Vivi » 16 września 2005, 00:47 - pt

Witamy na forum Fukodo.
Faktycznie dobrze, że zamieściłeś link do encyklopedii w tym temacie - wszakże ktoś może trafić bezpośrednio na forum i zobaczy dyskusję o encyklopedii tylko nie będzie wiedział na początku gdzie ona jest ;-)
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: Vivi » 27 maja 2006, 02:50 - sob

Chcielibyśmy ponownie z Kelly'm zachęcić użytkowników forum (ale nie tylko) do dodawania Waszych propozycji haseł do encyklopedii.

Najłatwiej i najwygodniej można to uczynić korzystając z odpowiedniego formularza, który właśnie się pojawił: http://www.encyklopedia.konnichiwa.pl/formularz.html

Po dodaniu hasła nie będzie ono widoczne na stronie aż do czasu zweryfikowania go przez moderatora.
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: Ashitaka Kajiwara » 28 maja 2006, 02:22 - ndz

mam pytanie co do zasad umieszczania haseł w encyklopedii.. czy można "zamieniać" istniejące już hasła jeśli definicja będzie trafniejsza, obszerniejsza? :-)
Ashitaka Kajiwara
 
Posty: 215
Rejestracja: 16 marca 2006, 20:45 - czw

Postautor: Vivi » 29 maja 2006, 16:30 - pn

Jak najbardziej można zgłaszać bardziej obszerne i trafniejsze definicje haseł, które znajdują się w encyklopedii.

W formularz w polu hasło należy jednak dodać (za hasłem właściwym) wyraz np. "ZMIANA" lub "POPRAWA" - ułatwi to nam pracę.
Jeśli dane hasło ma np. kilka znaczeń a w encyklopedii jest tylko 1 objaśnienie to najlepiej dodać cyfrę za hasłem - w encyklopedii jest hasło "Sai" oraz "Sai (1)"

Poprawę hasła można też zgłosić za pomocą emaila - pod każdym hasłem jest link "zgłoś błąd" jednak, jeśli ma być to dodanie obszerniejszego objaśnienia dla danego hasła to polecam dokonanie tego za pomocą formularza.

W przypadku jakichkolwiek błędów w działaniu formularza proszę o kontakt.
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: Ashitaka Kajiwara » 29 maja 2006, 20:50 - pn

tak, wlasnie zauwazylem ze w formularzu pisze o dokonywaniu zmian... nie wchodzilem wczesniej na niego, stad ta moja niewiedza :?
Ashitaka Kajiwara
 
Posty: 215
Rejestracja: 16 marca 2006, 20:45 - czw

Postautor: Vivi » 30 maja 2006, 03:34 - wt

Zawsze lepiej zapytać, przynajmniej oznacza to iż ktoś się zainteresował :)

To samo dotyczy także wszystkich błędów w działaniu strony (nie tylko encyklopedii) bo po prostu czasem trudno niektóre rzeczy wychwycić już nie wspominając iż z różnych przyczyn może się zdarzyć, że dana rzecz u kogoś nie będzie działać. Kiedyś (ponad rok temu) przez około miesiąc na stronie nie działał jeden dział ze względu na zwykłą literówkę w kodzie - niestety nie dostałem żadnych sygnałów iż coś nie działa a sam to odkryłem dopiero po miesiącu...
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Następna

Wróć do O stronie

cron